Ketchup facut in casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

le tineti in frigider?
suna bine de tot retele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

silvana a postat anul trecut 2 retete de ketchup f.tentante;le-a incercat careva?daca da sa ne spuna si noua cum au tinut si cat au tinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

merita sa facem ketchup in casa ? (ma gindesc ca e destul de multa munca)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by teo1970

merita sa facem ketchup in casa ? (ma gindesc ca e destul de multa munca)






Muncesti mai mult dar merita din punct de vedere al calitatii. Nu imi place ketchup-ul din comert, are aspect gelatinos in plus contine conservanti si E -uri.
Voi incerca retetele voastre, cel putin stiu ce mananc.

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

vorba lui nina,voi ati citit pe vreo sticla de ketchup ce minuni contine?si la gust,sa fim seriosi, nu am gasit,indiferent de pret,ceva care sa fie cu adevarat bun;
iar daca ne luam numai dupa faptul ca cele mai multe sunt in sticle de plastic va imaginati cati conservanti au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Am avut niste rosii care se cam inmuiau,asa ca le-am trecut de doua ori prin masina de rosii (luata din Metro cu 26 ron).Piureul cantarit avea 2 kg.
L-am pus la fiert si,inspirata din topicul de fata,am inceput sa improvizez : am pus in cratita ,intregi, o ceapa,un ardei,4 catei de usturoi,4 cozi groase de frunze de telina,sare,zahar,o lingura de mustar,una de miere,piper,o crenguta de cimbru.
Am fiert amestecul pana a scazut aproape de jumatate.Am scos legumele de-acolo.Ar fi fost bun un blender (de-ala cu picior) sa faca piureul mai fin...Am pus o lingura de amidon dizolvata in doua linguri de apa rece,o treime de lingurita de salicil,am mai dat un clocot si...gata.
Mi-a iesit o bunatate,6 sticle de la Santal si o canita de gust.
Mi-am pus pe un sendvis,in loc de rosii.A fost super!
Pentru pizza o sa-l amestec cu putin oregano.Va fi ca "de la mama lui".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by b.nica

vorba lui nina,voi ati citit pe vreo sticla de ketchup ce minuni contine?si la gust,sa fim seriosi, nu am gasit,indiferent de pret,ceva care sa fie cu adevarat bun;
iar daca ne luam numai dupa faptul ca cele mai multe sunt in sticle de plastic va imaginati cati conservanti au.



mie-mi place ala de la Heinz ... da' n-am citit eticheta


Mergi la inceput