Mamici de ianuarie - februarie 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

BUNA LA GRASUTE
am mai intrat si noi acum un pic , ca am terminat treburile pe aici.Am fost in vizita la niste prieteni care au un bebe de aproape 3 luni, la documentare,ca sa zic asa.Mamica a nascut la Polizu cu dr.Conci, spunea ca s-a chinuit rau de tot, pt ca abia atunci au vazut ca ea avea uter retrovers si bebe nu putea sa iasa;cica s-a chinuit 12 ore, de ii venea sa se arunce de la etaj, nu mai putea.si dupa nastere nu au lasat-o ssa adoarma,i l-au adus pe bb imediat, sa il invete cu alaptatul.Pe urma cu lohiile cica e cam belea, i-au pus un sac de nisip de 5 kg pe burtica si au apasat-o ca sa curga tot ,de nu mai stie cate camasi a patat, cu toata vata si toate tampoanele.Dar bebe e scumpic tare, imi venea sa-l mananc, m-am jucat cu el pana a adormit, e asa cuminte si dragut.
Fetelor, va dati seama, mai e asa putin, acum vin sarbatorile si incepem sa nastem, abia astept
DACONST,multumesc mult, uite adresa mea nicolescu_elis@yahoo.com.Ce te rog eu din suflet, cu riscul de a da dovada de profunda prostie si ignoranta, pe mail explica-mi si mie ca la copii tampiti, cum intru si unde sa va vad pozele pe care le puneti voi, cum sa pun si eu, cum sa folosesc parola asta, ca innebunesc cand vad cum vorbiti voi de poze si parole si eu habar nu am, fir-ar mama ei de tehnica si cu cine m-a dat la scoli umaniste, ca sunt batuta in cap!!
FETELE, ce ati mai gatit felul doi, ca m-a lasat inspiratia.Eu am facut ciorbita de perisoare dar cu felul doi nu stiu deloc.
va pup
ELI1977 28S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Pai da Daconst asha e iti e frica dar daca trebuie ce sa faci?Trebuie sa avem incredere in doctor si in ce ne recomanda el.Eu am incredre in a mea asha ca nu prea comentez indicatiile insa de fiecare data ma uit pe prospect.
Pai daca sunt contractii de exemplu nu trebuie sa le controlam?Si cum le putem controla?Eu am luat nospa toata sarcina din cauza diverselor intepaturi si dureri si de frica sa nu dau voie uterului sa se contracte.

25+saptamani http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

Messa, te cred! Sa inteleg ca nu ai avut niciodata Dacie? Ce injuraturi am mai tras si eu la vremurile alea... Iar cand imi sunam sotul sa ma ajute se transferau injuraturile la el, imi spunea ca nu merit masina daca nu stiu ce sa fac cand am o problema cu ea. Prin urmare tot eu ma descuracm singura, dupa ce ma facea si sotul pachet de nervi. Acum si eu sunt 'fordista', am ales asta pt a doua oara, deci am fost multumiti de marca. Sper sa se rezolve repede si la tine.

despre subiectul diazepam, va spun si eu parerea mea. In primele 3 luni se formeaza copilul, perioada in care e preferabil sa nu luam nici o pastila. Daca insa este neaparat, medicul va recomanda uneori medicamente cu risc mai mic. Sunt nenumarate cazuri in care mama nestiind ca e insarcinata a luat anumite medicamente sau a facut un RX, iar copilul a iesit perfect sanatos. Dupa cum se poate intampla ca fara medicamente sa fie uneori probleme, mai intervine si poluarea, alti agenti chimici din mediu sau poate chiar din alimentatie. Treaba cu medicamentele e una care poate fi controlata. Dar daca vi se prescrie ceva in perioada aceasta si riscul ar fi de malformatii, ma indoiesc ca se mai poate schimba acum ceva (in rau). Trebuie sa ne ferim de agenti care pot determina contractii si nastere prematura, precum trebuie evitate medicamentele interzise bebelusilor/copiilor pana intr-o anumita varsta - din varii cauze (am senzatia ca multe dau reactii alergice, uneori f periculoase, dar sa nu intram in detalii). Catalina, prin cartea ta ai gasit ceva legat de asta? Mai are cineva alte informatii? Megbeng tu ce zici?

Nu mai stiu acum daca aveam de raspuns la vreun alt subiect.

criss 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Astazi mi-a fost tare rau. Imi era greata la orice miscare, am avut frisoane. Acum sper ca mi-a trecut. Cred ca a fost de la o pastila de Tardyferon pe care am luat-o pe stomacul gol. Bine ca acum ma simt mai bine.
aelita, felicitari pt deschiderea noului capitol. (inteleg ca e premiera)
La Constanta azi a fost o zi frumoasa, cu mult soare, desi am inteles ca erau 7 grade. Bine ca nu mai ploua sau, mai rau, sa ninga.
elenita, felicitari pt gemene. Din mesajul postat de ale intelesesem ca ai deja 2 gemene si il astepti pe al III-lea.

Mihaela 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

bonsoar!

ce faceti?noi astazi am fost la facultate...si pe seara ne-a scos tati sa papam in oras (am speriat restaurantul cu apetitul meu,ce bine ma simt)
eu deocamdata ma impac f bine cu kg mele,ma simt extrem de bine ,asta fiindca ma gandesc la bb si pt ca nu am probleme de sanatate.

eli, eu am mers la medicover victoriei pt ca imi era mai aproape de servici si intamplarea face ca am dat peste un dr care mi-a placut si acum tot acolo merg (calomfirescu il cheama).dar ecograf au peste tot banuiesc.stiu ca la ei lucreaza si magda petrache de la polizu,dr hamid,etc.este la ei pe site nr de call center pt programari si acolo ti se dau si detalii despre medici si unde sa te programezi.

si mititica mea a inceput sa miste din ce in ce mai bine,astazi la cursuri a tot topait ...ce imi venea sa rad....

aelita nu am reusit sa vad poze cu patutul :(



www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

criss68, asa-i... nu Dacie! Dar uite ca si o Fordulina poate face figuri... saraca, e cam batranica. Fordulinele sunt MASINI si eu o iubesc foarte tare si o prefer pe aceasta adevarata doamna (este o Sierra pe carburatie, la 1.6)... desi cred ca totusi am sa fac cumva sa am una din alelalte doua in batatura, ca daca ma apuca nascutul si harbociul nu se urneste??? Pai eu cum ajung la spital? Sau nasc pe capota, cu o bujie intre dinti si tati sa-mi strige "da-i acuma, da-i, calc-o, aaaaa... adica impinge!" si sa iasa bebe la sfert de cheie cu APGAR in 4 pistoane!

In alta ordine de idei, m-am cantarit si inca nu am batut suta de kile, asa ca ma pot relaxa... am 97 de kile, adica am luat 12 kile. Ceea ce e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Gabriela_s, Messa, bine ca mai imi ridicati moralul la capitolul kg!
M-am uitat (fortata de imprejurari) la Megastar, si cand o vad pe Raicu o dunga, imi vine sa mor de ciuda!!! Oricum, niciodata nu am fost prea slaba, dar acum contrastul e prea mare!!!
Pana la urma avem voie sa bem ceaiuri (tei, lamaie) la discretie??? Vad ca ele mai imi taie din pofta de mancare. Iar de apa mi s-a facut sila.

Mihaela 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Fetelor sunt plina de draci. Pur si simplu nu pot sa dorm desi crap de somn. Daca nu e pozitia, e nasul care se infunda; daca nu e nasul, e cate o mana amortita; daca nu e mana, misca bebe... ce mama masii de perfectiune a organismului uman si miracol al procreerii e asta??? Eu nu ma mai joc asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Buna dimineata fetelor,
Mai fetelor eu ma trezesc de 5 ori pe noaptea.E de doamne fereste zau!!!Nu ca ma doare ceva sau ca ma incomodaza burtica si pur si simplu ma trezesc.Am ascultat la protv ca asta e o boala.Creierul nu s mai oxigeneaza si trimite semnal organismul si de aici trezirea.Nu am mai dormit si eu ca tot omul de nici numai tin minte cand.Ca sa nu ma trezec ar insemna sa astept ora 3-4 sa ma culc si atunci ash dormi pana la 12 ziua legat.



25+saptamani http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Buna fetelor, dar stiu ca aveti un spooor l ascris de numa' numa'. f bine
Messa mi se intampla si mie sa nu pot adormi, sa ma foiesc. e drept, pana acum mai rar. adevarul e ca mereu mi-a fost teama de ultimul trim cand va creste tare mult burtica si atunci va fi f greu cu dormitul (mai ales ultima luna e nasol la capitolul asta). acum ma consolez cu ideea ca cica aceste nopti de insomnie ne pregatesc pt noptile de insomnie ce vor urma dupa ce se naste bb. eu una sunt constienta ca dupa ce se va naste bb, somnul nu va mai fi la fel ca inainte. bine, nimik nu va mai fi la fel ca inainte. va fi muuult mai frumos, nu?

nu stiu cine intreba ce am mai gatit. eu ieri am facut un pilaf sarbesc cu carne de vita si pulpe+aripioare la cuptor. azi am bagat niste muschi de porc la cuptor, dar cu ce garnitura nu stiu inca.

fetelor voi va visati bebeii? ca eu acum vreo 2 seri l-am visat pe al meu. ce dragutz mai era, semana cu mine! (ceea ce inseamna ca va semana cu ta'su ca la mine visele sunt exact pe invers) oricum m-a distrat visul.

o duminica frumoasaaaaa!


25+

Mergi la inceput