Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Anca, felicitari pt. mama soacra... chiar e rara avis!!!!

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Hai sa va spun cum reuseste soacra mea sa se faca tot mai iubita de mine.

Eu am aproape 37 de ani si probleme serioase in a avea copii. Am facut tratamente, analize, am duc la doctor la fel de des ca in vizita iar in vara am pierdut o sarcina si am ramas cu ceva burta.

Cum ma complimenteaza soacra:

- Unde sa mai incapa copilul la Cristina in burta ca e plina cu grasime!

Sa le vad pe feltele care-s de parere ca poti sa ai o relatie buna cu soacra cum reusesc cu un exemplar care improasca rautati continuu.
Si de ce ar trebui eu sa inghit magarii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Continuare la filmul S.F :Cum mi-ar place sa fie soacra mea .Regia : o nora visatoare *4:Daca esti soacra si vin nepotii in vizita la tine ( cu tot cu parasuta de nora-ta) , incearca sa te abtii sa decretezi ca la tine , nepotii au voie sa respecte regulile tale . Regulile tale trebuie sa se limiteze strict la regulile casei tale ( de ex. nu au voie sa intre incaltati in casa , nu se mananca la televizor , fiecare spala vasele pe rand , toata lumea e implicata la curatenie etc , ) si nu la regulile care privesc persoana copilului ,(, adica la bunica poti manca ciocolata cand vrei , nu e nevoie sa te speli pe maini de 100 de ori pe zi , poti sta la desene cat poftesti , daca ai chef nu mananci sanatos,), pentru ca , desi sunt de acord ca ai crescut si tu , la randul tau , copii , acesta nu este al tau , ci al norei si al fiului tau , asa ca ei hotarasc cum sa-l creasca , tu ai avut ocazia sa iti demonstrezi abilitatile de mama la vremea respectiva , acum e randul lor sa o faca , si dreptul lor sa greseasca si sa invete din greseli.Si , in plus , s-ar putea ca fiului tau sa nu-i placa prea mult regulile in care a crescut el , si sa decida ca ai lui copii sa aiba mai multa libertate , sau , poate , alt gen de reguli . Iar daca tu nu respecti ideile lor , s-ar putea ca nepotii sa vina din ce in ce mai rar pe la tine , si asta nu pentru ca nora se "razbuna" pe tine , asa cum esti tentata sa crezi , ci pentru ca ea considera ca asa e mai bine pentru copiii ei . * Sfarsitul episodului 2 . * P.S.:Draga Lemoni , daca scrii o carte si folosesti fragmente de pe aici , am pretentia la un exemplar cu autograf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

cristiama, ar putea sa ii fie rusine ca e mama si stie ce inseamna sa iti doresti un copil.
si astea is mame bune care vorbesc asa, nu?
Pai sa imi zica mie soacra asa, cred ca ii tai limba cel putin.As stie ea sa fie educata, jigning.
Eu ma duc acasa saptamana viitoare, dar nu si la soacra, deoarece stau 2 zile la cluj si ma intorc.Iar soacra s-a oferit sa vina la cluj, sa ma vada oare, sau sa ma streseze.I-am spus sotului ca nu vreau sa ma intalnesc cu ea, asa ca e problema lui cum ii spune.Ce sa vorbesc cu ea daca ne intalnim?Ca anul trecut a trebuit sa o sun eu sa vorbesc cu ea, ca ea mi-a dat 2 telefoane in 5 saptamani, si atunci cate 3 minute, si acum vine la cluj sa ma vada, sa stea acasa, si sa ma lase in pace, ca doar stiu sa ma descurc si singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Olguta... eu n-as vrea sa-mi vad soacra moarta.
Lasind gluma la o parte, pot sa spun ca am o soacra de nota 10. Nu vreau sa pun paie pe foc, ci doar sa confirm o exceptie.
Nu stiu unde sa ma duc mai repede, la mama sau la soacra-mea cind am vre-o problema sau vreau sa vorbesc ceva mai delicat.
Nu e data sa sune si sa nu vorbeasca si cu mine, sau sa ma intrebe daca vreau sa ma ajute cu ceva.
Inca de la inceput (cind ne-am cunoscut... atunci cind i-am anuntat de altfel, ca ne vom casatori peste citeva saptamini) a fost extrem de draguta, nu s-a crizat ca nu i-am anuntat, ca nu ne-am sfatuit ci ne-a felicitat si s-a oferit sa ne ajute cu ce mai aveam nevoie.
Si exemple mai pot aduce, al unui comportament de "doamna".
Imi pare sincer rau sa aud ca sint atitea situatii urite (avem si noi prieteni care sint in razboi cu soacrele) si zau ca uneori nu pricep ce au de impartit (de multe ori am vazut ca se supara ptr. adevarate copilarii).
Multa bafta, rabdare si intelepciune tuturor.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Felicitari , Ina ! Ceea ce scrii tu nu face decat sa confirme ideea ca cererile noastre , ca nurori , nu sunt absurde! Off topic: Sotul tau nu mai are un frate?Necasatorit , evident...Daca raspunsul este pozitiv , poti organiza o preselectie...pentru viitoare cumnata!Si , tot ca o paranteza , nu o poti convinge pe soacra ta sa tina niste cursuri de reciclare? Noi , nurorile , platim cursurile fara nici o negociere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cristiama, m-am blocat.... as fi zis ca eu n-am decat grasime in interior, ea insa e plina de venin:(
Ina, ma bucur si pt. tine!!!

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ina, felicitari pentru soacra
cat despre reciclare, eu cred ca la batranete nu le mai putem domesticii, tot salbatice vor ramane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Eu sunt mai naiva si inaca mai sper...Cam de 14 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Eu sunt mai naiva si inca mai sper...Cam de 14 ani...(Imi cer scuze pentru greseala , m-am grabit , asta nu inseamna ca sunt agramata...- desi unora le place sa creada asta!)

Mergi la inceput