Insel!!!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Adrianai

Mda... daca un barbat posta o asemenea poveste se isca aici o cearta, ar fi fost facut in toate felurile.
Problema nu este ca el o inseala pe ea ( cum au tras unii concluziile ) ci ea il inseala pe el.



Asa e, ea il inseala, dar DE CE? Este ft probabil pt oricine, ca daca partenerul nu se mai atinge de tine, te refuza sa...vrei cu altcineva.Eu am raspuns dpmdv , adica imi faceam procese de constiinta (cum face ea) ca nu reusesc sa inteleg, ca nu e bine....si era ft bine, cu altcineva.
Ideea e ca trebuie sa iti clarifici situatia, sa stii ce vrei cu adevarat.

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Aveti bebei?
Daca nu... divorteaza.
Nu-l iubesti, nu te iubeste, iar viatza e scurta si merita sa ti-o petreci cu cine iti place, sau eventual singura.
Ambele variante sint de preferat unei casnicii asa cum ai descris-o tu.

Nu comunicati...nu exista afectiune...nu exista sex...ok, si ce te tine linga el? Sau pe el linga tine?
Sau e ceva ce nu ne-ai spus, sau casnicia asta a ta e doar formala. As vedea drama daca vreunul dintre voi ar iubi. Dar tu spui ca nu iubeste nici unul.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by Adrianai

Mda... daca un barbat posta o asemenea poveste se isca aici o cearta, ar fi fost facut in toate felurile.

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!




Pai asta e evident de mult! Daca ea inseala are un motiv, daca el inseala e un porc ca toti barbatii! Nu te-ai prins inca de asta?!?!

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by ymcar

Pai asta e evident de mult! Daca ea inseala are un motiv, daca el inseala e un porc ca toti barbatii! Nu te-ai prins inca de asta?!?!

My life stinks



:))) in povestea asta cred ca si sotul inseala, altfel cum ar rezista 1 an jumate fara sex??

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca260380 spune:

quote:
Originally posted by Elise

Aveti bebei?
Daca nu... divorteaza.
Nu-l iubesti, nu te iubeste, iar viatza e scurta si merita sa ti-o petreci cu cine iti place, sau eventual singura.
Ambele variante sint de preferat unei casnicii asa cum ai descris-o tu.

Nu comunicati...nu exista afectiune...nu exista sex...ok, si ce te tine linga el? Sau pe el linga tine?
Sau e ceva ce nu ne-ai spus, sau casnicia asta a ta e doar formala. As vedea drama daca vreunul dintre voi ar iubi. Dar tu spui ca nu iubeste nici unul.


Elise


quote:
Originally posted by Elise

Aveti bebei?
Daca nu... divorteaza.
Nu-l iubesti, nu te iubeste, iar viatza e scurta si merita sa ti-o petreci cu cine iti place, sau eventual singura.
Ambele variante sint de preferat unei casnicii asa cum ai descris-o tu.

Nu comunicati...nu exista afectiune...nu exista sex...ok, si ce te tine linga el? Sau pe el linga tine?
Sau e ceva ce nu ne-ai spus, sau casnicia asta a ta e doar formala. As vedea drama daca vreunul dintre voi ar iubi. Dar tu spui ca nu iubeste nici unul.


Elise



nu , nu avem nici un bebe- s-a pus problema acum 2 ani si chiar mi-l imaginam ca tatal copiilor mei-dar cand a inceput sa nu mai functioneze nici nu m-am mai gandit la bebe-acum nici nu as putea concepe asa ceva

