cine va da peste degete cand faceti greseli?

cine va da peste degete cand faceti greseli? | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

aveti pe cinvea care sa va dea simbolic "peste degete", cand gresiti? Sa va atentioneze cand sunteti gata sa luati o decizie gresita, cand faceti pe nebunii, cand... stiu, pur si simplu o luati razna. Cineva care sa va aduca cu picioarele pe pamant si sa va "scuture"? daca da, cine?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

quote:
Initial creeata de tinatache

aveti pe cinvea care sa va dea simbolic "peste degete", cand gresiti? Sa va atentioneze cand sunteti gata sa luati o decizie gresita, cand faceti pe nebunii, cand... stiu, pur si simplu o luati razna. Cineva care sa va aduca cu picioarele pe pamant si sa va "scuture"? daca da, cine?

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius






Cred ca acel "cineva" este sentimentul:

- santimentul de multumire, daca gandul, vorba, fapta sunt bineintentionate, corecte;

- sau sentimentul de neliniste, rusine s.a.m.d. daca am gresit sau sunt pe cale sa gresesc.

Esti multumita de raspunsul meu?


Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Da, pentru mine e "sentimentul", sau constiinta.

Cat despre persoane, ei (parinti+partener) nu mai "indraznesc" de mult timp sa imi dea peste degete, si au incredere ca "ma simt" singura. Si asa se intampla.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

sentimentul vine oricum, dar cand vine e prea tarziu... Ma refer la momentul de dinainte de a o "comite".

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

>sentimentul vine oricum, dar cand vine e prea tarziu... Ma refer la momentul de dinainte de a o "comite".

Cristina


Pai...uite ce-am vrut sa zic, Cristina:

Sentimentul... cand ai de gand sa faci ceva anume!

Adica, chiar inainte de a face, ai un sentiment:

- de multumire, bucurie, daca vei face in curand ceva bun, frumos;

- de neliniste, rusine, daca urmeaza sa faci ceva incorect, urat.


Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Aceasta "corectie" simbolica n-are, oricum, nici un efect daca cel care este pe punctul de a gresi este ferm convins ca face ceea ce trebuie si, din orgoliu, nu accepta alte pareri.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

De obicei sotul ma ajuta in a lua deciziile grele si ma atentioneaza cand gresesc ( o iau razna:).


Catalina si Laura (12 ian 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Aceasta "corectie" simbolica n-are, oricum, nici un efect daca cel care este pe punctul de a gresi este ferm convins ca face ceea ce trebuie si, din orgoliu, nu accepta alte pareri.



In cazul ala n-are niciun efect nici trasul de manecuta venit din partea vreunui apropiat, fie el partenerul, mama, bunica, prietena cea mai buna, etc...


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Al meu "imi da peste degete" si daca nu fac.Comenteaza oricum,chiar daca nu ii cer parerea.Sa zicem ca mai mult ma cicaleste,ma bate la cap.Mereu vrea perfectiune,ma vrea the best cica.Ma rog,daca continui ideea o dau in confidentza si frustrare ca am un barbat care nu are incredere in mine.Si pe bune,chiar nu sunt bleaga!

Ca sa raspund la subiect,da am pe cineva care sa ma indrume...Dar eu sunt genul care imi asum raspunderea pt deciziile pe care le-am luat.Daca o iau razna cred ca sunt prima care-si da seama...


De fapt intrebarea ta lasa mult de interpretat.Adica spre exemplu daca devin alcoolica,intrebi daca e cineva care sa-mi spuna sa nu mai beau?Sau daca ma hotarasc sa cheltui tot salariul pe cosmetice,am un sotz care sa-mi spuna ia vezi,mai lasa si de paine?Ori daca vreau sa-mi schimb jobul,sa-mi zica ce crede el?Am pricepu bine,au ba?

Lavinia


Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

"Nu fi niciodata multumit cu ceva mediocru

sau cu ceva facut cu inima indoita

si vezi ca tot ceea ce faci sa fie la cel mai inalt nivel,

ca motivele sa-ti fie curate

si sa nu existe nimic egoist in ceea ce intreprinzi."



"Deschiderea portilor launtrice", de Eileen Caddy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu am pe cineva care sa-mi dea peste degete cand fac greseli. Sau poate ca nu sunt capabila sa ascult, sa vad sau sa inteleg. Dar viata insasi imi dovesdeste ca la un moment dat am luat o hotarare proasta sau am ales un drum gresit.

Mergi la inceput