Cat dureaza dragostea?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

DRAGOSTEA DUREAZA TREI ANI

Colectia: Literatura contemporana
Autori : Beigbeder, Frederic


"Dragostea durează trei ani" face parte dintr-o trilogie care a debutat cu "Memoriile unui tânăr țicnit". Povestea trilogiei, Beigbeder o rezumă dezarmant de simplu: "în primul volum mă îndrăgosteam, în al doilea mă însuram, în al treilea divorțam și mă însuram din nou". În acest ultimul volum, amorul are un timp de evoluție și disoluție inconturnabil: trei ani. Sătul până la greață de Anne, splendida lui soție, Marc Marronnier se îndrăgostește istreic de Alice cea cu picioare lungi. Divorțează de Anne (cei trei ani de supraviețuire a dragostei se scurseseră) și reușește, după teribile tribulații, s-o divorțeze și pe Alice. Cu care se căsătorește. Romanul uzează, ca și "199.000 lei", de același cinism sulfuros, aplicat acum sentințelor despre iubire. Concluzia pulverizează așteptările: bărbatul, fiind structural poligam, este nevoit să zappeze toate femeile pe care le întâlnește. Tradusă în zeci de limbi și înregistrând tiraje mai mari chiar decât binecunoscuta "14,99 euros", această carte redă cu umor o poveste de dragoste postmodernă și profund autobiografică.


*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Da ,poate asa e ,esti sigur a ca acea carte nu a scriso sotul meude parca ar fi concluzia la tot ce a facut din familiya mea,exact 3 ani iau ajuns si sintem in prag de divort.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

jojo

Fii tare !

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Daca consideram dragostea acel sentiment ciudat si absurd care NU tine cont de calitatile si defectele OBIECTIVE ale celuilalt (saptamana oarba etc)banui ca in general tine putin. poate trei ani, poate 2... Mai sunt si exceptii de ciudati care se trezesc abia dupa 10, 15...

My life stinks

Mergi la inceput