Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Ma ingrijorezi...Tu stii ca am o fetita de 1 an si 10 luni si am un sentiment aiurea cand o las acasa cu ea. De asta am si mutat-o pe maica mea langa noi, ca sa ma ajute cu bebe si sa scap de obsesia asta.

De vreo 2-3 ori am gasit-o pe Ralu vanata pe picioare dar vanatai mici, cat unghia si pale, si cand am intrebat-o mi-a spus ca si- a prins picioarele in zabrelele patutului (avea din ala de lemn). Mi s-a parut ciudat pentru ca atata timp cat a fost cu mine nu s-a intamplat nimic de genul asta.

Dar nu-mi place sa acuz pe nedrept, cu toate ca nu dau doi bani pe ea. Nu stiu nimic sigur,dar...ce sa ti spun...

Cand eram in relatii relativ bune, ma mai duceam pe la magazine sa ii mai cumpar cele necesare, si de multe ori nu am gasit-o la mine in casa ci la ea, statea la TV.

Odata am venit acasa, si nu m- a auzit cand am intrat in curte. Am vazut ca fata dormea si m- am dus la bucatarie si am asteptat- o pe idioata. A binevoit sa apara bombanind, venea de la ea. De ce nu mi- o fi spus ca nu are chef sa stea cu Ralu, ca daca musai avea nevoie de ceva, ma duceam cu fata in carut la magazin.

Cred ca am fost prea buna cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

am uitat ce e mai important. A aparut dupa 40 min, eram cu ceasul langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

grodear, fara suparare.... nu te poti muta de acolo cat mai departe????
Femeia asta e periculoasa rau.


ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Imi pare tare rau de caine,nu stiu ce suflet poate sa aiba persoana care face asa ceva.
Dar iar ma bag eu aici in treaba voastra ,caci eu vad din afara, nu da-ti cu rosii va rog.
Pt Grodear
In primul rand sti foarte bine ca soacra ta nu poate fi lasata cu fata si continui sa o lasi cu ea aici ma intreb cine este mai iresponsabila tu sau ea?
Apoi de unde ideea aia ca bunica e obligata sa creasca nepotii? asta este mentalitate romaneasca.
Pt olim
Soacra ta nu a avut posibilitatea ta . In vremea comunismului nu pute-ai sa faci asa de multe, tu ai fost o norocoasa sa reusesti dar generatia celor nascuti incepand cu 1950 din pacate multi dintre ei sunt victime astazi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Imi pare tare rau de caine,nu stiu ce suflet poate sa aiba persoana care face asa ceva.
Dar iar ma bag eu aici in treaba voastra ,caci eu vad din afara, nu da-ti cu rosii va rog.
Pt Grodear
In primul rand sti foarte bine ca soacra ta nu poate fi lasata cu fata si continui sa o lasi cu ea aici ma intreb cine este mai iresponsabila tu sau ea?
Apoi de unde ideea aia ca bunica e obligata sa creasca nepotii? asta este mentalitate romaneasca.
Pt olim
Soacra ta nu a avut posibilitatea ta . In vremea comunismului nu pute-ai sa faci asa de multe, tu ai fost o norocoasa sa reusesti dar generatia celor nascuti incepand cu 1950 din pacate multi dintre ei sunt victime astazi .



nu e vb ca bunica e obligata sa creasca nepotii,ci sa dea o mana de ajutor!

nu puteau sa faca asa de multe,de aia bunica mea spune ca ,ei i-a dat cecul bani sa-si cumpere apartamentul,fara 25% la suta care e acum,avans si fara giranti,doar cu cateva acte,iar eu acum ca sa pot lua nisteamarati de bani de la banca ptr casa,avans,7 tone de acte,verificari,peste verificari,o luna jumate m-am plimbat la banca,dupa ce ca mai e si dobanda cum e!
lasa ma ca pe vremea post decembrista cine era destept se descurca bine,acu nu ca plang doamne fereste dupa acele vremuri,dar zic si eu ca totusi daca erai destept,te faceai si cu o casa,apartament,si il puneai si la pct


