fidelitate

fidelitate | Autor: ariella

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor !!!!! Va scriu pentru ca ma aflu intr-o mare dilema. Chiar am nevoie de ajutorul vostru. Am aflat ieri ca sotul ma inseala. Sunt insarcinata in luna a 6 a si nu ma mai pot opri din plans. Cine a trecut printr-o experienta asemanatoare, va rog din suflet sa ma ajute. Am 27 de ani si este primul nostru copil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Buna! Imi pare tare rau sa aud asta...dar esti sigura sigura ca te inseala? Ce ai aflat, cum ai aflat? El stie ca ai aflat?

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariella spune:

Da, din pacate sunt foarte sigura, este vorba despre o colega de la birou; iar eu am aflat datorita faptului ca i-am citit mesajele de pe mobil unde coresponda cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Ariella, tare dificila situatia in care te afli... Oricate sfaturi ti-am da noi aici oricum decizia este in mainile tale si decizia asta va afecta viata ta si a copilului tau. Si chiar nu stiu daca e bine sa te lasi influentata de noi in decizia ta pentru ca miza este enorma...

in sfarsit.. din experienta personala iti zic ca este destul de greu sa nasti singura si sa te descurci singura in primele 2 luni dupa ce nasti. sunt multe lucruri (administrative) care trebuiesc rezolvate incepand de la cumparaturi pentru bebe pana la alergat dupa certificate, alocatii, birocratie, etc. Ai nevoie de cineva care sa te sprijine, mai ales ca multe mame mai intra si in depresie imediat dupa ce nasc.
Pe de alta parte nu stiu daca tu mai poti trai cu el in aceeasi casa stiind ca te inseala. Nu e OK sa-ti petreci ultimul trimestru de sarcina intr-o atmosfera otravita de tradare si suspiciuni.
Orice decizie ai lua, iti doresc tot binele din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

greu de dat sfaturi intr-0 astfel de situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Esti sigura ca te inseala si nu e numai un flirt?
Nu ca ar fi ceva "usor" dar, surprinzator! barbatii nu se simt culpabili ca se "distreaza" exersandu-si instinctul de vanator.
Nu mai plange si gandeste-te ca orice decizie iei, decizi pentru doi, tu si copilul, daca nu pentru trei, incluzandu-l si pe sotul tau.
Ce vreau sa spun este sa te gandesti bine,bine la ce a scartait in relatia voastra de familie,sa te gandesti daca se poate repara, daca poti trece peste dezamagire si daca poti rezista singura in lunile care vor urma.
E greu, intr-adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

cu plansul nu rezolvi nimic. ori accepti situatia ori divortezi. plansul il afecteaza doar pe bebe. pe vasilica mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Doamne, greu tare de dat un sfat!Intr-adevar cu plansul nu rezolvi nimic dar tot din proprie experienta stiu ca nici nu te poti abtine...

Nu stiu ce posibilitati materiale ai si daca te pot ajuta parintii cu cresterea copilului si nu numai...Daca da, asta ti-ar oferi un suport moral si o alternativa daca nu, e mult mai greu...Preferabil ar fi sa amani totul pentru dupa ce vei naste...Depinde acum si daca e doar o aventura sau o relatie serioasa, daca tu poti trece peste asta etc..Tu vei decide!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Sunt de acord cu Michelle, gandeste-te doar la puiul tau si incearca sa nu-i faci rau, mititelul simte tot ce simti si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

Draga mea,
Daca stii ca totusi ati avut o relatie buna si el te iubeste inca si tu poti simti asta, daca te ajuta in gospodarie si e un sot activ ,eu zic ca macar pina dupa nastere si inca vreo 2-3 luni sa incerci sa nu faci nici un pas... deocamdata... e enorm de greu sa ramai singura... poti sa faci o depresie... lasa-l pe nefericit sa-si dea seama cit greseste, fii rece si gindeste-te ca deja ai facut pasul , ca esti divortata, ca doar sunteti colegi de apartament....
daca pleaca si-i dai acum papaucii vei suferi enorm , vei plinge zilnic, si zau ca nu merita copilasul ala...
stii se zice ca barbatii astia o iau razna cind suntem insarcinate... niste....n-am cuvinte
...poate eu sunt lasa, dar asa as reactiona... stiu ca daca l-as alunga in aceste momente as suferi ca un caine, mi-ar fi mila de mine si de copilasul meu... dar poate gresesc... mai sunt si alte pareri, desigur
Cert e ca trebuie sa nu te umilesti, sa fii tare si sa te autosugestionezi ca deja vei fii singura si ca il tii linga tine pentru ca ai nevoie de el...
Curaj!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu zic sa ai o discutie serioasa cu el. Spune-i ce ai auzit, ce ai aflat (probabil te va acuza ce ai cautat in telefonul lui) si vezi ce-ti raspunde. E greu sa fii singura cu bb, dar e si mai greu alaturi de un om in care nu ai incredere.

ex- gabibarta

Mergi la inceput