Cirese de Mai-Iunie 2006 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Dorotiscuza-ma daca am fost cam dura. Poate exista si astfel de cazuri. Dar stiu ca uneori se recomanda de unii doctori stupizi care nu au mai citit o carte de 3o de ani...
Iar aici e la mosda Ritalin,... dar pt. copii peste 3 ani....

Mihaela

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Vad ca toti copii se intorc de pe o parte pe alta. Piticul meu nici nu vrea sa auda sa stea pe burta. Iar de intors.... cum sa se intoarca daca nu sta pe burta? Doar n-o fi prost sa se puna in pozitia care nu-i place. Ma consolez doar cu ideea ca conform varstei corijate el nu are decat 3 luni si 3 sapt ca e nascut la 36.
Si am mai citit pe un site ca asa se intampla cu copii care dorm doar pe spate. Ca aici e o obsesie cu dormitul copiilor pe burta..... si cu moartea subita a copiilor....
Incerc sa fac exercitii cu el, dar nu merge mai mult de 15 minute. Dar perseverez
Mihaela

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Daryana,abibrinza,DianaR,Diana79 multumim
Nustiu daca ma crede-ti,dar Robert zice mam-ma de la 3 luni,si ma a zis de la 3 zile de viata,de aceia le-a si legat repede,ma-ma-ma-ma zice de la o luna-doua,acum zice ei,si canta f.mult.
Tot timpul am zis ca voi face un baiat care va semana cu mine,cand lam nascut chiar semana,acum vad ca pe zi ce trece tot mai mult cu tati seamana,chiar si medicul cu care am nascut,mia zis ca daca vreau un copil pentru mine,sa-mi fac

Marilena si Robert(2 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Diana79 - evident ca m-am gandit sa schimb doctorul, dar pt ca stiu ca e foarte bun si am auzit nuami lucruri bune despre el ... am zis sa mai incerc, sa trec peste orgoliul meu lezat si pt binele copilului sa ma duc la el ... Sa vedem daca o sa rezist, ca imi e destul de greu sa ma prefac ca nu s-a intamplat nimic ...

Ama_kaly - si Gongutza a trecut din raguseala in tuse si muci multi, ii tratam cu Sterimar (si Marimer e acelasi lucru, tot apa de mare, si concentratia e aceeasi; si mai sunt si alte variante); Pt tuse, cu alta ocazie, Stanciu mi-a dat Sinecod, 5 pic de 2 ori pe zi, 5 zile, si i-am dat si acum o zi, si pare sa ii fie mai bine.

V-am povestit ce-am patit cu Stanciu pt ca am auzit multe lucruri bune despre el pe forum ,stiu ca Inaioana se duce demult la el si e foarte multumita, si ma gandeam ca poate ma ajuta cu un sfat, poate am gresit eu cu ceva fata de el, poate asa se comporta in general sau dimpotriva, asta a fost o manifestare mai speciala ...

Adib - faza cu bunicii e nasoala rau de tot, stiu, si noi trecem prin asta cu soacra-mea ! E ingrozitor de extaziata de fiecare data cand vede copilul, si asta se intampla cam o data pe saptamana sau, cand reusim sa ne fofilam, la 2 saptamani. Manifestarile ei de bucurie sunt atat de obositoare incat am ales varianta sa i-o punem in brate si sa fugim, cu ocazia asta sa ne mai luam si noi un ragaz de cateva ore sa mai rezolvam una alta ! Evident ca pe urma copilul e agitat si trebuie sa ne chinuim 2-3 zile pana intra in ritmul ormal de mancare - somn - joaca !

Chiar eram curioasa cum va descurcati cu dragostea exagerata a bunicilor ?!

Soacra-mea ar sta tot timpul cu ea in brate, la orice scancet sare de pe scaun s-o ia in brate, si evident ca streseaza copilu, pt ca ea de cele mai multe ori se linisteste singura! Plus ca nu stie sa-i dea de mancare, degeaba i-am spus noi ca trebuie sa fie liniste cand mananca si sa n-o streseze cu zgomote si miscari bruste, cand ii da ea mai e cum mai e, dar cand asista la hranire e nenorocire, da din maini, tipa (a incurajare), face un circ intreg, de bietul copil in loc sa traga din biberon se uita hipnotizat la ea si uita sa mai manance ! Si a mea e la fel, ca daca se decupleaza de la biberon nu se mai cupleaza neam la loc si am ratat masa !
Plus ca nu stie mai nimic despre bebelusi, ce stie e total depasit si aiurea, nici s-o tina in brate nu stie (ne-am speriat acum vreo luna ca o tinea cu capu'n jos, si cand i-am zis a zis ca o tine bine, ca doar ii tine gatul si e ok ; efectiv atarna capul in jos !!!)
Plus ca nu respecta ce-i spunem noi ... i-a dat o data dintr-un biberon din care ii atrasesem atentia sa nu-i dea, ca nici sterilizat nu era, considera ca sterilizrea e pierdere de vreme, ca ea pe vremea ei le spala bine cu detergent si asta era ... De la 2 luni fii-mea isi suge degetele si e tot timpul cu ele prin gura (acum are 5 jumate) si e "din cauza ca-i ies dintii", de zici ca are cine stie ce colti de elefant de se chinuie de 2 luni sa iasa Nu se spala pe maini cand vine de-afara, se napusteste la copil cu hainele de strada si cu mainile murdare din autobuz ... La inceput a fost foarte suparata ca nu i-am pus copilul in brate sa-l creasca de cand s-a nascut, astepta probabil sa-l creasca ea ... Si mi-l lua din brate cum o auzea scancind, la propriu mi-l lua din brate,chipurile la ea se linisteste ! Aiurea, ca habar n-avea ce sa faca cu ea !

Si ar mai fi de povestit o gramada dar ma opresc ... Ca pana una alta, e singura solutie cand avem nevoie de cateva ore libere ! Si a inceput sa mai tina cont de parerile noastre, cand a vazut ca ii mai restrangem accesul !

Asa ca mai taiati si voi din vizite, ca sa va mai linistiti !

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Bogdanai, naspa rau soacra-ta asta! Bine ca eu chiar am o soacra absolut ok, care nu iese din cuvantul nostru... Si mama la fel. Doar ca acuma cum le-am trimis acasa de aproape 2 luni nu prea mai apuca saracele sa stea cu nepoteii...

Diana , Vladut(16.05.2004)( bebelus si copilas ) & Timeea (18.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am muncit ca roaba pana la ora asta iar maine ma duc la servici... Alec va sta cu o vecina, mamica si ea, si cu fetita ei
Daryana, vreun raspuns la anuntul cu bona, ceva? Eu am completat si niste formulare pentru niste agentii de recrutare pe net, dar nu m-a sunat nimeni. E penurie de bone? Care si-asa sunt, asa cum am mai precizat, EFEMERE? Cah!!!!
Mikiion, astept inca poza cea hlizita
Boghi, eu am bafta si am scapat definitiv de socrela... de cand m-a lasat cu copchilu' urland de foame in fatza blocului ei in orasul in care locuieste... fara cheie... si a plecat la piata... am motiv sa stau departe, ha!



Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006
ALBUM MOCUTZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Si va mai zic si "noapte buna rau" caci e trecut de miezul noptzii!

Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006
ALBUM MOCUTZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Amiss,
Eu iti propun sa facem asa:
In loc sa cumperi scoica, eu ti-o inchiriez pentru un an-doi (ca mai mult nu merge sigur) contra a o cinste cu prajituri (ca ai promis). Ce zici??Batem palma??

Daryana,
Despre bone- Una era de pe forum, alta din cunostinte. Dar din pacate pe nici una nu le coafeaza zona in care locuiesti tu...Sorry!! Eu zic sa postezi anuntz pe forum, in care specifica cat mai exact locatia ta, si sa o treci neaparat pe bona care ti-a tras clapa la "lista neagra" a bonelor
Sper sa ai vesti bune in curand!

Vivighe,
Id-ul meu de mess e "magghyc". Vorbim asa?, PM-ul mi se pare enervant, ma tot "arunca" afara ...Oricum, Madam Marcu e o tipa experimentata, dar foarte obosita si tracasata de nr mare de pacienti. Mai OK e tipa care v-a vazut pe voi, mana ei dreapta...

Miikon,
Prematurii au ritmul lor de dezvoltare, care e mai lent decat cel al copilor nascuti la termen. Practic, ei recupereaza completamente , (fizic si psihic) handicapul de varsta de abia la 1 an si jumatate. Deci pana atunci, lasa-l pe bebe sa se dezvolte in ritmul lui,"uita" de schemele care se aplica celorlati bebelusi. Atat timp cat la controale medicale ti se spune ca e ok, nu ai de ce sa iti faci griji.Pupam toate familia!

Doroti,
MBA este un "master" destinat celor care deja lucreaza in midle sau top management (adica, boss-ii de diverse categorii). Este scump, este extrem de serios, examenele se dau in engleza sau franceza, iar ca materii de studii esti "purtat" cam prin tot ce trebuie sa stie un bun manager de firma.
Dupa terminare, valoarea ta pe piata muncii creste mult.
Exista si la noi mastere obisnuite, si eu am unul, facut din pasiune. Dar al meu nu e recunoscut decat in Romania, pe cand al sotului lui Lyly are recunoastere internationala. Alm meu nu valoreaza nimic pe piata muncii ( poate in invatamant sa insemne ceva,atat) cel facut de sotzul lui Lyly este extrem de apreciat...

Bogdanai,
Parerea mea e ca Stanciu este extrem de aglomerat si tracasat. Pentru ca tu si sotul ati spus chestii diferite, a presupus ca vrei sa profiti de faptul ca ai venit la spital cu o chestie ca sa mai "bifezi" o consultatie, asa, de control. Pe de alta parte, faptul ca Stanciu, care e un om bland, a ajuns sa se poarte asa, e un semn ca are creierul cam nivelat de munca+oboseala. Si eu am fost destul de dezamagita de intalnirea cu el (de intalnire, nu de tratament, care a fost cel corect), pentru ca in cele 8 minute cat am stat acolo a primit 4 telefoane, 3 pe fix si unul pe mobil, si a fost extrem de grabit sa termine.


Lyly,
Cand te aud ce povestesti mi se strange sufletul - ca uite, vine ianuarie si il las si eu pe Nic cu bona…

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Lylybafta la bone. Cu poza, pai are Marc o gurita asa de mica...Cum vrei sa o deschida pana la urechi???Perseveram noi.

DianaR e acelasi vaccin ca la 2 luni. Nomic nou. Dar reactiile au fost altele. Mai ales faptul ca a vomitat in seara aceea cam 2 cani de lichid ne-a pus pe ganduri...

Mihaela

www.dropshots.com/year.php?userid=183308&cdate=20060922&cimg=0" target="_blank">filme

http://mionita.photosite.com
Virsta Mark

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut cirese!!

DianaR felicitari pentru Timeea!!Gata acum daca sta in fundulet singura e fata maaale!! Ai de ce sa fii mandra.

Mamica lui Nic cel mic ok facem imparteala temperaturilor !!

Adib super pagina Ralucutzei! La cat mai multe si frumoase foto!

Virgi cel mai bine intreaba pe Choy dar din cate stiu eu daca nu ii bagi copilului pe gat( si nu cred ca e cazul la tine) mancare aiurea nu ai de ce sa iti faci probleme pana la 2 ani am citit ca nu e cazul sa te impacientezi cu luatul prea mult in greutate. Asa au ei perioade uneori au growth spurs alteori pare ca stagneaza sau cresc mai incet. Am vazut si poze..da pupa la frumusica mica si nu te ingrijora arata foate bine.

Alda ne pare rau e printese bolnavioare speram sa se insanatoseasca repejor.

Diana79 simpatica jucarie.. dupa asa ceva ne uitam si noi dar sunt atatea modele ca sincer nu pot alege una ..



Cami & Sofia
poze Sofia



Mergi la inceput