viziuni sau...

viziuni sau... | Autor: an-k

Link direct la acest mesaj

Am aflat aseara, mi-a spus nasa fetitei mele despre o prietena comuna, uffff, de 5- 6 luni i se intampla

Acum vreo 6 luni cand i s-a intamplat prima oara, fara sa isi de-a seama a ramas absenta la ceea ce se intampla in jurul ei, i s-a spus ca privea in gol iar daca era intrebata (alo... ce faci? etc...) nu reactiona deloc, toate astea dureaza cam 20 -30 de secunde, ei i se pare mai mult. Nu isi aminteste exact ce vede... oameni, masini... nimic deosebit, si nu o sperie. Vreo 2 luni nu i s-a mai intamplat deloc, ieri in skimb s-a repetat faza de vreo 10 ori(in aceeasi zi e mult) iar ea a fost toata ziua posomorata, distrata... Ier vedea un copil, nu-si aminteste cum... dar era un copil.

Stie cineva ce poate fi.. ce ar trebui sa faca, cunoaste cineva cazuri similare sau a trecut prin asta?

Cum o cunosc nu ar incanta-o ideea de psiholog:( din pacate.

Va multumesc!


anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Cred ca e vorba de cataplexie . Si eu sufar de asa ceva . Practic raman nemiscata , uneori visez, alteori nu sunt constienta. E o stare intre vis si realitate. Mi-e teama sa nu ma apuce cand sunt singura cu copiii. Aparent factorii declansatori ai starii sunt de ordin emotional. Dar nu e valabil emreu . Mi s-a intamplat la o nunta . De exemplu .

Ar fi bine sa consulte un medic. Eu ma confrunt cu chestia atsa de le 18 ani si abia acum ( la 32 ) am aflat cum ii spune. Intre timp nimeni nu a considerat afectiunea mea ca ceva grav :) Asa ca nu am luat nici un fel de masuri.

Au fost momente in care eram perfect constienta 9 sau asa mi se parea maie 0 de tot ce se intamp,a in jur dar nu puteam reactiona , ceva de genul .. starii pe care o ai intre somn si trezie sau in timpul viselor in care stii ca visezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Acum vb cu ea la tel(nasa) ieri prietena noastra a cazut pe strada, a fost toata noaptea la spital, inconstienta cam 3 ore. Acum se pare ca e bine...
ufff

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Adina dar daca ai fi la volan cind se intimpla? Nu poate fi periculos?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Sper sa ii faca mai multe investigatii in spital, poate sa fie si o forma de epilepsie, fara convulsii si doar cu perioade de absenta. Si vorba Ramonei, daca se intampla la volan...

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Nu mi-am luat carnetul de sofer tocmai din aceasta cauza .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

prietena mea are carnet, dar nu conduce. Investigatiile vor continua i s-a facut tomografie si analiza de urina, trebuie sa mearga sa ii recolteze sange. Nu stiu de ce nu i-a luat cat a fost internata.

Adina, tie ti s-a intamplat vreodata sa iti pierzi constiinta asa din senin, sa lesini...?

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Da mi s-a intamplat de mai multe ori. In cazul meu a iesit din discutie epilepsia. Practic ramaneam intr-o stare cataleptica, moale sau tepana( numai o data am intepenit ) Ultima data mi s-a intamplat anula cetsa cand am fost la o nunta si pe scaun , dupa ce m-am asezat , am "adormit din nou" vreau sa ma misc ( asta daca sunt constienta) si nu pot . Este exact ca in vis cand stii ca visezi dar nu poti sa te misti. E un fel de time out al muschilor. La inceput ma speriam. Acum stiu ca e practic ca un somn profund . Nu iau medicamente, sunt doar vegetariana , pentru ca am citit ca orice fel de carne este super excitanta. Pot spune ca deja simt cand se apropie vreo criza. Dar traiesc cu asta de 14 ani. Atunci cand se apropie vreo criza observ ca nu imi mai pot controla miscarile gurii in timp ce vorbesc, si ma duc sa ma asez undeva. Am la mine mereu telefonul celor de acasa , daca sunt singura prin oras, si un fel de carte de vizita pe care scriu va rog sa ii contactati pe tata, sotul etc. si le dau nr de telefon. Mi s-a intamplat sa cad si pe strada odata la inceput cand inca nu reuseam sa "controlez" starile . Practic nu pot controla starea respectiva ci o pot preveni, cu cateva secunde inainte. Din cate m-am mai documentat exista si o medicatie care se administreaza pentru cataplexie, cel mai bine este sa consulte un medic sa isi faca analize sa nu fie cu totul de alta factura aceste crize. La mine cel mai mult a durat 4 ore. si cel mai putin 10 minute. Analizele mele sunt normale . practic ..sunt sanatoasa, mile-am facut complet, ca sa ma asigur ca nu e ceva mai grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

vezi sa nu fie totusi epilepsie partiala simpla...asta se manifesta exact cum ai descris-o...poate sa ramana asa cum e forever sau poate evolua spre epilepsie partiala complexa(asta se manifesta in mod diferit) sau chiar grand mal...
Daca electroencefalograma nu e facuta in timpul unei crize de absenta,s-ar putea sa fie perfect normala...e foarte bine ca nu conduce.n-are nevoie de psiholog,ci de neurolog.sa mearga la un neurolog serios...
multa sanatate si numai bine si tie si prietenei!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Exact! Poate degenera in grand mal... Si chiar sub medicatie se poate intampla, daca doza nu e conforma cu nr de kg sau sub influenta stressului puternic.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput