Nasterea naturala: cauza de strabism bb?!

Nasterea naturala: cauza de strabism bb?! | Autor: cristia

Link direct la acest mesaj

Ziua buna!
In urma evaluarii oftalmologice a baietelului meu de 2 ani (Oftapro / Dr. Cioplean) mi s-a spus ca strabismul usor al copilului ar fi cauzat de nasterea naturala, cu un travaliu mai lung.E prima data cand aud o astfel de ipoteza si ma intriga la culme.Eu am nascut natural fiind convinsa ca aceasta e cea mai buna varianta pentru bebelus si acum ma doare sufletul sa aflu ca am facut rau copilului cu alegerea mea.Ma apropii de o a doua nastere si ma preocupa foarte tare problema...

Multumesc anticipat pentru pareri,

Cristiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu una zic sa mai intrebi si alti medici oftalmologi...
Parca din ce in ce mai multe se pun in carca nasterii naturale...

Cat priveste a doua nastere, eu zic sa faci asa cum simti tu ca e bine si-ti ofera incredere, indiferent ca e naturala / cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

pe 27 nov am si eu programare la dr cu alexandra pentru un control de rutina plus ca multi imi psun ca ar avea un usor strabism...eu nu il vad.dar sunt tare curioasa!sper sa nu uit sa intreb despre legatura dintre strabism si nastere



Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu stiam ca acest strabism "usor" la bb se corecteaza singur (dar nu mai stiu pana la ce varsta).
Nu, nu cred ca punem copilul in percol daca alegem sa-l nastem natural, e chiar culmea! (asta suna a argument pro-cezariana la cerere).
O idee ar fi un sondaj de genul: "cati bb-i cu strabism au fost nascuti natural si cati prin cezariana?"







Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cred ca de fapt strabismul ar putea fi datorat travaliuluil prelungit si eventuala hipoxie in timpul coborarii, mai mult decat nasterii naturale. acelasi efect poate apare in cazul cezarienei, facuta in cazul circularei de cordon - practic tot in cauza hipoxiei.
in orice caz sunt destule sanse sa se corecteze fara nici o urma.
in orice caz nu se poate pune problema unei alegeri proaste....pentru ca nu e asa

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roel spune:

Eu cunosc exemplul clar al sotului meu, care in urma nasterii naturale (incercarii nereusite de nastere naturala, travaliu 30 de ore.. de acum 30 de ani), s-a ales cu o grava maladie oftalmologica, nistagmus (sper ca am scris corect). E mai grava decat strabismul si nu poate fi corectata de nici un fel. Astfel de probleme apar mai ales in cazurile de travaliu prelungit, care bineinteles implica hipoxia si astfel apare riscul unor probleme neurologice.
Nu ai de ce sa-ti faci griji, nasterea naturala e intotdeauana mai indicata decat cezariana, dar nu e deloc indicat travaliul prelungit. Asta trebuie sa stabilesti cu dr. tau.
Iti doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Multumesc pentru opinii! Probabil ca hipoxia poate provoca afectiuni oculare.Nu tin minte sa mi se fi mentionat ca la nastere a intervenit hipoxia bebelushului; tin minte ca era alb si frumos si nu vinetel cum am auzit cam pot fi in primele clipe de viata copii care au suferit asa ceva.
multumesc inca o data,
Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Salut,
L-am nascut pe Robert in 2003 cu strabism. Nasterea naturala a durat 2h. Strabismul a inceput sa dispara pe la 10 luni si dupa varsta de 1 an si jumatate definitiv.
Acum in 2006 am nascut-o pe Anastasia tot cu strabism si nasterea naturala a durat 1.40h.
Personal nu cred ca travaliul prelungit are legatura cu strabismul. La mine nu a fost cazul de nici un travaliu prelungit si ambii copii au avut strabism la ambii ochi, care s-a remediat cu timpul.
Sanatate multa
Cu drag
Liana

Mergi la inceput