Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ca imi vine sa cand aud ce gunoaie pot sa fie anumite persoane.Si eu am fost operata acum 3 ani si soacra nu s-a deranjat sa vina sa ma vada, iar anul trecut cand a fost operata fie-sa imi zice scarba: Ce rau imi pare ca nu am fost macar odata la tine.
Era o operatie estetica, dar am stat 5 zile in spital, si nu m-a sunat odataIar sotul era in Spania, si langa mine a stat doar sora mea, care avea 15 ani
Da sa crape de mine, ca nu i-as duce o cana de apa sau o farfurie de mancare, sa stea cu anii i spital , ca nu m-as duce veci sa o vad.
Aceste persoane merita doar dispret di partea noastra si indiferenta.
Mie mi-e greata doar cand aud cuvantul soacra.
Ce bine ca nu am parte de sarbatori impreuna cu ea, nici nu as vrea sa mai am parte vreodata, ca ar fii un esec total.Sa stea cu ceilalti copii, pentru care si-ar da si sufletul, ca noi nu avem nevoie de nimic de la ea, dar nici ea pretentii de la noi ca.
Rusine sa le fie acestor oamnei, si mai ales ca sunt bunici si sunt asa la varsta lor.Ba se tin oameni fff destepti, dar is prosti Acestia nu au meritat sa fie parinti, dar viata nu e dreapta uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Olim , sunt sigura ca ai motive intemeiate sa fii atat de inversunata pe soacra ta , ( cum , de altfel , am si eu ) , dar atitudinea ta nu face decat sa intretina sau chiar sa accentueze starea ta de nefericire sau ca sa nu folosim cuvinte mari , de nemultumire... Eu , acum ( vreau sa zic cu mintea de-acum , de la 38 de ani aproape ) , imi dau seama ca , oricat de rea este ea , oricat de nesimtita a fost sau indiferenta la nevoile mele cand eram in necaz , sau cand eram neajutorata dupa nastere si nu s-a gandit sa vina la mine in spital nici macar cu un pachet de biscuiti , desi stia ca nu are cine sa-mi aduca , si nascusem de PASTE , cand toata lumea are cate ceva de mancare in casa ... daca eu voi proceda asemenea ei , ar insemna ca sunt la fel de rea si de insensibila ca ea . Ori eu , ( fara a fi nevoie sa-i demonstrez) , NU SUNT ASA , eu sunt un om bun , care a intalnit o soacra rea , dar care nu va reusi , oricat ar incerca , sa ma transforme si pe mine intr-un om rau...Parerea mea este ca acesta este cel mai corect mod de a-ti demonstra superioritatea: toleranta . Sigur ca si mie mi-a facut foaaaaaarte mult rau ( daca as povesti aici , multa lume nici nu ar crede, asa ca ma abtin), dar eu o sa-i duc de mancare cand va fi bolnava , ba din mila , ba din datorie , ba din spirit crestin , sau poate toate acestea la un loc... Desi ar fi mai bine sa nu fie cazul , ca eu nu doresc nimanui , nici macar dusmanilor , sa fie bolnavi... In rest , " fiecare pasare pe limba ei piere" , asa ca , eu consider ca are cine sa-i plateasca ei relele facute - si , poate , si noua , BINELE...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

