Piticodromul festiv de sept - oct 2005 (147)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

roxi, radu bea lapte dimineata (8.00) si seara 250-300 ml cu cereale.
la 10.00 basculeaza 2 crenwursti si 150 ml suc de fructe cu cereale.
la 13.00 pure de legume cu carnita de pui, vita sau peste (cam 200 mg) plus un iaurt cu cereale (200 mg).
la 17.00-18.00 ii mai dau si eu ce mai e prin casa branzica cu fructe, un pilaf ceva si fructe sau painica cu branza philadelphia, sunca presata din piept de pui, masline cu telemea...

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Irina acum am vazut ca mi-ai raspuns si tu. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Roxi, Catalina papa 4 mese pe zi, in care sunt incluse si 2 de lapte (pe care oricum nu-l papa tot seara). Celelalte doua sunt de mancarica de pranz, legume, carne ou ciorbita etc (variaza) si dupa amiaza iaurt sau fructe, pe care le prefera de departe. Chiar as fi vrut sa renunt la fructe, sa-i dau altceva. Dar ii plac atat de mult, incat nu ma indur. Nu stiu daca mai sunt atat de hranitoare la varsta ei. Dar nici nu-mi cere mancare repede dupa ele. Uneori nici nu bea laptele tot seara. Cred ca tin de foame totusi? Nu stiu ce sa fac. Le mananca cu cereale sau biscuiti. Iar masa asta inseamna o cana mare plina: 2 mere, 2 pere si 1 banana. Sau doar mere cu pere, sau mere cu banana. Depinde ce fructe am prin casa.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Roxi,la 1 an copiiiar trebui sa manance in felul urmator:
5 mese principale si 2gustari
-2 mese de lapte, dimineata si seara, cam 250 ml/masa
-1 masa de lactate (iaurt, branza cu paste, cereale etc) sau 1-2tartine cu unt si gem sau cu unt si branzica sau diverse combinatii
-1 masa de legume cu carne,ou (ciorbita, supa, carne fiarta/friptacu piure sau legume fierte natur)
-1 masa de seara cu o budinca, mamaliguta cu branzica etc, in functie de mesele anterioare
Gustarile pot fi: o prajiturica de casa, o banana, o cana cu compot, un fruct, biscuiti etc.

Cantitatile pe masa nu sunt standard (200-250g), ci fiecare copil mananca atat cat ii trebuie.
Sunt interzise mezelurile pana in jurul varstei de 3 ani, bauturile carbogazoase, prajelile si mancarurile f condimentate si f grase.
Combinatiile intre diferitele feluri sunt din nou orientative, in functie de gusturile si de inspiratia fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Ca sa nu incarc pagina cu prea multe mesaje de multumire, vreau sa multumesc acum fetelor care mi-au raspuns si fetelor care imi vor raspunde. Va sarut dulce.
KRISTINUTZA ce fel de crenwursti ii dai lui Radu? Eu nu i-am dat inca mezeluri lui Darius...
Aaaaa si mai am o intrebare In parc o mamica ccc cu o fetita de 1 an, mi-a spus ca dr. i-a recomandat sa ii dea apa minerala! Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Irina Noeliei, la noi cresele de stat costa sub 30 euro pe luna, nu stiu ce este inclus de banii astia.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Waw ANYA! 5 mese principale si 2 gustari zici? Aha, deci nu mananca fi-miu prea mult. O sa incep si eu sa ii dau gem cu unt si prajiturele facute in casa. E ok sa ii dam si putin zahar si putina sare acum, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Cresa de care ziceam eu ca costa 150 /6 ore e privata...de stat costa cam 70-90 parca dar inscrierile se fac cu un an inainte.


si la cele private la fel...s-au facut inscrierile din mai.

am totusi noroc...am gasit loc la o gradi chiar aici langa noi(la 5 minute) si am platit inscrierea(60 e)..o sa o duc cand o sa-mi vina bine. eu zic ca e destul de convenabil.




Irina si Noélia - 25 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Da, poti sa-i dai si zahar si putina sare in mancare, dar cu moderatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Matei papa cam cum a zis Alina:
- dimineata lapte si pe urma o felie de paine cu branza
- pe la 10 - 11 mar ras cu cereale sau alte fructe cu cereale
- pranz cu legume cu carne
- cand se trezeste o banana sau daca face mofturi la banana altceva, fructe sau biscuiti
- seara pe la 7.30-8 mananca budinca sau paste cu branza sau mamaliguta sau orez cu lapte si cu fructe din compot, apoi inainte de culcare lapte.

Mie mi se pare cam mult, dar el asa mananca, daca nu ii dau face scandal.
Iaurt nu mai vrea din august, doar in mamaliguta il mai pacalesc.

Azi dimineata a mancat o gramada de branza pt. ca a descoperit furculita si ca poate sa manance singur cu ea, asa ca a basculat aproape un borcan de almette singur, de credeam ca o sa i se faca rau. Inutil sa spun ca avea branza si in par, dar daca incercam sa-i iau borcanul incepea sa urle.

Ioana, am inteles sa traiti cum e cu mancarea la cresa. Nu e nevoie de poza, poate ne mai zici tu din cand in cand ce mananca Miruna. Papanasi, wow, asta chiar ca nu va manca prea curand Matei din motive de lene a mea.

Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput