Nu stiu sa nasc

Nu stiu sa nasc | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

pare hilar subiectul, dar, avand deja o experienta in ce priveste nasterea, pot spune ca stiu despre ce vorbesc. Peste o luna si un pic ma asteapta a doua nastere, va fi fetita de data asta.

de ce zic ca nu stiu cum sa nasc? pai uite de ce: am citit despre etapele nasterii, dar cand am ajuns eu la faza travaliului am fost surprinsa sa constat ca NU-MI vine sa imping, nici sa ma screm, imi venea doar sa ma chircesc de durere si atat. Se uitau mirate asistentele cum de nu-mi vine sa ma screm, sa imping, imi ziceau ca tre sa simt ca atunci cand iti vine la kk (scuzati exprimarea neplastica), ori eu simteam doar ca n-am aer si ca ma doare totul de la mijloc in jos, atata de tare ca statul pe spate pe masa de travaliu mi se parea cel mai nepotrivit la ora aia, cu perfuzia de oxitocina montata pe vena, aveam contractii in lant, cu cateva secunde pauza doar. Asistenta se asezase cu coatele pe burta mea in cele din urma si l-am nascut pe baietel, nu stiu cum, ca eu de impins nu mai aveam vlaga si intrasem in panica maxima, desi totul n-a durat decat putin conform ceasului.

Acum la a doua nastere medicul mi-a spus ca alternativa la ideea mea sa-mi faca cezariana, ca se poate face epidurala si o sa fie mai usor. Eu ma gandesc ca daca habar n-am cum se impinge ...ce o sa se aleaga de nasterea mea? daca de impins nu am habar, de simtit durere n-o sa mai simt, cum o s-o nasc pe fetita?

daca mie nu-mi functioneaza bine instinctele? mai sunt femei cu nasteri asa atipice ?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Fara sa vreau am zambit cand am vazut topicul tau, dar dupa ce am citit te-am inteles.
Si eu am patit ca tine. Cand ti-au pus perfuzia cu oxitocina deja pierdusesi apa? La mine asa a fost si de aceea cred eu nu aveam sentimentul ca vreau sa imping. Asa ca tot ce-am facut era sa ma screm pe uscat ca sa zic asa, si desigur copilul nu putea iesi. Pana la urma mi l-au scos cu forcepsul...
Eu zic totusi sa nu-ti faci griji. A doua nastere nu e musai sa decurga la fel ca prima. Daca totusi vrei sa inveti cum se screme curect, incearca sa vorbesti cu o moasa sau daca nu, mergi la niste cursuri prenatale. In 2005 se faceau la Giulesti cu o kinetoterapeuta - Cerasela Radu. Caut-o pe net, cred ca ii vei gasi datele de contact.
Succes!


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)

Forum despre Flori Presate (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Cezariana!

PS. Bafta!

Maria si
RAZVAN MIHAI – puiul meu drag




“Normal înseamnă să te îmbraci în haine pe care le-ai cumpărat pentru lucru, să conduci prin aglomeratie într-o masină pe care încă o plătesti, astfel încât să ajungi la un serviciu de care ai nevoie pentru a plăti hainele, masina si casa pe care o lasi goală toată ziua ca să-ti permiti să trăiesti în ea.”(Ellen Goodman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Dorsilia, de ce nu mergi la un curs de pregatire pentru nastere? Pe mine m-a ajutat foarte mult. Nu stiu cum e in Romania, dar pe mine m-au incurajat sa ma plimb cit mai mult inainte de nastere. Am o prietena care era sa nasca pe holul spitalului. Statul pe spate in timpul travaliului este intr-adevar ingrozitor, pe mine nici nu m-au lasat sa stau asa, ci pe o parte. Mult succes!
Off topic: cu ce Dr. nasti?

Minunea mea!

Flavia si Bianca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, pierdusem apa la 3 dimineata, la 9 a.m mi-au pus perfuzia, si am nascut la 11.40 a.m in cele din urma.

cursuri de prenatale....o sa ma interesez dar stiu ca nu se faceau la maternitatile de aici


de plimbat si miscat fac din plin cu gagalicea de 2 ani si 3 luni. Insa la nasterea precedenta nu m-au lasat, mi-au spus sa ma intind in pat pe stanga si sa stau cuminte acolo pana ma cheama pe masa de nascut. Veneau din timp in timp sa imi controleze dilatatia si pulsul copilului, sa-mi mareasca debitul la perfuzie.

Asa ca din pat m-am catarat direct pe masa aia, in timp ce zeci de medici isi incepeau ziua de munca, scriau rapoarte in sala de travaliu pe o masuta, discutau intre ei, asistentele de tura rodeau cornuri si beau cafea pe acolo, femeile de servici dadeau cu mopul, era o harmalaie generala, eu ma concentram asupra unui punct din tavan incercand sa ingnor aglomeratia si dute-vino-ul de acolo, cam fara succes, si sa ascult instructiunile asistentei si medicului ce ma asista (maternitatea Odobescu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, pierdusem apa la 3 dimineata, la 9 a.m mi-au pus perfuzia, si am nascut la 11.40 a.m in cele din urma.

cursuri de prenatale....o sa ma interesez dar stiu ca nu se faceau la maternitatile de aici


de plimbat si miscat fac din plin cu gagalicea de 2 ani si 3 luni. Insa la nasterea precedenta nu m-au lasat, mi-au spus sa ma intind in pat pe stanga si sa stau cuminte acolo pana ma cheama pe masa de nascut. Veneau din timp in timp sa imi controleze dilatatia si pulsul copilului, sa-mi mareasca debitul la perfuzie.

Asa ca din pat m-am catarat direct pe masa aia, in timp ce zeci de medici isi incepeau ziua de munca, scriau rapoarte in sala de travaliu pe o masuta, discutau intre ei, asistentele de tura rodeau cornuri si beau cafea pe acolo, femeile de servici dadeau cu mopul, era o harmalaie generala, eu ma concentram asupra unui punct din tavan incercand sa ingnor aglomeratia si dute-vino-ul de acolo, cam fara succes, si sa ascult instructiunile asistentei si medicului ce ma asista (maternitatea Odobescu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Dorsilia nu te ingrijora. Cind am nascut eu prima data acum peste 8 ani jumate mi-au rupt membranele (ca aici prefera sa incerce mai intai"calea naturala" nu ocitocina de la inceput), am avut contractii de ziceam ca...si apoi au intirziat cu epidurala ca doctorul anestezist era ocupat cu cazuri mai grave decit ale mele.

Din cauza ca mi-au anesteziat prea tirziu cind am ajuns la faza cu impinsul nu am simtit ABSOLUT NIMIC de la talie in jos.Am incercat sa imping cind imi spunea moasa desi nu simteam deloc ca imping.
Dupa ce am nascut a venit doctorul sa se scuze ca mi-a pus epidurala tirziu ca zicea el nu se astepta sa nasc asa de repede dupa ruperea membranelor.Ma rog...l-am scuzat ce era sa fac?

La a doua nastere n-am avut nici o anestezie si la faza cu impinsul m-a durut de n-am stiu ce e cu mine.De-abia atunci mi-am dat seama ce usor scapasem prima data datorita epiduralei.

Daca nu ai motive medicale bine intemeiate nu are rost sa faci cezariana.Eu acum sunt fericita ca i-am nascut pe primii 2 vaginal ca altfel nu cred ca as fi putut avea mai multi copii.

Mariana 23+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

quote:
Originally posted by MaryP

Cezariana!




NUUUUU

Maria si Ilinca
La plimbare

********************
Slabeeeeesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

dorsilia scuze ca ma bag si eu in seama desii inca nu am nascut ; la fel a patit si maica-mia cu mine a durat 3 zile sa ma nasca cu toate perfuziile lor nu-i venea sa se screama de urlau asistentele la ea sa o invete cum ; la sora-mia a fost asa rapid ca abia a mai apucat sa se urce pe masa deci nici o nastere nu e la fel
de fapt eu voiam sa-ti spun ca poti veni la gimnastica de gravidutze daca vrei pe langa exercitii de gimnastica mai facem si exercitii de respiratie cu o doctorita tanara si draguta sunt doar garvidutze si poti vorbi cu altele despre nastere sau ce mai vrei tu
daca vrei sa ma anunti si-ti dau detalii

30+alexia maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

intrucat nu ai casuta de PM activata te rog Adela sa-mi dai detalii totusi. Nu stiu cat timp pot aloca acum acestor intalniri, suntem in febra mutatului in casa noua, renovari, sunt singura cu cel mic toata ziua, dar o sa incerc sa vin daca orele corespund posibilitatilor mele de a ajunge

merci

PS. nu stiu ce sa zic, ziceti ca e ok sa imi faca epidurala in conditiile date ? nu ca m-as feri de durere, stiu ca e ceva prin care trebuie sa trec, insa ma gandesc ca poate epidurala reuseste sa-mi atenueze panica (,) ce ma cuprinde cand vad ca nu reusesc sa ma screm ca lumea ca sa avanseze copilul spre iesire. Ma apucase in urma cu 2 ani o frica de zbieram la medic sa-l scoata pe unde stie, sa-mi faca cezariana urgent, ca nu mai pot. Ma nauceau contractiile continue, nu mai puteam respira deloc, si din momentul montarii perfuziei, de la 9 dimineata s-au intetit rapid, astfel incat intr-o jumate de ora eram in stare sa-mi smulg parul din cap. Cica nu ma dilatam destul de repede si mi-au marit debitul de nu mai stiam de mine. Copilul isi imfipsese piciorusele in diafragma mea parca, oasele bazinului pocneau, n-aveam aer, imi era greata si nici o vlaga sa ma screm. Cred ca l-am nascut prin stoarcere, cand s-a urcat asistenta pe burta mea ca sa nu-i mai dea voie sa culiseze. Avea si cordonul infasurat o data in jurul gatutului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Si eu zic sa mergi pe epidurala si sa nu-ti faci probleme. Eu am nascut cu epidurala si desi nu am avut senzatie imperioasa de impins, cand imi spunea doctorul sa imping ma executam si in cateva miscari a iesit bebe. Cred ca mai degraba tu nu ai putut sa impingi de durere.

Livia

Mergi la inceput