Bucurii de sept - oct 2006 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Ma duc la fi-mea ca s-a pus pe urlete... Prevad o noapte agitata...
Fi-tu e simpatic, dar taica-tu... e de pus la rana.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Neata!
Da stiu ca ati dormit azi noapte...
Am gasit bucuriile la pagina 2! Nu s-a mai intamplat. Suntem ori cele mai puturoase, ori cele mai obosite....
Eu am intrat rapid sa vad ce mai e pe aici si sa va spun ce am mai facut noi. Azi avem botezul si vad ca inca nu ninge. V-am mai spus ca nu facem nici o petrecere dupa. Adica vom manca ceva mai special, la mama acasa, dar in afara de nasi si de ai mei nu va mai veni nimeni. In fine, s-au strans numai boli, inmormantari si alte lucruri din astea neplacute, asa ca...am lasat-o cu petrecere pt Sf Ion (ca doar Maruca e si Ioana...)
E, vroiam sa va spun ca am reusit sa o calmez in noaptea asta pe Maruca de colici!!! Nu cu bonisan, nu cu Sab Simplex sau alta licoare, ci cu CULCATUL PE BURTA! E genial. Dupa ce se tot framantase saracuta vreo ora, am hotarat: infasat picioarele cu un scutecel (dadea din ele de ziceai ca vrea sa le arunce din patut) si pus pe burtica. De obicei, facea tare urat la pusul pe burta, exact cum spuneati si voi, nu vroia sa intoarca capul de fel si statea cu nasul in cearsaf urland.E, acum s-a lasat si a inceput fata sa traga la partulici...rafale. Si apoi gemea. A facut chiar si cachita...nu mult, doar cat sa murdareasca un pic body-ul (dar, nu-i nimic, mami a observat abia dimineata) si apoi a adormit ca un puisor 3 ore legat. La 2:30 a papat si iar a bagat 3 ore de somnic. E, la 5:30 n-a mai mars asa de bine fiindca isi desfacuse piciorusele din scutecel, iar eu n-am mai avut forta sa i le leg la loc ca lumea. In fine, doarme si acum, a mai papat pe la 7:30. Eu am cam stat de la 6 de paza ca sa bag suzeta. A, am uitat, si suzeta in gura e un alt bun remediu impotriva colicilor.

Totusi, am o nedumerire. De ce se spune ca nu trebuie sa li se dea suzeta copiilor alaptati la san? Chiar si in Mami de luna asta scrie foarte categoric. In Capraru scrie ca suzeta duce la intarcare. Care o fi treaba, ca mie mi-e destul de neclar?! Mie nu prea imi vine sa nu-i mai dau suzeta, fiindca o calmeaza la somn foarte bine.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)
POZE CU PUI DE CUC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

'neatza!

Marina, felicitari ptr somnul de 3 ore!!!! Nu stiu care-i treaba cu suzeta si copiii alaptati, dar daca pe ea o calmeaza, nu cred ca e cazul sa-ti pui intrebari d-astea... Fi-mea primeste suzeta numai pe seara, cand e agitata si obosita. Si i-o dau fara regtrete, avem timp mai tarziu sa ne facem griji cum scapam de ea. Cea mai geniala metoda de scapat suzeta mi s-a parut aia cu taiatul din ea. Imi povestea o mamica cum a inceput ea sa-i taie fetii suzeta cate putin in fiecare zi pana "s-a terminat."

Fi-mea a dormit bine si azi noapte, a facut o pauza de masa de 9 ore si a dormit legat de la 12 la 7 jumate, a mancat, si acuma doarme iar. Nu se putea culca saracutza aseara ca avea un kk pe teava. Am renuntat la Debridat si si-a dat si ea drumul la kk, nu mai e constipata.

In schimb a tusit Luk toata noaptea. Stie careva cum se face ceaiul de ceapa? Ca siropul de tuse nu mai face fata...

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Neatza!

La multi ani Alexia Maria, Matei, Allen Cristian!

Ileana, i-ai dat Stodal? Am inteles ca e ft. bun pentru tuse.

Carmen, Teodor (6.09.2006) si Iustin(5.06.2004)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

multumesc pt. raspunsuri. pana la urma, am inceput antibioticul, sirop, ca de injectii nu de induram. dar la o zi de administrare, deja ne luptam cu diareea.
am luat in consecinta, biotics baby, dar nu stiu cum sa il administrez. am inteles ca se da un pliculet intr-un pic de lapte, dar cum: odata cu antibioticul, sau separat, la masa? se poate imparti un pliculet in mai multe prize, de ex. 3 pe zi, sau trebuie sa ii dau 2-3 pliculete? teodora are o luna si nu am gasit nici un fel de indicatii de administrare mai detaliate. va rugam, cine stie, sa ne ajute si pe noi.
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Mephala, nu merge cu Stodal, la Luk merge Paxeladine, dar i-as da un ceai, ceva, sa se mai calmeze gatul dupa reprize de tuse nocturna, asta macar pana isi face siropul de tuse efectul...

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

ileana, nu stiu cum e cu siroul de ceapa, dar la andrei al meu i-a mers bine cu sirop de ridiche neagra. se ia o ridiche mare, se scobeste si se umple scobitura cu zahar, si se dau lingurite din siropul acela care se formeaza, de mai multe ori, pe parcursul zilei.
eu stiu ca stodal se da numai daca nu se ia in acelasi timp si medicatie alopata. ca nu isi face nici un efect. noi am patit cu andrei, ca lua sumetrolim, si aveam stodal in casa, si ii tot dadeam si nu avea nici un rezultat.ulterior ne-a luminat doctora de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Dana, merci mult. Am gasit prin arhiva o reteta cu ceapa, nuci, tei si musetel si miere, am s-o fac pe asta sa vad cum merge...
Nu stiu cum se administreaza Biotics Baby ala, intreaba medicul mai bine. Eu i-am mai dat lui Luk Ecoflorina, dar era mai mare, avea aproape un an... Pana una alta incearca cu niste Smecta.

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca (29 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Am revenit si eu. Tot cam obosita dar multumita de cum a iesit. Nasii s-au dat peste cap pentru finuta lor. Deh, e prima oara cand sunt nasi:) Acum incarc pozele si o sa pun un link sa vedeti. Azi ii luam mirul. Maria a fost super cuminte in biserica, a plans doar cand a fost imbracata, dar ea plange in general cand e imbracata, nu-i place deloc. Deocamdata...

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Poze diverse, Varsta Mariei, Mariuta mamaruta,
www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Am si paginuta, Asa a venit pe lume Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Dana eu ii dau lui Alesio Biotics Baby si pe prospect scrie ca se da un pliculet dizolvat intr-un pahar de lapte, la 3 ore dupa administrarea antibioticului.

Noi tot bolnavi....Nicolas cu injectii....Alesio cu siropuri....pneumonie ambii!

Pupici!


Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput