Ce pregatim de Craciun

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Adriana,imi dai si mie ,te rog,reteta de la prajitura cu mere?Puiul italian cum l-ai facut?

Multumesc,

Sorina&Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Sorina,uite aici:
prajitura cu mere
aluat: 250 gr margarina,250 gr zahar,1 ou,1 plic praf de copt,sare,500 gr faina,se amesteca ,se formeaza un aluat molcut ,se da la rece pana se face umplutura
umplutura:doua kg de mere se rad(sau la robot),se pun la calit cu zahar,vre-o 300 gr depinde de gusturi,pana scade zeama,apoi se amesteca cu 1 sau 2 lingurite scortisoara si esenta de vanilie.
Din aluat intindem doua foi,punem una in tava unsa cu margarina si pudrata cu faina,punem umplutura si deasupra cealalta foaie de aluat.Dupa ce se coace se pudreaza cu zahar.
Nu trebuie sa se coaca pana se coloreaza deasupra,poti apasa cu degetele,sa vezi daca aluatul e ferm si pe margini putin colorat.

Se face usor si repede,mai mult dureaza pana calesti merele.
Eu fac din aluat de acesta si placinta (sau prajitura ) cu dovleac,cu branza,gutui(e o minunatie)..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Uitam de pui...(e cam off topic dar il pun pt tine :))
Deci:
- 2 piepti de pui
- 4-6 cartofi
- 2 cutii de ciuperci
- 2 cepe medii
- 150 g cascaval
- 200 g smantana

Tai pieptul cubulete nu prea mici, ceapa pestisori, ciupercile doar daca sunt prea mari.
Amesteci smantana cu 1 lingurita de faina.
Pui cartofii la fiert intregi, in coaja(cu putina sare).
Intr-o tigaie se inabusa ceapa impreuna cu puiul si ciupercile si un pic de apa.
Cand este carnea gata se da deoparte se sareaza si se condimenteaza.
Cartofii fierti se curata de coaja, se taie in 2 pe lungime si se aseaza intr-o forma de 2 kg unsa cu unt sau margarina.
Se rastoarna compozitia de carne si ciuperci peste cartofi, se toarna deasupra smantana, se rade cascaval si se da la cuptor pana se rumeneste deasupra.
Se mananca fierbinte.
sa aveti pofta!


Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by mazzel

adi69 te admir f mult, esti o gospodina desavarsita, ma uit la pozele tale si imi bucura simturile , cred ca esti si o gazda desavarsita, mai rar...felicitari!




Nu sant nici pe departe gospodina desavarsita...(alacareroseste)
dar imi place sa bibilesc pe la bucatarie..in special dulciuri..
Multumesc!

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by nemary

Adi, tot uitandu-ma la pozele tale (pt. a cata oara??) imi veni o intrebare in minte: de ce nu-ti deschizi o cofetarie? sunt sigura ca ai avea succes.
Felicitari

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze




Mari,am mai fost intrebata lucrul acesta..din pacate cred ca sant putin cam lenesa .. sa se ridice fetita mea putin,sa fie mai independenta si apoi cred ca ma voi plictisi atat de tare incat voi deschide si cofetaria..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by danyce

daca nu pregatesc nimic de sarbatori parca nu-s sanatoasa

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei



HiHiHi,cam asa si eu,nu ma simt bine si parca nu-i Craciun daca nu reusesc sa fac cateva prajiturele acolo..:)

Suna tare bine ce vrei tu sa faci.
Am pregatit si eu o data ,la un revelion,toate aperitivele numai din si cu peste.

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

quote:
Originally posted by adi69

quote:
Originally posted by mazzel

adi69 te admir f mult, esti o gospodina desavarsita, ma uit la pozele tale si imi bucura simturile , cred ca esti si o gazda desavarsita, mai rar...felicitari!




Nu sant nici pe departe gospodina desavarsita...(alacareroseste)
dar imi place sa bibilesc pe la bucatarie..in special dulciuri..
Multumesc!

Adriana si-atat...




adi69, ai putea sa deschizi o mica patiserie, te-ai gandit? sau macar sa incerci o mica afacere cu dulciuri si gustari pt evenimente, nunti, botezuri,majorate(mica afacere in propria bucatarie).
eu as face si eu dulciuri dar eu personal nu mananc si in general la noi in familie nu trec dulciurile, se mananca dar f putine,(sotul meu mananca dar eu nu-i prea fac) uite imi amintesc ca sotul meu care e olandez in romania odata de craciun l-am instruit ca la romani nu se refuza mancare, prajituri , si cum am tot fost in vizite, toata lumea da-i cu carnati, da-i cu sarmale, da-i cu platouri , haha, si la un moment dar eu care il scapasem din privire il ochesc pe un fotoliu, cu un platou de negrese pe genunchi(mancat pe jumatate) , galben la fatza, manca prajitura dupa prajitura, hahahaaaaa(el nu vroia sa jigneasca) si gazda incantata, sa-i mai aduca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ha ha ha ...m-ai terminat!
Saracu,era galben la fatza..?! ha ha ha ....hai ca-i tare!sa nu supere...

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

Adriana,multumesc din suflet!!!
Miercuri tinem post dar joi abia astept sa fac si pui si placinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Cu placere!
Astept sa-mi spui daca ti-au placut!

Adriana si-atat...

Mergi la inceput