problema e ca in ciuda faptului ca stim amandoi ca nu functioneaza nu avem curajul sa facem pasul asta nici unul- el s-o fi gandit ca nu gaseste alta ca mine-eu sunt oarecum dependenta financiar si probabil ca m-am obisnuit cu viata comoda pe care o am-de fapt amandoi
am incercat sa discut cu el de multe ori-dar rezultatul a fost acelasi-toata lumea are probleme, si el e sigur ca daca nu ar avea asa de mult stres la servici ar fi relatia noastra altfel- pe seama stresului pune si lipsa lui de dorinta de a se culca cu mine- acum chiar daca ar vrea nu as mai putea eu- si nu, nu cred ca ma inseala- e prea drastic in ceea ce priveste tema-a fost inselat si de fosta lui si de atunci are o sechela -dar nu as pune mana in foc pt nimeni-oricum ceea ce stiu e ca nici vaselina nu foloseste nici altceva-pur si simplu nu simte nici o dorinta nimic-ca si cum i-ar fi murit sexualitatea!
si da, de asta nici nu am avut curajul sa scriu despre tema asta-pt ca m-am asteptat ca toate sa sara pe mine si sa arunce cu rosii si altceva- ma gandesc ca nici mie nu mi-ar conveni tema daca eu as fi aia inselata!
si blue eyes mersitu ai inteles cel mai bine situatia- si faza e ca nu am scris numai sa imi fac mea culpa aici pe forum si sa imi plang de mila sau sa caut mila si intelegerea voastra ci pt ca intr-adevar sunt intr-o Sackgasse cum o numesc nemtii adica un dead end road si nu stiu ce sa fac
imi este tare frica sa fac pasul-sunt singura si oarecum ma intreb daca e bine ce fac-daca decizia pe care am luat-o de fapt inainte de a incepe noua relatie e corecta-daca poate ar trebui sa ii mai dau o sansa casniciei mele sau sa fac pasul decisiv- sunt toate numai intrebari alor caror raspunsuri inca nu le am sau poate le am deja de mult dar imi este frica sa le admit!

oricum faza e daca privesc in ansamblu, nu am un sot rau- nu bea nu e petrecaret nu cheltuie banii aiurea-numai pe calculator si motocicleta, munceste mult, nu ii place sa iasa, nu e prost nu ma bate , poate ca un punct minus ar fi ca are accese nervoase din cand in cand si atunci e bine sa nu te pui cu el-punct care mi-a provocat destule suferinte gandindu-ma acum in retrospectiva, nu ma inseala(as crede eu)-deci ar fi astea puncte-pt care multe femei m-ar invidia-caci stiu cum sunt multi barbati-dar poate pt ca e neamt si vine dintr-o alta cultura probabil ca e asa!
deci de asta poate imi este atat de greu! dar ma intreb si eu:sunt astea puncte pe care trebuie sa se sprijine o casnicie, o relatie? trebuie sa mai recunosc ca inainte de casnicie nu am mai fost cu nici un alt barbat impreuna-deci am avut 0 experienta in ceea ce priveste relatiile, barbatii in general- probabil de asta m-am si maritat asa de repede-exact dupa terminarea facultatii-si cu un om pe care il cunosteam doar putin!

si nu, elise, nu e o casnicie formala, daca ar fi fost nu mi-as fi facut atatea griji, nu as avea dilema pe care o am, si nu mi-ar pasa daca l-as face sa sufar- dar imi pasa! el imi zice ca ma iubeste si ca nu isi poate imagina viata fara mine- apoi cand ne certam vb de divort-stiu ca mi-a zis odata ca daca ar sti ca m-as descurca singura si as fi pe propiile picioare nu ar fi o problema daca am divorta-dar asa isi face griji sa nu ma distrug-iar eu imi fac griji de ce ar face el singur-daca s-ar descurca fara mine
deci dragele mele situatia nu e asa de simpla-poate pt cineva care nu e implicat in asa ceva-cand esti direct implicat nu poti gandi asa la rece si nici nu poti fi obiectiv sau numai rational

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

pai daca el nu se mai atinge de tine de un an...are pe altcineva!
daca nu are pe altcineva, are probleme medicale!
daca nu are nici una nici alta......e de alta natura...rezolvarea...

dar mi se pare aiurea sa stai cu cineva in casa si sa nu-l suporti....sau il suporti?

o casnicie implica in primul rand RESPECT....de ambele parti....si atunci inseamna ca-l suporti.....plus altele....

motive sa inseli se gasesc cu miile si asta ar insemna ca toata lumea sa insele pe toata lumea....ar fi un DEZASTRU mondial

dar e mult mai greu sa ajungi la un compromis,la o discutie cu partenerul...e mult mai greu sa faci ca aceasta "masinarie" sa functioneze...si atunci faci ce e mai simplu...INSELI....
e si palpitant....e vorba si de adrelanina....

deci,parerea mea,las-o incolo de situatie materiala....si discuta cu omul care e viitorul vostru,care va fi viitorul vostru!

si nu ca ar fi cu seful(viitorul).....sau poate o fi cu seful,dar asa cu fundu' in doua luntre e cam greu sa mergi prea mult!

