Varza à la Cluj ! Stie cineva ?

Varza à la Cluj ! Stie cineva ? | Autor: aileene

Link direct la acest mesaj

Scuze daca dau buzna , am rasfoit cateva pagini dar n-am gasit aceasta reteta si tare as vrea s-o fac ! daca cineva are o idee buna sa-mi dea si o segestie ii multumesc de pe-acuma !
Stiu in mare ca este vorba de varza (evident) si dee carne tocata , dar as vrea sa stiu cum sa-i dau un gust bun si ce ingrediente sa introduc , ca sa fie chiar asa cum o gustasem....hat acasa , mai demult ! Multumesc tuturor

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu am facut asa:
Varza acra,1 ceapa,carne tocata,smantana(daca iti place)condimente
Varza se toaca marunt
Carnea tocata se caleste impreuna cu ceapa si condimente(sare,piper,delikat)
Intr-o cratita unsa cu untura sau ulei se pune un strat de varza,unul de carne,o lingura de smantana pana termini ingredientele,ultimul trebuie sa fie smantana.O dai la cuptor pana se rumeneste,vreo ora jumate!

Edit:am uitat sa spun de suc de rosii,acum ca am vazut la fete mi-am adus aminte

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite, sper sa-ti fie de folos.

VARZA A LA CLUJ

INGREDIENTE:
- 100g orez
- 2 cepe
- 2 catei usturoi
- 250g slanina cubulete
- 500 g carne de porc pt. gulas
- 2 perechi de cirnat de Debretin
- 750g varza acra
- 100ml lapta
- 100ml smintina
- 1ls boia dulce
- sare ,piper si alte condimente dupa gust
MOD PREPARARE:
Orezul se fierbe pt.5 min.in apa sarate si se scurge.
Ceapa si usturoiul se curata si se taie marint.
Cuptorul se incinge la 180°C.
Intr-o tigaie se prajeste slanina ,se scoate si se pune intr-un castron mare.
In grasimea ramasa se prajeste carnea de porc,dupa care se scoate si se pune in castronul cu slanina.
Cirnatii de Debretin se taie in bucati dupa preferita si se prajeste in tigaie,se scot si se pun in castron .
In tigaia cu restul de grasime se prajeste ceapa si usturoiul si se amesteca cu boia de ardei si se torna la fel in castron.
In tigaie se pune o cana de apa si se incinge putin dupa care se torna in castron peste carne.
Intr-o forma reszistenta la foc se pune varza murata,amestecul de carne,slanina si cirnat,dupa care urmeaza orezul.
Laptele se amesteca cu smintina si se potriveste cu sare, piper eventual marar.cimbru.fiecare dupa gust si posibilitati.
Acest amestec se torna peste orez si totul se da la cuptor pt.ca 1 ora.
Dupa 30 min. se mai torna o canita de apa.

POFTA BUNA!


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu asa o fac :

-Varza proaspata tocata si frecata cu sare dupa gust ;
-Carne tocata ( eu folosesc amestec de vita si porc) ;
-Rosii decojite ( sau le oparesti si le decojesti) ;
-ceapa;
-Suc rosii (sau pasta tomate diluata cu apa) ;
-Foi dafin ;
-Cimbru ;
- Sare si piper .

Toc ceapa marunt si o calesc ffff putin ,doar cat sa o colorez .
Intr-o tava (cratita ) pun ingredientele astfel : un strat de varza ,ceapa , carnea si apoi rosii tocate cubulete ,cimbru ,sare ,piper ,foi dafin , si tot asa pana se umple tava ( sau cratita) .Completz cu suc de rosii +apa.
Ultimul strat sa fie de varza .
De obicei folosesc o tava care sa nu fie f inalta sa pun maxim doaua randuri de carne .

Las tava la cuptor , la foc potrivit , pana se fierbe f bine carnea si varza .

Se serveste cu smantana sau iaurt si marar tocat deasupra.

O fac asa pentru ca este oarecum mai dietetica ,sa zic asa, fara multa prajeala si grasime care sa dauneze la ficat .

Pofta Buna!


"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Fetelor va multumesc mult ptr sfaturi si retete , sunteti niste dulci !
Hildegard cam este de lucru , dar sigur am sa-l fac sambata viitoare ! Asta ptr ca nu se poate face sarmalutze pe aici , din cauza ca varza se cumpara in bucatele mici (murata) frunze nu din pacate ! Am incercat sa fac sarmalutze cu varza dulce dar varza e atat de tare ca nu mi-a reusit deloc , doar gustul ! Dar nu ajunge , iar daca nu se poate am optat ptr varza à la cluj cu varzuca-n bucatele murate ! De asta am si apelat la voi si va multumesc de ajutor !
Va doresc o duminica placuta si numai bine !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Brigitte baga un oki aicii

http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=12492
http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=6338&hl=Cluj

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OrbuGabi spune:

Mama ce pofta mi-ati facut,eu nu fac varza pt. ca nu mananca nici sotul si nici picii,dar cred ca am sa fac una mica pentru mine,ca doar ce am citit subiectul si am inceput sa salivez.

Gabriela mamica de printesaAlice-Cristiana(20.12.2002)
si nazdravanMartin-Tudor(22.09.2005)
www.dropshots.com/OrbuGabi" target="_blank">pozesi filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Danelutza mercic mult de tot si tie , hmmmm pare tare buna prima reteta , mai ales ca e filmata pas cu pas ! Am s-o incerc si pe asta ! Oricum pe saptamana viitoare cand vor veni nasii lui Alexandre la masa , sigur vor ramane surprinsi , ptr ca pana acuma n-am indraznit sa le fac ceva romanesc , de frica sa nu-i dezamagesc , dar cum le cunosc destul de bine gusturile , ma arunc in aventura surprizelor ! Abea astept sa le aud parerile ! Sper sa le surprinda !
Apropo's cu ce vin se mananca , ca sa stiu ce sa cumpar , ca fac cumparaturile necesare saptamana asta si tare as vrea sa fie ok pe toata lungimea de unda . Ma gandesc ca un "riesling" sau un "pinot gris" ar merge , hm ? Ce ziceti ? Astept parerile voastre !
Numai bine si sper ca ati avut o duminica frumoasa !
Merci inca o data !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...am implinit 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strategul spune:

Buna ziua.
Aileene, mai ai salteaua anti-escare?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu stiu daca mai are salteaua dar bine ca ai dezgropat subiectul cu varza a la Cluj.
Vreau sa gatesc si eu o varza saptamana viitoare.....stie cineva daca se poate face si in crock pot ?


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Aileene, si eu sunt in situatia ta ca nu gasesc varza murata decat bucati, dar pofta de sarmale m-a facut sa cumpar eu o varza si sa o murez cateva zile. Au iesit super. Asa cum stim noi ca trebuie sa fie sarmalele. Am facut si cu varza dulce, dar am oparit-o mai intai foarte bine. Nu sunt insa la fel cu cele cu varza murata.

Mergi la inceput