iaurtul care nu e iaurt

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

faceti iaurt in casa si pasati o banana inauntru;-)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Pana la urma ce iaur sa cumparam????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Banuiesc ca unul cu un termen de valabilitate cat mai mic si probabil, mai ieftin. Daca e scump, sigur contine mai multi aditivi. Eu ii dadeam pana acum Dorna, dar o sa caut si altele...Poate ar fi bine sa ne scrie cate ceva si cei care lucreaza in domeniu, daca sunt pe forum...

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Toate iaurturile,indiferent de firma,sau de continut,sint trecute prin aceleasi procese tehnologice si contin aceleasi timpenii.
Puteti sa va dati seama de asta numai dupa termenul luuuuung pina le expirare.
Un iaurt bun nu ar tine atit de mult.

Vrei iaurt natural? Cumpara lapte de vaca de la tarani(gaseste o sursa sigura),fa iaurt,adauga fructe mixate in el si e un deliciu.
Si mai ales sanatate pt.copiii mici!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_in_red spune:

Am ocazia sa aud in feicare zi de intoxicatii, mai mult sau mai putin grave provocate de iaurturi prin intoleranta la diferite componente..din pacate nu mai ai nimeni in considerare, din lipsa de timp poate, prepararea in casa a iaurturilor...intre iaurturi naturale cu multe euri si soia modificata genetic, intre carne de pui hrnita cu ingrasamant artificial si legume crecute cu ingrasaminte cu nitrati ma intreb cam ce mai putem manca fara sa ne fie frica in ziua de azi.

Prostul pana nu-i fudul/
Parca nu e prost destul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Adevarul e ca nici un iaurt care se gaseste pe piata nu e asa cum ar trebui.Toate au chimicale,conservanti,gelatina.Luasem mai demult Olympus si cand am citit ca e facut cu gelatina chiar m-am enervat.

Ma deranjeaza reclamele.Cu muuult tupeu indeamna mamele sa dea copiilor porcariile astea.Citez :"AU NEVOIE DE DANONINO".

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

mai fetele, dar cum faceti iaurtul in casa ? Va iese chiar cu gust de iaurt ? ca ala de-l fac io seamana mai mult a lapte batut. Zau ca as face iaurt in casa daca as avea o reteta buna.
Una din retetele pe care le am zice sa folosesc o ligura din iaurtul facut dinainte. Dar daca fac prima data, cum fac?
Hai ca poate cu ocazia asta reusesc si io sa invat cum se face iaurtul


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Cel mai tare ma deranjeaza ca au contract cu unele gradinite, crese, iar parintii nu protesteaza.
Plus reclamele de-a dreptul mincinoase...
Ma refer la Danone, evident. Dar nici ceilalti nu-s prea departe...

Karina, ia un iaurt mic, mai putin chimizat, cica Napolact sau Covalact, pune cateva linguri din el intr-un borcan mare, apoi lapte integral (de tara) deasupra si lasa-l la temp. camerei sau -daca vrei sa se faca mai rpd, pe calorifer.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Mama mea are grija uneori de copii prietenei mele (care este si vecina a parintilor mei. Alex are 7 1/2 ani, iar Mara 5 1/2 ani. Cind cer iaurt mama le da lapte batut facut in casa (reteta: lapte de la tzara amestecat cu o lingura-doua de smintina, care se lasa la fermentat). Atunci cind vor iaurt cu fructe, le amesteca cu dulceata (de caise, de visine etc.). Chiar daca mama lor le da tot felul de porcarii de iaurturi cu fructe, ei spun: "Pushica (mama mea) tu faci un danonino mai bun decit cel de la magazin".

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Eu pun intr-un borcanel o lingurita de smantana si il invart in asa fel incat tot borcanelul sa aiba o pelicula fina de smantana, apoi pun lapte de vaca (de la o persoana de incredere sau Milli de 3,5% grasime) si iese un fel de iaurt sau lapte batut..oricum e f bun..si bobocul e super incantat!

Mergi la inceput