Viata de familie dupa bebe

Viata de familie dupa bebe | Autor: adina nicoleta

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Am si eu o intrebare/curiozitate?!... nu stiu sigur... despre cum s-a schimbat viata voastra de familie dupa ce au aparut copii.
In ce ma priveste pe mine, inainte, cu mai multa placere sau nu, orgazizam toata treaba in casa si, in majoritatea cazurilor o si executam... spalat bude, dat cu aspiratorul, liste de cumparaturi, mincare etc stiti voi... Sotul meu se ocupa de finante, platit facturi si ocazional de reparatii prin casa si la masina. Aveam timp si, cam perfectionista, nu imi placea cum face el ...
Dupa ce a aparut Bianca a continuat tot asa. Primul an am fost in concediu de mat asa ca, mai cu mir, mai cu cir, tot cam asa a continuat. Eu am orgazizat totul si la executare a mai participat si el daca ii ceream sa faca ceva.
De citeva luni m-am intors la lucru si acum timpul meu este si mai limitat. In plus, am obosit sa fiu numai eu cea care vede tot ce e de facut prin casa. Daca eu nu zic nimic, el sta bine merci in fata televizorului si nu se misca. Eu cu copilul, cu mincarea, cu curatenia...Daca ii zic sa faca ceva nu zice nu, dar nu are nici o initiativa...Simt ca il trag dupa mine ca pe un sac de cartofi... Dar, motivul pt care am postat aici nu este sa ma pling... Vreau sa stiu cum se simt alte mame si cum reactioneaza alti tati/soti? aveti mai mult ajutor decit inainte sau si ai vostri asteapta sa fie impinsi de la spate? daca aveti/avut probleme, cum le-ati depasit? ce solutii a-ti gasit? eu m-am saturat sa tot ii cer, vreau sa le vada si el asa cum le vad eu si sa ma scap de ceva griji de pe cap.
Astept sfaturi practice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

practic, te asezi pe canapea linga el. Il lasi pe el sa constate ca nu se mai face nimic in casa si sa te indemne la facut. Tu te lasi rugata iar cind in sfirsit iti ridici fundul de pe canapea, te prefaci neindeminateca si uiti sa termini ceea ce ai inceput. Schimbi rolurile. Ii dai lui responsabilitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

miau, stiu ce spui dar nu cred ca ar avea alta initiativa decit poate sa puna o pizza inghetata la cuptor si sa o mincam in fata televizorului!
nu mi-am luat niciodata inima in dinti sa incerc asa ceva ... dar m-am gindit la varianta asta de mai multe ori. Acum ca avem si copil e si mai dificil...nu pot sa las mizerie sa se imbolnaveasca copilul mincind de pe jos cine stie ce sau sa ii dau de mincare numai junk! imi pare rau ca nu am incercat inainte cind eram numai noi doi...stii cum se spune... da-i rominului mintea cea de pe urma! acum, daca ar fi sa o iau de la inceput, nu as mai face eu totul ci as imparti egal totul!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Si al meu este la fel. Si asta si pentru faptul ca niciodata nu a fost educat sa participe la activitatile casnice. A fost crescut de o mama exagerata. A dat de femei cu frica de singuratate si care ar fi facut orice ca sa-l pastreze. A fost genul de baiat frumos si rasfatat, care s-a maturizat rau!!
Daca nu-i pun sa manance rabda de foame pentru ca femeia trebuia sa puna masa. Este genul misogin si egocentrist. Si cam in genul asta se desfasoara totul in jurul lui. Daca e ceva de facut mai greu cheama mesteri sau angajeaza oameni pentru ca el nu asta stie sa faca sau pentru ca-l doare coloana. Daca eu nu fac ceva este asa de rau de gura de ma omoara cu sadism incet-incet. Mi se face rau si continua sa ma supere. Nu-i pasa de nimic.

In rest, daca nu-l bag in seama este totul bine si frumos.

De fapt, la inceputuri incerca sa ma invete cum sa-l suport: "daca o sa inveti sa fi nesimtita cu mine iti va fi tare bine!" Doar ca eu sunt genul sufletist, pedand si sincer si pun la suflet tot.

Diferenta de varsta dintre noi ii face viata si mai grea. Pentru ca, desi iubeste fata ca pe ochii din cap simt ca-l oboseste si devine extrem de nervos, iar nervii tot pe mine si-i revarsa.

Iar mie imi vine sa ma imbrac si sa ies la ... plimbare fara sa-mi mai iau ceasul cu mine!

Acuma scriu doar despre aspectele neplacute, dar noi ne iubim, voi stiti ce vreau sa zic, nu?!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

da, si eu stiu ce spui tu. Ia-ti femeie de facut curat. Asta e sfat serios. Stiu ca nu poti sa lasi copilul in mizerie. Nu-mi spune ca n-ai bani. Ia-o des, astfel incit sa nu mai fie nevoie sa faci absolut deloc curat.La mine e la fel. Nu exista nici o metoda sa-l determini sa participe in mod egal si responsabi, din pacate. Fiindca tu nu poti lupta cu toate armele fiind handicapata de grija pentru copil, asa cum ai spus si tu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

Hai sa va dau vestea trista. Daca acum incercati sa justificati cu faptul ca nu stie, nu e obisnuit, e neindeminatec, dezordonat, aflati ca din proprie experienta, repetata de 3 ori, cind sint singuri pot. Doar ca acum va lasa pe voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MIAUNICO - Eu stiu asta si am si vazut cu ochii mei cei 2, dar nu-l pot determina sa faca in mod constant. Si nici eu nu as vrea sa fac in mod constant, diferenta dintre noi o face sexul, adica eu is femeie, si ca oricare alta, nu suport sa mananc in fiecare seara pui de la rotisor ca sa nu gatesc sau sa calc peste lucruri prafuite sau murdare doar pentru ca mi-e lene inziua aia sa fac curat.

Poate fara mine sa se descurce, dar nu de asta stam impreuna sa ne demonstram cat putem sau nu, unul fara altul, sa supravietuim.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

eu ii ziceam adinei sa-si ia femeie la curatenie. Eu sint tot femeie si pot sa maninc acelasi lucru zilnic. Ba chiar puiul la rotisor e una din variantele care-mi suna foarte bine. Eu ma multumeam si cu piine cu salam. Adina zicea ca merge la servici, dar daca tu stai acasa normal ca te ocupi de treburi casnice. E responsabilitatea ta. Yo merg la servici ca atare ma deranjeaza sa fiu doar eu responsabila de restul trebii, ashea ca neputind sa aduc nici o imbunatatire situatiei, am eliminat treaba. Ma ocup doar de cupil. Platim oameni care fac curat, din banii cistigati de amindoi. Daca as sta acasa n-as face mofturi ca ma ocup doar eu de gospodarie. Sigur, daca el are bani sa plateasca femeie de servici iar eu sa-mi petrc ziua la coafor e si mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Si nu m-ati crezut cand ziceam ca barbatii sunt o specie aparte, trasa la indigo, cu mici exceptii, evident...dar care intaresc regula...

On topic: fac eu mai toate, cand pot, of cors, la inceput ma iritam nervos cand il vedeam cum sta la pc sau teveu, si casa zboara pe langa dansul...acum ma umfla rasul, dar tot ii trag un circ, ca daca nu nu-s sanatoasa....cel putin in ceea ce-l priveste are cu totul alte prioritati si canale auditive si senzoriale si alte alea...e un tatic suuuper, nu ma plang de asta, dar de cand s-a nascut pitik am inceput sa ne vedem unul altuia defectele si sa fie mai bizar...exista o anumita tensiune intre noi, impartirea treburilor in casa e in sine ceva lipsit de naturalete si lejeritate...inainte le faceam toate cu draga inima...ma ajuta si el din initiativa proprie, dar d ecand TREBUIE sa faca mai multe, pe langa ocupatia lui e un fel de mine field la noi....

Ata ete

Florina, mamica Elisei(9 iulie 2004)


" Louie, I think this is the beginning of a beautiful friendship ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MIAU=MIAU - Da', de unde ai dedus ca eu sunt casnica?
Sau n-am inteles eu bine ce-ai scris si-mi suna mesajul tau aiurea!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

Da', de unde ai dedus ca eu sunt casnica?
Sau n-am inteles eu bine ce-ai scris!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."



Am zis "daca". Daca nu, si tot mai poti sa te ocupi tu de tot, atunci esti mai tare ca mine.

Mergi la inceput