POZE ANA-MARIA
poze Iulian
POZE GRAVIDUTA,FAMILIE SI COPII

Ce au mai facut bebeii nostrii!!
CRISTINA&ANA-MARIA17.01.2006& IULIAN 22.11.1998

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Bunica ca bunica, ce a facut mama ta Tcelen la generatia mamei tale ma refeream , eu nu fac parte din ea ci din cea norocoasa care a plecat imediat dupa revolutie ,tinara si cu multe vise si sperantze, dar am foarte multe cunostinte care acum ajunsi la 50-60 de ani si se chinuie sa supravietuiasca. Ei nu au apucat sa se duca la faculta, fabricile unde lucrau s-au inchis ,crezi ca e usor sa o iei de la capat la 50 de ani dupa ce o viatza intreaga au muncit intr-un loc ? Eu nu zic mai exista si putori pe lumea asta dar nu toti sunt in aceasi oala.
Apoi cu crestera copiilor ,poate gandesc asa ca eu mi i-am crescut singura si nu am avut niciodata pretentia sa vina altcineva sa stea cu copii mei.Daca a fost nevoie sa stea cineva a trebuit sa platesc si mi se pare si normal.
Apoi daca soacra uneia dintre voi i-a palcut sa calatoreasca si nu a facut nimic in viatza , nu a facut pt voi... pt ea a facut ceea ce isi dorea ,viatza este asa de scurta pt ce muncesti si faci case si avere ?
Am ajuns acum la mijlocul vietii si ma intreb ce ma face fericita?
Ma face casa unde ajung seara dupa ore lungi de servici pt ca trebuie sa stau sa o platesc? Ma face masina care maninca bani cu lopata asigurare si benzina?
Nu pe mine ma face fericita o satamina in Hawaii cu familia mea , un concediu de neuitat. Gandeste-te ca intr-o zi pu-i capul in perna si nu te mai trezesti si ce isi aduc aminte copii, ca munceai- de nebuna sa platesti casa sau concediul ala minunat in care au fost cu mama.
Era o vorba cand am plecat eu de acasa "Cum iti asterni asa dormi" fi mandra de ce faci tu, nu astepta sa-ti dea alti!
E usor sa judecam mai greu este sa intelegem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Draga Lemoni,

Se pare ca nu m- am exprimat prea bine de vreme ce nu s- a inteles:

eu am spus ca plecam de acasa cand imi spunea soacra ca are nevoie de ceva de cumparat, deci plecam pentru ea, si nu cred ca era asa o problema ca a stat 10 minute cu Ralu, daca tot nu voia sa l astepte pe fi-su sa i aduca la ora 17.00 cand venea de la serviciu. Ea nu iese din curte, nu vrea sa iasa mai bine zis, ca in rest e toata ziua pe afara sa vada ce mai face unul si altul pe la el prin curte.

In al doilea rand , am mai spus ca am reusit sa o mut pe mama mea langa mine, si tocmai pentru ca sa ma ajute cu Ralu, nu pentru ca as umbla creanga, ci pentru ca atunci cand plec, plec din Bucuresti (am niste terenuri langa Bucuresti si o casa si trebuie sa am grija de ele), eu ma ocup de tot, pentru ca sotul fiind la serviciu toata ziua nu pot sa l trimit pe el in Dambovita, ca la ora 17.30 cand ar ajunge la Primarie sau la notariat in Targoviste, de exemplu, nu ar mai gasi pe nimeni acolo. Acolo mi- am investit banii, si tot pentru Raluca mea fac ce fac. Iar din ianuarie, incep serviciul si o sa am program de la 7 la 15.00 deci la 15.30 o sa fiu la maica- mea sa o iau . Am vorbit la o gradinita, dar cel mai devreme pot sa o dau la 2 ani si 8 luni, deci 8 luni...are mama mea grija de ea cat sunt la serv.

Pe mine nu m- a ajutata nimeni cu fetita, niciodata, nici cu treburile din casa, daca iti spun ca odata mi s- a facut rau in casa si doar am apucat sa o asez in patut (avea 7 sau 8 luni) si am cazut langa pat, ma crezi?. M- a gasit sotul pe jos cand a venit... Cand am venit de la spital acasa, dupa cezariana,unde nici macar nu am putut sa ma odihnesc doua ore dupa operatie ca am stat cu bebe in salon, eu nu aveam lapte deloc si copilul a plans tot timpul, m- am apucat de treaba, ca au venit "musafirii" sa vada copilul, sa fac mancare, ca doar au venit rudele ei si trebuiau servite. Si nu pot sa uit cum se uitau la copil cu mila, ca " Doamne ce se va alege de ea cu maica- sa care nu face nimic?" si sa spal ceea ce era de spalat ca lucrurile de la spital trebuiau spalate si pe atunci nu aveam masina de spalat. De la atata spalat in cada mi s- a desfacut cezariana, nu de la odihna. Si nu cred ca m- as fi plans nici pana in ziua de azi, nu vreau sa mi se ridice statuie, dar cand aud ca sunt o puturoasa (si puturoasa asta care scrie acum i- a gatit soacrei, si i- a dat cu aspiratorul si a avut grija 2 ani de ea, si am platit facturile si nu a dat bani nici pe o paine, ca de, eu sunt o sarantoaca...) ca am zis ca e frumos sa ajuti pe cineva aflat in nevoie si ca te simti om cand faci pe cineva sa fie multumit, dar degeaba. Eu nu sunt genul sa ma cert sau sa arunc cuvinte urate, dar trebuie pusa la punct. Ce sa fac sa stau si sa zambesc cand ea si rudele ei ne jignesc "subtil " pe mine si pe sot?

De cand am observat vanataile alea, nu am mai lasat- o pe Ralu cu soacra- mea, poti sa fi sigura.

Am zis eu ca este cineva obligat sa- mi creasca copilul? Nici nu- mi doresc asta. Ti- am spus, era vorba sa stea cu Ralu cat timp eram plecata tot pentru soacra (la Carrefour, sa platesc facturi sau sa i iau medicamentele de la farmacie, ca la coada la compensate se sta cam mult ce- i drept). Si apropo de farmacie, mama mea a zis sa o ajute si ea ( ca maica mea e mai fraiere ca mine) si se duce la doctor sa i ia reteta compensata, ca doamna nu poate).

Sunt mandra sa spun ca mi- am crescut foarte bine copilul, de vreme ce are 14 kg si 90 cm la 1 an si zece luni. E inalta, frumoasa, grasuta, vorbeste bine, mananca singura si face la oala (si sterge praful toata ziua

Nu dam cu rosii, nu avem de ce. Consider ca este vina mea ca nu m- am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Tot pentru Lemoni:

Si mie mi se pare corect sa platesc o bona, dar ce te faci cu soacra care este obsedata ca o fura unul si altul din casa, chiar si despe mine i- a spus sotului ca fur, iar o persoana de genul asta cine stie ce mai scorneste. De asta am ales varianta sa o duc pe Ralu la mama, sa vedem ce o sa mai zica.
Apropo, si muncitorii de la casa de alaturi i- au furat niste tevi din curte... Ce sa faca cu ele chiar nu stiu, erau niste bucati mici care nu ar fi folosit nimanui, iar daca le dadeau la fiare vechi nu luau nimic pe ele.
Si fosta prietena a sotului meu i- a furat un prosop, o fata de perna si batistele de acum 20 de ani ale tatalui sotului meu...
A, eu i- am mai furat soacrei un lantisor de aur pe car nici eu nici sotul meu nu l- am vazut niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

grodear, elimin-o pe soacra din viata ta. Ti-a dat prin cap ca urmele de unghii sunt chiar urme de unghii? De la barele de la pat nu raman semne asa subtiti ca doar nu sunt de sarma chioara, nu? Femeia pare dusa rau si nu as vrea sa pateasca ceva aia mica.

Mi-am pus mainile in cap de ce rele sunt femeile astea, dar...ce a facut fiecare cu viata lui e treaba lui. Ca la batranete cere copiilor bani de benzina in loc sa ia autobuzul asta tine de caracter. Dar, abstractie facand de persoana, olim, cred ca ai destui ani sa stii ca inainte de 89 lucrurile stateau radical diferit. Nu isi imagina nimeni ca iti trebuie pensie privata(!!) sau investitii in actiuni. Plus ca in multe cazuri cei care aveau bani stransi i-au pierdut pentru ca s-au devalorizat extrem de repede. Si la fel, cine stia ca trebuie sa cumperi valuta? In concluzie cred ca amesteci dragostea de soacra cu niste afirmatii generale care nu sunt neaparat valabile.

Mai stiu ca ai scris de problema cu farfuriile albastre si cu mobila parca. Nu ti-am raspuns atunci, iti raspund acum. Daca nu era o problema de sincera apreciere a gusturilor tale, atunci e clar ca atat poate, atat o duce capul. Imbraca-te intr-o zi in iepuras Playboy, poate o vezi si pe ea. Problema pe care o vad eu la tine e ca si tu incerci sa ii faci rau ca ea e cum e si a fost cum a fost. Eu cred mai mult ca dupa ce te razbuni un pic si te racoresti, mai bine ingropi problema si iti vezi de ale tale, pentru ca tot consumul nervos tot la tine e. Cine e rau de la natura nu oboseste sa fie rau asa ca nu ai sorti de izbanda cu doamna soacra.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

lemoni, nu inteleg de ce spui ca nu i-a fost usor.Si anii 70 ce viata buna s-a dus in Romania, mai ales ca socrul era om important in Militie,deci au avut posibilitate buna materiala.Eu sunt o norocoasa, dar am renunta la 4 ani de faculta si am inceput de jos si nu mi-e rusine.Eram copil de bani gata si studenta la 2 facultati, iar dupa ce a murit mama am luat viata in piept si m-am descurcat.Am ramas cu o sora de 10 ani si tata in 6 luni era dat pe ordonanta, si am stiut sa ne descurcam , si is mandra de cum ne-am descurcat.
Si soacra nu a facut nimic o viata, decat 4-5 ore la gradinita, si rest nu a interesat-o nimic, totul cadea pe umerii socrului, pana s-a saturat si el, saracu.A murit acum 3 ani.
Si soacra s-a plans decand o stiu ce greu ii este, dar nici nu a facut nimic sa ii fie mai bine, daca nu ei ,macar copiilor.Mama mea a fost o femeie luptatoare, si sunt mandra de cum ne-a educat si ce ne-a oferit, nu ca soacra, care a avut curajul sa spuna ca mama mea era o curva, ea a vazut-o doar in sicriu, deci nu se cunosteau si locuim la 300 km distanta de ei.De ce, de doamana ce era, nu, pentru ca are impresia ca toate femeile care se descurca in viata sunt curve, si nu proaste, cum e ea.
Adica daca nu estc...a, nu te poti descurca, sau cum?
Si asta o spune o doamna, cadru didactic, care se supune ca e un intelectual al societatii, vai de unii intelectuali.
Si ca eu si mama manipulam barbstii, ca ea m-a invatat, adica daca nu o luam in freza si ne stim comporta, ii manipulam, nu
cam atat acum, ca imi urca tensiunea, numai cand ma gandesc la ea

Mergi la inceput