inselata

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amyra spune:

buna again!in sfarsit mi-am gasit o ocupatie de care am prins deja drag foarte tare...si anume sa vorbesc cu voi.situatia de acasa a ajuns in ultimul stadiu de dificultate.am incercat sa stau de vorba cu el dar m-am saturat sa ma minta pe fata.de multe ori "o iau asa cum o primesc" si nu ma mai chinui sa descopar alte lucruri asta pentru ca nu imi pot neglija copilasul.are nevoie de mine mai mult decat credeam la inceput.eu sunt foarte calda cu el as vrea sa imi permita sa ii ofer clipe de trandete,dragoste ca la inceput dar nu se poate.m-am saturat sa trag de el si de fiecare data sa aud aceleasi motive:"ma doare capul"..."sunt obosit",etc.partea proasta este ca nici nu vrea sa renunte si daca renunta nu renunta la copil.ar vrea ca mama sa sa-l creasaca pe antonio...asa cum am specificat si in postarile anterioare mi-e frica ca in cazul in care s-ar ajunge la o judecata ar castiga.


cred ca eu nu m-am schimbat deloc si nici nu l-am neglijat niciodata,dar atata timp cat numai eu sunt cea care trage de el si imi mai trebuie programare cu o luna inainte pentru pat....nu este ok.e clar ca nu mai reprezint nimic pentru el.cand am plecat la ai mei data trecuta mi-a spus...ca "nu era mai bine sa stau acasa cu baiatul si sa nu stiu nimic?"

eu il iubesc mult de tot si cred ca si firea lui schimbatoare m-a intaratat tot timpul.acum era rece si peste cinci minute era un iubaret si un tandru....logic ca imi dadea lumea peste cap.


totusi de ce a mai vrut un copilas cu mine?el a fost cu ideea...ba chiar am facut tratamente,analize pentru a avea un copil....

iar in timp s-a schimbat foarte tare.


nu sunt nici genul de persoana sufocanta,si absolut tot ce mi-a impus a fost lege....cum ar fi sa nu il sun decat in cazuri extreme cum ar fi daca a patit antonio ceva sau avem nevoie de ceva.atat.

m-am conformat intotdeauna si am facut ca el....alta femeie cred ca renunta de mult la asta.


am trecut prin multe...iar el cand l-am cunoscut avea o iubita de 6 ani la care a renuntat...nu pot spune ca pentru mine...nu stiu exact nu mi-a spus niciodata.

de aceea cred ca odata la 6 ani schimba femeia de langa el...

nu as vrea sa ne despartim cred ca as muri sa stiu ca antonio nu are tata sau mama....e totul pentru mine...


va sarut pe toate si pe toti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Buna seara tuturor,
si eu sint de parere k nu "domnisoara" e in totalitate de vina si nu paruiala ei e solutia. Din pacate, intr-o astfel de situatie, vina e in cel mai bun caz 50%-50%. Dar, pararea mea e ca, totusi cel/cea implicat/a intr-o relatie inafara "familiei" are kiar mai mult de 50% vina. Eu cred k "domnisoarele" incearca, fiind singure si fara obligatii ...problema e, pe romaneste, k ei "pun botul". (sau ma rog, "ele" dupa caz... k se mai intimpla si sotiile sa insele si nu vreau sa fac discriminare).
Deci...nu putem parui toate "domnisoarele" k ar fi pierdere de vreme si nu ar rezolva problema. Problema in cazul asta este "el". Asa cum prietenii kiar ti-au spus k a facut o pasiune pt ea, degeaba ai parui-o, pt el nu s-ar schimba.

Dak nu ajungi la o solutie incercind sa vorbesti cu el, ia-ti copilul si pleaca o vreme. Lasa-i timp de gindire. Pasiunea asta prosteasca poate ii va trece si va intelege ce a pierdut.
Totusi, adreseaza-te si unui avocat. Din cite stiu eu, statul in concubinaj peste 5 ani, iti da niste drepturi. De aia, el ti-a bagat-o pe aia cu .."ai stat cu mine peste 6 ani si acum vrei partaj...". Stie el ce stie! Tu ai niste drepturi pt k ai stat cu el si sigur ai martori care sa afirme lucrul asta, k si tot ceea ce ai facut pt el. Copilul nu ti-l va lua instanta sub nici o forma. Doar in cazuri exceptionale, in care tu esti ..eu stiu? drogata sau nebuna (scuza cuvintele!). Tu vei sta la ai tai...iti vei gasi un servici, el va plati pensie alimentara oricum, care e 1/4 din venitul lui...crede-ma, stiu despre ce vorbesc, pt k am am asistat la un divort de curind. (ma rog, ei erau casatoriti dar...ea tot fara venituri..oricum, legea e la fel in ceea ce priveste pensia alimentara si incredintarea copilului).