magnolia nu pot sa iti spun ca nu iti dau dreptate, dar eu una nu am sa imi trec peste cuvant, si nici nu am sa o sprijin la batranete.Sa ma considere lumea cat de rea, si tot nu imi pasa.Cat despre spiritul crestinesc, eu cred ca DD nu ma va pune intr-o asemenea situatie sa trebuiasca sa o ingrijesc.De astfel, asta a fost discutia a doua zi de la nunta, cine ramane cu casa ei are grija de ea pana moare.Ca doar nu mi-oi cheltui banii adunati cu greu departe de casa cu si cumnatii mei, au primit case si masini.
Cand va fii batrana sa o `poarte de la unu la altu, ca la mine in casa , nu doarmene nici o noapte.Si asta i-am spus-o si sotului.
Adica noi sa tot lasam de la noi, si ele sa ne calce in picioare pana in ultimul moment.Eu nu am mama asa ca nu poate spune sotul ca trebuie sa o ingrijim pe mama si atunci si pe ma-sa.
Iar tata se descurca el singur, ca nu e as, ca soacra, care nu se poate misca daca nu are taxi la usa, de parca toata viata a trait doar in lux.E atat de comoda, ca nici dupa paine nu se duce" doamna", ca are slugi.
DA CU MINE NU II MERGE.
aCUM AM RUGAT-O , ADICA SOTU, SA TREACA CONTRACTUL DE APA SI CURENT LA O CASA CE AM LUAT-O PE NOI, SA VAD IN CATE SUTE DE ANI SE DUCE, CA ANU TRECUT NU A FOST INSTARE SA DESCHIDA UN CONT IN BANCA, CA NU AVEA MASINA SA MEARGA SI PE JOS 500 DE M II SCAD SUNCILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Annie tu ma cunosti prea bine ! Normal ca o sa ma duc sa am grija de nepotei, ca o sa-mi fie tare drag.Pana atunci poate ma ramolesc oricum si la ce imi mai trebuie distractie.Cum spuneam eu nu am avut ajutor nu pt ca mama si soacra au fost rele, culmea amindoua erau la pensie si ar fi putut sa imi vada de copii .Dar noi am plecat din tara si distanta ne-a creat aceasta situatie.Nu am fost nici genul de parinte sa imi trimet copilul in tara iar noi sa stam aici singuri cu toate ca poate ar fi fost mai bine sa fie ingrijit de un bunic decat un babysitter dar noi nu am vrut sa ne lipseasca prima vorba,primul pas,primul dintisor si bucuriile vietii de a fi parinte.Eu mi-am facut copil pt mine nu pt ai mei . In schimb pt ca nu am avut ajutorul parintiilor am avut ajutorul sotului si in fiecare zi cand se ivea ocazia si avea timp la indemana pleca cu copii 2-3 ore in parc sau eu stiu unde sa ma lase pe mine sa dorm sa am timpul meu numai pt mine si aceasta favoare ne-o faceam reciproc atunci cand unul din noi era foarte obosit.Oricum nu se compara energia mea de la 22 de ani cu ceea de acum ,si deci nu prea aveam nevoie multa de odihnea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Desi risc sa imi iau rosii ma bag un pic la subiect de partea soacrelor. De fapt mai bine zis, de partea mamei si relatia cu cumnata ( cumnata a scapat, ca mama s-a prapadit acum un an deci nu are de ce se plange si oricum n-au locuit niciodata impreuna ca sa aiba de ce se plange)
Daca tot ati adus aminte de spitale mi-am adus aminte de acum un an jumate cand mama era internata in spital si a doua zi urmau sa o opereze. M-am dus seara cu cumnata la spital, am stat cat am stat si dupa cam o ora, cumnata a inceput: " Hai nu mergem, ca mai avem multe de facut acasa si oricum tu vii maine dimineata." I-am spus ca eu as mai sta un pic, mai ales ca stiam ca mama era terminata psihic dar si fizic din cauza bolii (cancer). A mai stat zece min. si iar a inceput: "Hai ca mai venim si maine, sa o lasam pe mama sa se odihneasca". Din nou i-am spus ca eu mai stau dar ca daca vrea ea poate sa se duca iar eu o sa iau un taxi. Nu i-a convenit sa plece singura asa ca a ramas si in urmatoarea jumatate de ora am cedat la insistentele ei de a pleca desi o vedeam pe mama ca ii dadeau lacrimile cand auzea ca plecam.
Totusi, nu asta a fost faza care mi-a pus capac. A doua zi ma trezesc ca ma intreaba frate-miu ce i-am spus neveste-sii la spital de i-a zis ca am jignit-o in ultimul hal. Am ramas interzisa si i-am relatat toata discutia, la care el a zis ca draga de cumnata ii spusese ca eu am indemnat-o sa plece acasa si ca raman eu la spital, ca ce, ei nu ii pasa de mama? Era sa cad jos!
Si discutiile ar putea continua slava domnului dar nu are rost.
Sper sa nu iau prea multe rosii...

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Parca nu sti ca intodeauna exista doua povesti depinde la cine asculti si cui ii da-i dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

saddie te cred si nici nu dau cu rosii dupa tine! stiu ca exista si persoane care mint.
soacra mea ii spunea sotului fel si fel despre mine si-avea scoli, nu gluma, si el venea acasa si se certa cu mine ,fara sa stiu de ce.ii o prefacuta, de nu pot crede!in fine..
prietena tatalui meu, la fel, ii zicea fel si fel de lucruri despre mine si sora mea si se lua de noi. nu credea daca-i ziceam ca nu-i adevarat.
va puteti da seama ce scoli au in ele unele persoane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si eu cunosc acest caz, adica pe tine te face in toata forma, se ratoieste ca o la tine, ii spui fiului, la care ea zice ca esti obsedata de ea.Asta mi se intampla uneori mie, ba nici nu recunoaste ce zice.Si imi spune cand sunt singura doar chestii care ma enerveaza, de imi vine sa.
Dar eu mai nou ii dau ignore, si asta o doare cel mai mult.Am ajuns la concluzia ca nu merita sa imi bat capul cu si sa ma pupe in, daca nu ii place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ma sparg de ras cand citesc mesajele tale Olim ,mai ales ca stiu ca soacra-ta le citeste si ea!!!(asa am inteles)
Ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Ma sparg de ras cand citesc mesajele tale Olim ,mai ales ca stiu ca soacra-ta le citeste si ea!!!(asa am inteles)
Ai grija de tine.



Lemoni,rid cu lacrimi
In primul rind pt. ca exact asta faceam eu citind-o pe olim si gindindu-ma la soacra-sa si in al doilea rind pt. ca mi-a sunat tareee de tot expresia "ma sparg de ris".

Olim,vorba Lemonei,ai grija de tine ca nu se stie ce capcane iti pregateste zmeoaica


Mergi la inceput