Viata de familie dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

tyaa, ai dreptate... discutia a inceput de la senzatia de dezamagire...esti doar tu cu sotul, relatia e cit se poate de buna, afli ca asteptati un copil, va bucurati impreuna nespus, copilul apare si deodata ... tu numai stii cum sa muncesti mai mult sa faci fata copilului si treburilor casei si minunatul sot in loc sa puna umarul asa cum ai crezut tot timpul ca o sa se intimple, incepe sa se sustraga de la munca ...normal ca atunci incepi sa te indoiesti de calitatile umane pe care ai crezut ca sotul tau le are si poate si de dragostea lui pt tine si copil...si in conditiile astea cum ai putea sa fii iubitoare??!!
oricum, eu am vesti bune, lista mea functioneaza ... sotul meu face treburile pe care si le-a ales ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

6 pagini scrise deja... nu am apucat sa citesc tot,insa ma regasesc in multe din mesaje
Dupa ce s-a nascut Cristi si mai ales dupa ce am inceput serviciul si veneam la ora 19 seara acasa ma umpleam de nervi pentru ca barbata-miu statea la televizor, eu nu stiam ce sa fac mai intai, si copilul (super-energic de altfel) se catara si sarea si se lovea... si sotzul nu se misca de pe pat si striga la el "da-te jos" 'nu te mai urca acolo" ,"nu fugi" etc etc de parca un copil de 1,5 ani ar intelege mare lucru... si pe urma se enerva si ii mai scapa si cate o palma. Am scris si eu aici, eram disperata si aproape in pragul divortului.

Intre timp copilul a mai crescut, se intelege altfel taica-su cu el, si-a facut o "gasca" de tatici in parc si nu mai este asa de greu.
Dureros este insa ca eu m-am instrainat si m-am "racit" mult de sotul meu, uneori am impresia ca santem 2 straini sub acelasi acoperis. Tot eu sant cu curatenie, mancare etc. plus ca am un job destul de solicitant - practic eu "tin casa" si financiar pentru ca el castiga destul de putin (alta sursa de discutii si nervi)

Off...n-am nici un sfat pentru adina... poate doar: incearca, daca iti permiti si daca gasesti (si asta e o problema) sa iei o femeie pentru menaj... si, daca n-ai bunici la dispozitie (cazul meu) o bona care sa mai stea sambata seara cu copilul, sa mai iesiti si voi undeva. Si, daca poti, fii nesimtita (eu nu resuesc, ca tare bine ar mai prinde un pic de nesimtire) si nu pune totul la suflet...

Numai bine va doresc

Ingrid si Cristi 3 ani si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Parerea me-a este ca barbatii sunt niste copii mari.Trebuie sa ne purtam cu ei asa cum ne purtam cu copii nostrii:sa nu ii amenintam,sa le vorbim calm dar ferm,sa le aducem papica la nas,si exemplele pot continua.
Am uitat sa mai fim FEMEI,acum suntem mai mult MAME.Sa facem curat,sa facem mincare,sa spalam,sa calcam .Ei poate ca vad in noi pe mama lor.Ei stau se joaca la calculator,sau se uita la televizor iar noi ne obosim facind toata ziua pe gospodinele.Trebuie sa vorbim cu ei si sa ii facem sa inteleaga ca ne este greu cu toata treaba in casa iar daca ne ajuta asta inseamna o dovada de iubire iar noi apreciem asta .Nu se stie daca vor reactiona dar e posibil sa reactioneze.Ar fi bine sa-i ridicam din fata calculatorului ,sa duca gunoiul sau sa curete cartofii,pai ce noua nu ne este greu ,e mai important calculatorul decit noi,sotiile.
Sunt convinsa ca nu am spus nimic nou ptr. voi,sper ca nu am scris si prostii pe aici la cit de obosita sunt.Am simtit ca trebuie sa las si eu aici un mesaj dar pe parcurs mi s-a facut somn,tinind cont ca e ora 1 noaptea.('')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mynicegirl spune:

Fetelor, va inteleg dar trebuie sa fiti putin egoiste...si noi cand ne-am mutat impreuna eu faceam majoritatea(de unde acasa la mama nu facusem mai nimic) si dupa 2 ani, am realizat ca urasc sa spal vasele si sa calc asa ca vasele le spalam numai joi(imi aduc aminte:)si calcam o pereche de pantaloni si o camasa exact cand avea nevoie cu el langa mine grabindu-ma ca intarzie....asa ca am primit de ziua mea dishwasher si a luat femeie sa vina o data pe saptamana sa calce si sa spele podelele. Dupa ce s-a nascut bebelusha, 6 luni am continuat ca inainte...dupa ce a vomat fata de 2 ori intr-o seara si el a trebuit sa stranga caci eu aveam grija de ea ca era mica si urla,a luat femeie full time, care face curat, mancare, calca, si mai are si grija de fata cand nu pot eu. Si n uavem venituri super-naturale, dar prefer sa stiu ca amandoi putem sa ne relaxam pe canapea in weekned si sa nu ne certam cine da cu aspiratorul(avem altele destule pentru asta)

http://www.nicualex.net/album/ana/

Mergi la inceput