Iti doresc succes si multa putere. Nu te umili si nu sta sa fii nefericita tu si copilul tau. Dak el nu vrea sa se schimbe, lucrurile vor merge din rau in mai rau ..si tu vei suferi si mai mult..probabil si cel mic va simti.

pup,

Marce 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Daca poti, obtine dovezi ale relatiei.
Si spune-i ca daca nu te baga in mormant (caz in care va ajunge la puscarie oricum), tu IL DENUNTI pentru relatii sexuale cu o minora.
Sa te ia de nevasta urgent si sa renunte la relatia cu cealalta.
Iar daca il mai prinzi, divortezi si-i iei pensie alimentara.
Isi bate joc de tine rau de tot, intre voi exista o forma de sclavie moderna, eu asa i-as spune! Iar tu esti blanda si ii permiti. Si il mai si iubeeesti!
Cand Antonio implineste 1 an, da-l la cresa si ia-ti serviciu, indiferent ce spune magarul. O sa faca scandal, evident, pentru ca unul dintre avantajele lui pica.
Salariu de 35 mil spui? Unde lucreaza jegul asta? Cei de la serviciu stiu ce fel de om e? Daca lucreaza la o companie privata, conteaza moralitatea, crede-ma, si el se teme ca sefii lui ar putea afla ca umbla cu minore.
E timpul sa schimbi foaia - parerea mea.
Si daca iti aduni curajul, solutii se gasesc.

Edit: de ce a vrut copii cu tine? Pentru ca Dumnezeu nu l-a dotat corespunzator ca sa-i faca singur. Ai fost rucsacul care i-a purtat copilul. Si acum esti aragazul de pe care-si ia mancarea. Trezeste-te, draga mea... Imi pare nespus de rau... dar cred ca nu ai de ales. Ori preiei controlul asupra situatiei, ori vei sfarsi nasol, pentru ca el nu va avea scrupule in a scapa de tine cand ii va veni bine. Joaca-ti acum cartile pe care le mai ai.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyra spune:

copilul il adora si el adora copilul

cam greu de crezut dar adevarat...nu m-a neglijat niciodata in privinta banilor pentru mancare etc.doar ca se poarta foarte urat cu mine si ma trateaza ca pe o sluga.multumesc pentru sfaturi.totusi ma gandesc ca e iarna si conditiile parintilor mei nu sunt tocmai prielnice lui antonio.

iar el nu da semne ca ar vrea sa ne despartim.cred ca ii place situatia in care bona are grija de copil face pe menajera si nevasta iubitoare in acelasi timp si el sa se distreze.

dar mai are si pretentia ca eu sa nu comentez nimic cand lipseste noaptea,nici sa nu-l deranjez cu telefoanele,in schimb sa inghit orice imi spune.




multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Amyra, cred ca e important sa stii ca ai dreptul la 50% din tot ce a castigat el in anii de cand sunteti impreuna in ``uniune consesuala libera``. Asa ca in situatia in care n-ati fost casatoriti trebuie sa faci dovada cu martori si/sau inscrisuri ca ati locuit impreuna. Nici nu conteaza daca a recunoscut copilul sau nu.

Amanta(prietena) de 5 ani a sotului unei prietene bune (stiu ca suna complicat) tocmai a castigat procesul. Nu au fost casatoriti iar el s-a casatorit la cateva luni dupa ce s-au despartit dar asta n-a avut importanta.

Consulta un avocat neaparat.
nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga mea, daca tot nu iti vine sa pleci de acasa, ce-ar fi sa-l lasi pentru cateva saptamani putin jegos si cu chilotii nespalati, camasile murdare si pantalonii necalcati; fii in continuare gospodina, casa luna, copilul impecabil, mancare buna in frigider...insa cu hainele lui asa cum vine de la minora!!
Si da, ameninta-l cu datul in judecata in baza relatiei cu o minora!! Buna ideea asta! Daca nu ai sa joci dur te va face presh... probabil ca deja te considera femeia din casa!! E dur ce zic, insa si tu esti constienta ca esti bona, servitoare si sotie din gard!!
La banii lui iti permiti sa angajezi o bona si sa-ti gasesti un servici... nu sta pe ganduri! Fa-l gelos si joaca dur! Ia initiativa, gaseste pe cineva sa stea cu bebe cate o ora pe zi si mergi la coafor (daca nu pentru el, fa-o pentru tine), la plimbare in magazine... cheltuie niste banuti din faimosul lui salariu pe haine pentru tine...intr-un cuvant pune-l la punct, sa vada ca esti puternica si poate va ramane surprins in bine de comportamentul tau!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Buei ..sinteti un pic pe dinafara, ma iertati! Va lasati purtate de sentimente si ...asa nu rezolvi nimic! Nu are nici o relevanta datul in judecata pt relatii cu o minora... Trebuiesc aduse dovezi super adevarate. ..si cine o ajuta in cazul asta? Credeti k prietenii "lui" o sa depuna marturie pt ea? Sau k va avea bani sa angajeze un detectiv particular care sa ii spioneze si sa aduca poze compromitatoare, cum vedem prin filme la Tv? Astea sint povesti ...nu e realitatea de la noi!

Solutia este simpla: ai niste drepturi k prietena a lui pe perioada mai lunga de 5 ani! (cum bine ziceam si "NUME"). Ai dreptul la parte din ceea ce are el si de asemenea, copilul are dreptul la pensie alimentara indiferent k sinteti casatoriti sau nu. Desemenea, primeste pensie alimentara kiar dak nu l-a recunoscut, pt k in momentul in care il dai in judecata, e obligat de lege sa faca testul de paternitate si dak refuza, in fata instantei acest refuz se considera o dovada a recunoasterii, si tot aia e ..tot plateste pensie alimentara! Si nu e de colo ...1/4 din venitul lui!

Kiar nu cred k ai vreo posibilitate sa il faci sa renunte cu forta la "dra" si sa te ia pe tine de nevasta. Astea iar sint povesti... Si, cine inseala odata ..inseala si a doua oara ..si tot asa! Nu are acum respect fata de tine ...daramite mai incolo...Fii realista... si in momentul cind nu mai suporti tratamentul asta, fii fata desteapta si scoate de la el tot ce se poate (dpdv material), gindeste-te la copilul tau in primul rind!



Marce 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by amyra
eu sunt foarte calda cu el as vrea sa imi permita sa ii ofer clipe de trandete,dragoste ca la inceput dar nu se poate.m-am saturat sa trag de el si de fiecare data sa aud aceleasi motive:"ma doare capul"..."sunt obosit",etc.



Astea sunt semne clare ca vine satisfacut din alta parte...


quote:
Originally posted by amyra
totusi de ce a mai vrut un copilas cu mine?el a fost cu ideea...ba chiar am facut tratamente,analize pentru a avea un copil....



Ok, dar despre casatorie nu a avut nici o idee?
Si de 6 ani numai acum ai observat comportamentul lui?

Ma doare cand sufera un copil pentru ca cineva e prea increzator, iubeste prea tare sau nu stiu cum sa mai numesc motivele...

E foarte grav ca esti dependenta material de el; fetele au dreptate: trebuie sa-ti obtii drepturile in instanta si sa te muti la ai tai – daca bine-nteles te hotarasti ce vrei.

Tot de la un avocat trebuie sa afli daca ar putea sa-ti ia copilul – cu toate ca nu cred; asta se intampla numai daca mama paraseste domiciliul sau isi gaseste un amant; nu doar datorita faptului ca nu are posibilitati materiale – pt asta exista pensia alimentara.

Iti doresc numai bine si ai grija de tine si de bb!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad





un minut din timpul vostru inseamna o VIATA pentru ei !!! nu UITATI forumul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Cazuri ca al tau sunt des intalnite.
Skimba foaia, adika lasa copilul la soacra chiar 2-3 ore pe zi,macar de 2-3 ori pe saptamana si iesi cu preitenele la o cafea, nu ai prietene? iesi singura si casca gura prin magazine, cum spui ca bani iti da, mergi la o manichiura, la un tuns, skimba ceva si atunci dansul isi va pune intrebari, va deveni gelos si se skimba situatia, parerea mea. El acum stie ca tu esti "proasta" de acasa care ingrijeste copilul si face menajul .Asa nu se poate ,daca vrei sa se trezeasca trebuie sa fii smechera si sa se aleaga cumva: ori cu tine ori cu tanara ... indragostit? hehehe am mai auzit eu multe situatii de genul asta, el saracu nici nu-si da seama pe ce lume traieste, normal ca e mai interesant cu o pustoaica fara griji si probleme. Eu in lokul tau nu as mai comenta nimik despre "cealalta" ca si cand nu ar exista, nu i-as face nici un fel de reprosuri, dar as avea grija sa afle ca am si eu "treburile mele".

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyra spune:

mama vine tot timpul sa il vada pe antonio si de multe ori ma ajuta sa pot face cumparaturi,curatenie etc...am un copilas care nu plange decat daca ii e foame sau trebuie schimbat...sta singur in tarc si se joaca cu orele...nici nu prea ii simt prezenta...e foarte dulce ....apropo de coafor,manichiura si altele...pentru asta nu imi da bani...se vede doar pe el...se suviteaza,isi face manichiura,se imbraca doar de firma si ii place foarte mult sa se afirme.am uitat sa va spun bomba cea mai mare...pustoaica a fost la botezul lui antonio insotita de colegul si tot odata cel mai bun prieten al sotului.


aseara iar a iesit din casa sa vorbeasca la telefon dupa care a plecat motivand ca are treaba.

ce parere aveti?

va pup

Mergi la inceput