Piticodromul de sept-oct 2005 (151)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Ioanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!



Mami si Buburuza lui mami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Am mai pus cateva pozici daca vreti sa vedeti de aici incolo.

si sa va spun si cat am dat pe hainutele cu care e imbracata in poze..luate la super oferta: pulovarasul 6 € si pantalonii care sunt grosi bine pt iarna 3€...pulovarase are o gramada dar nu am rezistat tentatiei...imi pare rau totusi ca nu am luat o pereche de pantaloni (aveau si roz) ca tot erau aproape degeaba.



Mami si Buburuza lui mami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Multa sanatate Valeria! Cand aud asa de diaree mi se ridica parul pe mine!

Vladutz a decretat " nici o zi fara Medlife", azi a reeditat episodul urat de vineri si de ieri. Apatic, fara chef de joaca si cu ochii atintiti in tavan. A mers iar sotul cu el, de data asta nu mai era doctorita noastra si i-au facut eco si nu are nimic. Suspect de inceput de hepatita A dar doctorii nu cred ca se va materializa in asa ceva. La eco, ficatul este un picut marit! Ramane sa il observam zilnic si sa ii deschidem caiet de observatie si la primul simptom real de hepatita sa anuntam. Asteptam rezultatele la urocultura si de la coprocultura. Deja ma simt vlaguita dar vad ca sotul ma menajeaza nici nu vrea sa auda sa merg cu copilul in doctori.

In plus de la emotii, m-a luat o migrena cumplita cumulata cu o greata si mai cumplita! Sper sa nu ma apuce raceala!

Deni & Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Buna fetelor,

ca de obicei cu timpul la limita asa ca scuze ca nu ma apuc sa raspund pe indelete tuturor.

Valeria, eu am folosit picaturi colief pt Andrei cand era bebe, mai precis de cand avea 6 saptamani pana pe la 10-12 saptamani cand am renuntat treptat la ele. Piticul meu avea dureri de burtica mari (cel putin asa am considerat noi la momentul respectiv) cand papa formula si cum celelalte picaturi pt colici (gen sab simplex) nu aveau nici un efect, am zis sa incercam si colief. Am constatat ca a mers si a fost ok pt noi.
Acum pt bebelusa mica nu am incercat inca, i-am dat doar de 3 ori pana acum formula si nu pare sa o doara burtica prea tare.

Nu stiu insa daca se gasesc pe piata in Romania, aici sunt in armacii si costa cum am mai spus in jur de 15 euro sticluta. Eu chiar am avut un soc pt ca dimensiunea ambalajului e de vreo 5 ori mai mare decat sticluta din interior...cand vezi o chestie de 7 ml incepi sa te intrebi ce magie mare o fi ...adevarul e ca se pun doar 2 picaturi dar lapticul trebuie lasat 4 ore ca sa aiba timp sa lucreze picaturile.

Sper ca am raspuns cat de cat, daca mai vrei sa ma intrebi ceva, cu multa placere.

Pupici
Meme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns latrishia spune:

Astept cu nerabdare urmatoarele de la gravidute.
ALINA multumim, multumim!
INNAA frumoase lucrusoarele buburuzei dar buburuza i si mai moasa.
RUXANDRA eu am in plan sa i fac fasole verde cu pui, azi i am dat si eu supa cu galusti.

Lori&Luanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cge, latrishia, mancaricile astea pe care le faceti nu le pasati, nu?Adica ai vostri nu le mai mananca la blender, nu?

PS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Racaru spune:

Multumesc Meme,

Deci picaturile astea se pot da numai la bebei, baietelul meu are 1an si 2 luni.
Eu il hranesc acum cu lapte Milumil HN 25, lapte praf delactozat.
As vrea insa sa folosesc aceste picaturi Colief la laptele de capra.... care, se pare ca are cel mai mic continut de lactoza.
Durerile de burtica ale baietelului tau au trecut total cu colief?
Sti cumva daca pot folosii si eu aceste picaturi pt David, la varsta asta? Pentru ca el are dureri de burtica insotite de diaree.
Am vazut ca pe site-ul colief-ului se presupunea ca acesti colici sunt urmare a intolerantei la lactoza... a lipsei enzimei de lactaza.
Oare asa sa fie?

Da, intradevar nu se gasesc pe piata romaneasaca... nimeni nu a auzit de ele..
Sotul meu este in Belgia saptamina asta si poate cumpara ....sper sa nu-i ceara reteta.

Mai cunosti si alte produse care ma pot ajuta ...pina i se reface flora stomacala?

Multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Meme1 spune:

Valeria, nu cred ca sunt numai pentru bebei, eu cred ca se pot da la oricine are intoleranta la lactoza...noua aici medicul de familie ne spusese la controlul de 6 saptamani ca intoleranta la lactoza se manifesta prin colici...si chiar ne recomandase sa incercam lapte delactozat..

Eu stiu ca Andrei s-a linistit total cand i-=am dat laptic tratat cu picaturi, nu ne venea sa credem cat de linistit putea fi dupa ce papa biberonul. Asta dupa ce incercasem toate cele si copilul tot urla la jumatate de ora dupa ce papa biberon...si urla, nu gluma...

Aici nu trebuie reteta pentru picaturi, nu cred ca trebuie nici in belgia daca reuseste sotul tau sa le gaseasca. daca nu, pot sa iti trimit de aici prin posta.

De refacut flora stomacala stiu doar de ecoflorina, de altele nu ma pricep.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Racaru spune:

Meme... sper sa pot face rost de produsul asta.
Daca nu, o sa apelez la tine... sper sa nu-ti fac mare deranj.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

catush, imi pare f rau de accident.

OrbuGabi, bine ai venit!

Antoanela, asa si eu cu Radu, daca stiam ca e nume de sfant, nu sunt sigura ca-i mai puneam si numele de Ioan . dar la sot e traditie prea lunga cu Ioan, sunt nu stiu cate generatii de barbati in familia lui cu numele Ioan. singurul compromis posibil a fost sa ii spunem Radu-Ioan, nu Ioan-Radu . si credeti-ma ca am prestat la greu si pt asta...

anya e grozava cum danseaza ea...

dau jegu' jos de pe copil, il culc si revin pe forum .

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput