Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

daca ar avea ceva bun si de apreciat, as aprecia-o, dar nu are nimic bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Hai sa ma laud si eu cu socrella!
A mea soacra e bela-zena. Are 54 de ani si se aranjeaza si se putzuleste toata ziua. E unsa din cap pina in picioare(luceste ca un cas proaspat ras), dar ce e drept arata bestial. Asa ca de fiecare data cind venim in tara avem o lista cu cremele de fata de rigoare(de hidratare-zi si noapte, antiriduri-de zi si noapte, de corp, de ochi-zi si noapte, bla,bla). Asta ca asta, dar ajunsese la 54 de kg si se miorlaia ca e cam grasa(asta se intimpla duce ce nascusem si eu aveam doar 97 de kg asa ca numai bine imi prindeau miorlaiturile ei) asa ca i-am facut rost de Callanetics ca sa tzupaie prin casa. Am zis ca macar isi consuma energia si ne lasa in pace. Si cireasa de pe tort e ca e yoghina si se ocupa de tehnici de vindecare. Asa ca ,cind ne este lumea mai draga ne cumpara cute un aparat(fiecare e peste 100$):ba ptr alungarea energiilor negative, ba impotriva radiatiilor de la calculator , unul habar nu am la ce se folosea ca noi il foloseam drept masuta de cafea. Pb e ca ma enerveaza ca incearca sa isi impuna ideile.
Fac eu haz de necaz, dar pe de alta parte as vrea eu sa arat ca ea la 54 de ani. In rest e o soacra buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by olim

daca ar avea ceva bun si de apreciat, as aprecia-o, dar nu are nimic bun



Ba, totusi are ceva bun: nu o vezi zilnic:)))

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Pitecantrop m-am spart de ras, esti mortala! Nu rad de soacra-ta ci de felul in care ai povestit... Ce sa zic, bravo ei ca se ingrijeste... Acum ca a luat-o o tzara pe ulei, asta e, noi cine stie cum vom fi mai incolo.

Sa va zic si eu de soacra mea daca tot m-am bagat aici: e o femeie tare de treaba, care ma ajuta mult, e blanda, sufletista si buna, o femeie de milioane. Are ea defectele ei, ca ne cam santajeaza sentimental, ca mai baga cate o observatie... De obicei stau arbitru intre ea si fii-su ca el e un caracter mai exploziv si o mai ia la rost... Daca le-as baga pe toate in seama sigur as avea o lunga lista cu plangeri dar o respect pantru ca si-ar da sufletul pentru noi, o iubeste pe fiica-mea ca pe ochii din cap...

Nu vreau sa par nesimtita ca m-am bagat aici sa ma laud ce soacra grozava am eu. Le inteleg, sincer, pe cele care se plang de soacre. Mama mea saraca a avut multe de tras de pe urma soacrei sale (bunica mea draga, care pe mine m-a iubit enorm si eu pe ea la fel...). Eu eram copil pe vremea aia dar ma pun acum in situatia de-atunci a mamei mele... Tin si eu minte ca-mi spunea ca mama nu e asa frumoasa ca tatal meu, ca n-aude bine, ca ai ei sunt nu stiu cum, ca nu s-a maritat fata mare, ca asa si pe dincolo... Si eu eram un copil de 11-12 ani... Si totusi, dupa ce a murit mama a fost singura care a mers sa-i curete mormantul, care a mers la ea la mormant de ziua mortilor sa-i aprinda lumanari... Asa rea cum a fost.

Va doresc mult succes in relatiile voastre cu soacrele...

Dara si Darisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Aseara m-a apelat soacra pe mobil si eu , nu stiam ca e nr ei , altfel nu o sunam inapoi nu va zic ce nervoasa am fost cand i-am auzit vocea ,m-a sunat sa ma intrebe de cutremur ca a auzit ea la televizor , i-am zis ca suntem bine si gata am terminat convorbirea , ce nebuna am fost ca am sunat-o inapoi imi e ciuda pe mine , na ca nu mai sun daca ma mai apeleaza
Numai bine

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pai ca sa nu o vad zilnic, a trebuit sa plec din tara,
daca ramaneam, as fii terminat si faculta si `poate ne era si noua mai usor , aveam afacerea noastra, un cabinet pe care a trebuit sa il inchidem cand am plecat, etc.
Dar asa cel putin sunt independenta, nu imi poate reprosa nimic, si stiu ca moare de ciuda pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Nu pe bune sileriki pe tine te-a enervat ca a sunat sa vada cum sunteti daca s-a intimplat ceva cu voi?
Eu cred mai confundati dragostea si grija cu rautatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Si pe mine m-a sunat sa ma intrebe despre cutremur , ceea ce m-a facut sa-i trec o steluta in carnetul de note , sincer , am apreciat ca s-a interesat , asa ca , data viitoare cand ma enerveaza , sterg cu buretele gafa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

ce cutremur, fetelor???

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Vin si eu cu o intrebare acum imi pare rau ca e off topic dar cum ar trebui sa fie soacra ideala dupa voi? ce atepta-ti voi de la ea?

exmple :
-daca va suna dece va suna daca, nu va suna nu-i pasa.
- daca il suna pe sotul numai, il controleaza vrea a stie tot ce face - in realitate saraca femeie e acasa vrea sa ii auda si ea vocea lui fisu si face conversatie.


Lucrurie astea sunt interpretate gresit( nu zic ca iau apararea la soacre acum) dar cred ca trebuie sa scriem o carte pe tema asta (chiar or fi carti pe tema asta???)
Cum sa te impaci cu soacra? sau Soacra e cu pluta ,nora cu parasuta
haaaaaaaaaaa ma apuc de scris dar am nevoie de la voi sa-mi spuneti cum a-ti vrea sa fie ideala soacra si apoi gasesc si niste soacre sa spuna cum ar vrea sa fie ideala nora.

Mergi la inceput