Unul sau doua televizoare?!

Unul sau doua televizoare?! | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca-si are locul aici subiectul, dar cum televizorul face si el parte din divergentele familiale......am zis hai sa va cer si voua parerea.

Cum necum, aseara ne-am trezit cu 2 televizoare acasa (povestea in sine n-are nici o relevanta).
Si uite-asa au inceput discutiile, eu am zis ca daca tot avem 2 televizoare bune, sa le folosim pe amandoua, sa punem unul in dormitor si unul in sufragerie. El nu si nu, ca nu ne trebuie 2 televizoare, sa lasam doar 1 singur functional si pe celalalt sa-l "depozitam" undeva. Ca si asa petrecem putin timp impreuna, asta ar mai lipsi sa stam unul intr-o camera si unu in alta, fiecare la televizorul lui.
Normal ca n-avem aceleasi preferinte cand vine vorba de programe, dar n-am avut pana acum probleme cu "telecomanda", amandoi am facut compromisuri, si cum timp de televizor avem destul de putin, niciodata n-am avut discutii pe tema asta.
Dar aseara chiar m-a enervat parerea lui, mai ales ca el a fost cel care a insistat sa aduca celalalat televizor acasa, pe motiv ca e mult mai bun ca cel pe care-l avem.

Asa ca intrebarea mea este: cate televizoare aveti, si pentru cei care au 2, "desparte" sau "uneste" un al doilea televizor?.

Si ca sa raspund eu prima la intrebare, eu cred ca mai degraba uneste, nu mai rezisti cu stoicism la cursele de formula 1 cand pe protv e nu stiu ce film fain .

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si noi avem 2 televizoare: unul in sufragerie, iar celalalt in... bucatarie. Insa rar se intampla sa ne uitam separat la televizor
Cel din bucatarie este pentru mine cand gatesc si pentru 'mnealui cand vine tarziu acasa si mananca (eu fiind deja la nani). Nu ne-a separat acest lucru, dar nici nu ne-a unit (cum in conditiile in care eu urmaresc filme "sirop" si el prefera stiri sau sport). In general, la orice eveniment sportiv mai deosbit isi ia gasca si se duce in pub! Este si mai bine pentru el: este cu baietii, mai iese la bere, fara a fi cicalit de nevasta din dotare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Doua dom`le, ce sa mai!
Noi avem 3. Dar de cele mai multe ori stam impreuna la tv. Se mai intampla sa ne ciondanim ca eu vreau pe un post, el vrea pe altul si care-i mai entuziasmat de o anumita emisiune fuge in alta camera.
Daca tot aveti doua, de ce sa mai faceti compromisuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

Eu zic sa pui cateva lumanari aromate, 2 pahare de vin rosu, muzica si petreceti timpul iubindu-va. Televizoarele aduc stres si nu poti comunica cu sotul cand stai si butonezi telecomanda. Sunt TOTAL impotriva televizorului in dormitor. Acolo dormi, faci dragoste si atat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

hanna, dar cine a spus ceva de televizor in dormitor??? si eu sunt total impotriva acestui lucru!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Si eu sunt impotriva televizorului in dormitor. daca vrei neaparat doua, pune-l in bucatarie. dar mai bine mai putin cu televizorul.
noi am avea doua, pe unul nu-l folosim, pe al doilea doar ca sa ne uitam la dvd's. Adica nu avem nici antena, nici cablu, sat etc... si-i taaare bine!
ajunge internetul ca sursa de dependenta

si daca zici ca pana acum tot nu v-ati certat, la ce iti trebuie inca unul in dormitor?

stiu un cuplu in care ea nu poate adormi decat cu tv-ul deschis. care merge toata noaptea. daca-l inchide el, ea se trezeste. eu una asa innebuni!

la numai bine


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ken spune:

.cu multi ani in urma familia mea chiar daca pare greu de crezut nu a avut televizor.Cauza...un nepriceput din familie la o betie la aruncat de la balcon[locuiesc la etj 10}.Bietul de el{tv}a explodat ca o bomba atragind multi curiosi..De un an de zile avem in casa 2 tv caci ...1 nu era de ajuns.....programe multe....telenovele...stiri.Plus ca <nepriceputul> are si el pretenti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Pentru mine si sotul meu tv-ul in dormitor nu-i un impediment. Vream tv, ne uitam la tv. Vrem somnic sau , bye-bye tv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

calatoare, nu zic ca ar deranja la alte ocupatii tv-ul (sigur depinde si de cuplu), insa eu nu vreau in dormintor ptr ca imi doresc aceasta camera ca o oaza de relaxare, liniste, unde ma pot retrage si ziua (am in dormitor - nu stiu cum ii zice pe romaneste, asa un scaun care atarna si se misca in toate directiile, in care pot citi, sta cu papusica mea sau cu pisica si ma relaxez). si tv-ul mi s-ar parea deranjant ptr relaxarea mea.
deci nu-l vreau din egoism!

numai bine


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Adinag,

Asa-i, depinde de cuplu.

Iar tu ai fost haioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Noi avem la televizoare,ca nu le mai stiu numarul....cred ca vreo opt sau noua.E casa mare, am multe, multe camere,si avem tv in cele mai neobisnuite locuri, plus cateva dormitoare.Si oricum n-avem timp de tv,venim amandoi zombi acasa.Si la cata rabdare avem noi sa ne uitam la tv,...ma rog. Avem tv-uri,ca asa ne-am gandit ca trebuie,dar nici fetita nu se uita la ele, ca ea e cu dvd-ul si cu computerul.oricum, in loc sa ma uit la tv, prefer sa ma relaxez altfel,ca tare mai ducem dorul relaxarii.....



37+,Iasmina Timeea si bebe georgia Helia

cristina

Mergi la inceput