ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pusichet spune:

Ioanatugs am pierdut sarcina acum citeva zile.
luna trecuta am avut ciclu normal, apoi a venit luna asta la 15 zile, intai maro ca niste pete, apoi mai puternic dupa care s-a schimbat in rosu curat, aveam hemoragie mare. am avut ciclu cum credeam eu ca e 14 zile, cu dureri foarte mari.
cind m-am dus la dr. a vazut uterul marit, ovarul drept mai marisor, si un chist, m-a pus sa fac beta hcg.
prima valoare la beta hcg era de 138 , mi-a dat sa iau clorocalcin cu ergomet, vitamina K si flamexin, la 48 ore m-a pus sa mai fac un beta hcg si valoarea scazuse la 6.3

asta e, asa a fost sa fie, dar macar am ramas o data insarcinata.
am tot citit ca sansa de a ramine insarcinata dupa un avort spontan este foarte mare.
pupici, si sa auzim numai de bine

ana maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Boo mie ar trebui sa imi vina CM saptamana viitoare, cam pe 1 noiembrie, deci mai astept pana atunci; de sangerat mai am cateva picaturi, incerc sa nu ma alarmez si sa astept pana saptamana viitoare cand ar trebui sa imi vina; tu ai inceput sa faci diferelin? Sper sa nu intarzie chiar asa de mult CM-ul pentru ca si eu astept sa vina bebe mai repede. Nu stiu daca o sa am rabdare sa vina pe cale naturala, cred ca voi incerca FIV, ca astept de 3 ani si jumatate sa fac bebe.
Fetele cu diferelin, sper sa imi impartasiti din experienta voastra, starile pe care le aveti de la diferelin.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Inca nu am inceput, dar mi-am cumparat prima fiola. Acum doar astept sa vina CM care intarzie dupa operatie. Ar fi trebuit sa imi vina ieri dar nu da nici un semn.
Asa mult dureaza pana "reintru" in normal dupa diphereline?? Wow ... dar asta e. E pentru o cauza nobila doar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Pusichet asa trebuie sa gandesti, e bine ca ai ramas odata si acum ai sanse mari sa ramai si a doua oara!! Mult noroc i-ti doresc!!
Boo cat te-a costat o fiola de Difereline?? Era de 3,75 mg??? Cat despre intarzierea ta poate e din alt motiv?? Dupa laparo multe fete au ramas imediat gravi, asa ca poate e cu ochisori!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

o fiola de Diphereline costa in jur de 650 ron. Eu am luat-o de la Help Net si pentru ca aveam cardul de reducere m-a costat 608 ron. Un pic cam mult, nu ???
nu prea are cum sa fie cu ochisori din pacate. doctorul mi-a spus sa am grija totusi pe perioada asta, sa fac intai tratamentul si de abia dupa sa incerc sa raman gravi... banuiesc ca e din cauza operatiei si ca am si sangerat dupa cateva zile.
eu nu imi dau seama cam cat de grava este endometrioza la mine, in sensul ca am tot citit de site ca unele fete aveau dureri mari si la ciclu si asa normal. pe mine nu ma durea burta aproape deloc, sau foarte putin in timpul CM. avem doar cateodata niste intepaturi in zona unde era chistul. la contact ma durea cateodata, dar eu am si uterul retrovers si am inteles ca si asta e o cauza. dr dupa laparo nu mi-a spus ca as mai fi avut si alte probleme, in afara ca aveam ovarele aderente si ca asta s-a rezolvat. sper din tot sufletul sa nu fie prea grava situatia si sa nu ma chinui prea mult timp dupa ce termin tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Buna fetelor,
am facut si eu laparoscopie la Elias cu dr. Tutunaru acum 2 saptamani, din pacate mi-a confirmat ca intr-adevar am endometrioza asa cum banuia inainte de aceasta operatie. La mine endometrioza este foarte raspandita la nivelui aparatului genital, mi-a scos 3 chisturi de 3 si 4 cm si a mai cicatrizat dintre leziunile mai mari dar nu a eliminat tot pentru ca ar fi insemnat sa arda totul inauntru .
Eunt extrem de suparata, ma gandesc sa incep un tratament naturist pentru cateva luni,in genul celui pe care l-a tinut Amely. La voi cat de extinsa a fost endometrioza,mai este cineva cu un caz similar? Cum ati procedat in continuare? Ce tratamente mai faceti in afara de tratamentul cu injectii?
Va pup!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Alina parerea mea este ca daca T. ti-a zis ca endometrioza a fpst foarte raspnadita la tine ar trebui sa faci tratamentul.
Si eu o sa il fac, nu stiu cat de raspandita a fost la mine endometrioza, T. mi-a zis ca am la nivelul lig. utero sacrat stang si pe peritoneul vezico-urinar; cred ca a fost destul de extinsa si la mine; eu aveam si dureri la CM si la contactul sexual si vreau cu orice pret sa scap macar pentru o perioada de endometrioza; de aceea zic ca este bine de urmat tratamentul.
Acum, tu faci cum crezi ca este mai bine.

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Ariana1, da si mie mi-a zis despre tratamentul cu Diphereline la mine orium fiolele nu pot elimina detot endometroza.Am vb si cu T si dupa ce i-am zis ca am ramas insarcinata anul acesta chiar si cand aveam chistrurile , a ramas stabilit sa mai incerc natural 3-6 luni si pe urma daca nu ,sa fac fiolele. Eu vreau sa incerc acum ceva naturist pana voi face tratamentul.
Pup!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Tu cum te simti dupa laparo? Mai ai durerile pe care le eveai inainte de la endometroza?

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

fetelor, eu am mai intrat pe la voi mi se pare la cap.1, am avut si eu endometrioza, operata laparoscopic in decembrie 2004 la Timisoara - prof. Munteanu, poate va aduceti aminte de mine, iar acum am un baietzel de 7 luni!
BOO, sa-ti zic cum a fost la mine: deci in dec. m-am operat, trat. cu Diphereline l-am facut in febr.-martie -aprilie, iar la sf. lui mai dr. mi-a recomandat sa iau anticonceptionale (Logest) ca sa-mi vina CM. Care a si venit dupa 28 zile pt. ultima data...ca apoi am si ramas. Dr. a zis ca am fost tare norocoasa.
Intreaba-l si tu pe dr. tau, chiar trebuie sa astepti atatea luni???
Eu stiu ca prof. Munteanu asa procedeaza: astepti o luna dupa ce ai terminat trat., apoi iei ACO sa-ti vina CM.
Iti urez succes si sa fie cat mai repede cu okisori!!!

Va pup pe toate si va tin pumnii sa reusiti in lupta cu boala asta urata!

P.S.: azi am fost la botezul baietzelului prietenei mele, care dupa 2 ani de la laparoscopie si multi ani de lupta cu endometrioza a reusit!!!


Alina si bb Marc - Alexandru (28.03.2006)

Mergi la inceput