FETELOR ASTEPT ROSIILE!!! - imi era dor









Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Violeta, ce te face sa crezi ca vei primi rosii si caramizi in cap? Eu nu vad niciun motiv; ti-ai exprimat respectuos pozitia. Si, in plus ai o semnatura care merge perfect la subiectul si situatia Ilincai. Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!
Ilinca, imi scrii [..]si blue eyes mersi tu ai inteles cel mai bine situatia[...]. Voiam sa ma fac psiholog, dar trebuie sa ramana la stadiul de hobby si mai psihologizez si eu pe ici pe colo.
Tu ai vazut si zis ca te afli intr-o infundatura(Sackgasse). Pai ce faci? Ia te uita in manualul de circulatie: care e solutia? Dai inapoi si te reorienezi pe strada, vezi unde ai gresit si care ar fi calea pe care ar trebui sa urmezi drumul tau.
Sa mai zic ceva: casnicia nu mai are multe sanse, ruptura s-a produs de mult. Relatia cu seful poate sa fie o relatie tampon care te-a ajutat sa te regasesti ca om, femeie, personalitate; nu cred ca te-ai manjit, ci te-ai ajutat pe tine insati sa-ti vezi si recunosti valoarea si nevoile umane. Nu esti de pus pe rug, dar nici pe piedestal, ci pe propriile picioare. Ia-ti inima-n dinti si viata in propriile maini, cauta-ti de munca si fii libera. Ai obligatia si dreptul sa fii fericita!

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

blue eyes....se gaseste cineva care sa dea chiar daca ....am mai patit-o!
da' nu-i bai ca tin la tavaleala!!!! ...in plus rosiile contin vitamine si fac bine la ten

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca260380 spune:

quote:
Originally posted by blue eyes

Violeta, ce te face sa crezi ca vei primi rosii si caramizi in cap? Eu nu vad niciun motiv; ti-ai exprimat respectuos pozitia. Si, in plus ai o semnatura care merge perfect la subiectul si situatia Ilincai. Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!
Ilinca, imi scrii [..]si blue eyes mersi tu ai inteles cel mai bine situatia[...]. Voiam sa ma fac psiholog, dar trebuie sa ramana la stadiul de hobby si mai psihologizez si eu pe ici pe colo.
Tu ai vazut si zis ca te afli intr-o infundatura(Sackgasse). Pai ce faci? Ia te uita in manualul de circulatie: care e solutia? Dai inapoi si te reorienezi pe strada, vezi unde ai gresit si care ar fi calea pe care ar trebui sa urmezi drumul tau.
Sa mai zic ceva: casnicia nu mai are multe sanse, ruptura s-a produs de mult. Relatia cu seful poate sa fie o relatie tampon care te-a ajutat sa te regasesti ca om, femeie, personalitate; nu cred ca te-ai manjit, ci te-ai ajutat pe tine insati sa-ti vezi si recunosti valoarea si nevoile umane. Nu esti de pus pe rug, dar nici pe piedestal, ci pe propriile picioare. Ia-ti inima-n dinti si viata in propriile maini, cauta-ti de munca si fii libera. Ai obligatia si dreptul sa fii fericita!

_
O relatie sanatoasa are ca baza: schimbul intelectual, apropierea emotionala si sexualitatea.
_
Cadoul prefect pentru copil? Lasa-i copilaria! Cadoul perfect pentru femeie? Descopera-i feminitatea! Cadoul perfect pentru barbat? Apreciaza-i masculinitatea!


mein gott hast du Recht blue eyes!!mare dreptate ai!!! ai pus degetul pe rana! nu cred ca m-as fi putut exprima mai bine decat tine!!!

mersi chiar ma ajuti mult!! cumva ma faci sa plang de fiecare data cand citesc raspunsurile tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Lecturand postarea ta mi-am dat seama ca e o mare greseala de multe ori sa te casatoresti virgina.Foarte multi parinti isi cresc fetele in spiritul asta insa nu isi dau seama ca practic ei nu fac altceva decat sa sporeasca riscul ca fata lor sa fie foarte nefercita.
Mare gresheala.
Revenind la situatia ta eu consider ca ar trebuii sa te gandesti ce anume te-ar face pe tine fericita insa inainte de asta ar trebuii sa elimini toate elementele care contribuie la nefericirea ta.
De ce sa stai langa un om care nu depunne minim de efort ptr a te face fericita?Oare merita?i dont think so.
Insa eu am invatat din experienta mea ca nu e bine sa sari din lac in put.Ceea mai mare gresheala este sa iesi dintr-o relatie ptr o alta relatie.
Eu asha vad lucrurile.

28+saptamani http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput