Fundatie care sa sustina costul unei fertilizari

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

pussi - dar eu nu neg faptul ca ar fi extraordinar sa se intample lucrurile acestea ! dar ele nu se exclud, nu ? si ... pana una alta legea aceasta nu exista, deci cu atat mai mult ar fi necesara o fundatie, nu ?
Sunt de acord perfect ca normal ar fi sa existe un sistem social care sa ne ajute ! Am mai umblat si eu prin lume si stiu cum e la altii dar parca nu mai astept nimic de la statul nostru (e randul meu sa fiu pesimista)
Nu ma supar ci ma bucura orice feed-back, de asta am scris aici sa aflu si pareri pro, si pareri contra. Nici mie nu mi-ar conveni sa muncesc pt un proiect fara nici un viitor iar daca tu ma poti ajuta sa inteleg asta nu am decat sa-ti multumesc !
Monica-Elena - am inteles eu gresit ?... prof. Munteanu avea cont de dc sau ai spus altceva ? daca da - mai stii un id ?
Nope, nu sunt genul care renunta imediat ce da cu nasul de greu. Dar nici nu sunt o idealista care merge cu capul inainte deci am nevoie de pareri chiar daca nu sunt chiar optimiste
Vezi tu, eu nu am ...fivuletul meu care sa-mi umple golul din suflet si atunci am elan si pt astfel de proiecte ...
Sa-ti traiasca puisorul, ei sunt mugurii sperantei noastre !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Pisix,

Ideea mi se pare si mie extraordinara, dar de ce neaparat fundatie pt FIV. De ce nu o fundatie care sa sprijine lupta femeilor cu infertilitatea? Asa s-ar include mai multe procedee, ar fi sansele mai mari de reusita, s-ar putea ajuta mai multa lume si obtine si rezultate mai bune (mai multi bebelusi).

Spun ca ideea este mi se pare extraordinara pt ca imi aduc aminte de cat de socata era cumnata mea cand a aflat cat costa medicamentele ce trebuiau cumparate pt o procedura pt infertilitate (nu FIV) si cum s-au imprumutat la maximum pe cartile de credit, cum statea o doamna si plangea pe scarile spitalului Sf. Pantelimon dupa ce prof. Ancar ii spusese ca in 24 ore tb sa vina cu peste 100 mil. pt FIV si se gandea ca avea nevoie de mai mult timp pt a i se acorda imprumultul de la banca.

Cauze care duc la FIV : te rog trece si PCOS (Polychistic Ovary Syndrom)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Pisix felicitari pentru initiativa si curaj!! E o idee foarte buna, dar si spinoasa, tocmai deaceea i-ti doresc mult noroc si sa ai mereu acelasi entuziasm, fara de care nu reusesti nimic in viata!!! Stiu povestea ta de la "concurs de frumusete" si ma bucur ca esti in continuare optimista, nu toate fetele au puterea de a merge mai departe cu acelasi elan ca tine!! FELICITARI !!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Monica-Elena - eu ma gandeam sa o luam cu pasi mici pt ca sincer nu ma gandesc ca de la inceput sa fac presiuni in parlament pt o astfel de lege; o astfel de actiune se poate face abia cand ai deja o activitate si un nume in spate; si poate ... fiind si alte vremuri se poate ajunge si acolo
Da, nici un secret : 29 de ani, azoospermie, nu.. fara copii :-( De problema aceasta am aflat de cateva luni insa copii vreau de cativa ani
Da, si eu cred ca ca trebuie sa te pui in pielea celor pt care lupti ca sa poti convinge
gudinde - multumesc pt aprecieri. Intr-adevar, ideea e sa sustina metodele de reproducere asistata dar iesea un subject prea lung, plus ca m-am obisnuit sa numesc generic FIV tot ce tine de asistata, dar cand va fi pe bune vom preciza exact ce si cum.
Da, stiu ... sunt multe cazuri triste. Eu m-am intristat cand am aflat ca exista persoane care nu isi permit teste genetice, daramite o astfel de procedura ! Merci, am trecut si PCOS
Ioanatugs - multumesc frumos, au fost multe povesti impresionante la <concurs>. De fiecare data cand citesc ce au scris fetele acolo imi dau seama ca aceasta fundatie ar putea face cativa oameni fericiti !

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor,
Vreau sa va spun ca in luna iunie a acestui an a fost aprobata noua lege a sanatatii.Eu eram pe-atunci pacienta la clinica Medsana si eram amanata mereu pt FIV.De ce?Simplu: sotul are azoo si in caz ca nu-i gaseau gigei, apelam la donor.Dar cum legea era in parlament pt omologare, eram mereu amanati pt FIV.In luna iunie, ni s-a spus:gata, s-a aprobat legea, dati drumul.Numai ca nu am mai vrut noi apoi.
Pisix, eu zic ca trebuie intrebat si la Ministerul Sanatatii si sa vedem formele legale, sustinere financiara si ce sugestii au ei.E imposibil sa nu cunoasca ceva legat de fundatii si sa ne indrume.
Despre procente, ar trebui facuta si aici o statistica, pe DC.Cati membrii activi sunt, din care, cati au probleme de infertilitate.Ar fi un inceput, nu neaparat o situatie reala.Va pup si sunt alaturi de voi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by ioana_p76


Sunt convinsa ca lumea crede ca cei care fac FIV sunt cateva cazuri izolate ( asa credeam si eu pana sa descopar ce probleme avem), lumea nu stie cat de multe cupluri din Romania sunt in situatia de apela la FIV. Stii de ce??? Sunt cupluri care nu spun familiei ca apeleaza la FIV. Tot din cauza ideilor invechite a familiei



pisiX stiu ca in Belgia se practica o "schema" ( ma refer la asigurari).
Adica pacientul se duce la dr. plateste cat i se cere si pe urma casa de asigurari ii da banii inapoi. Am venit si eu cu o idee.... ptr. plata FIV.
Aaaa ...mi-a placut enorm ultima fraza pe care i-ai scris-o Monicai
"Sa-ti traiasca puisorul, ei sunt mugurii sperantei noastre !"
Eu nu prrea stiu engleza dar m-am gandit ( iar )...la ultima parte a frazei ca nume ptr. fundatie : Mugurii sperantei noastre (Our hope of buds)-> auleeeooo sper sa nu bat campii ..ca am facut engleza cu femeia de servici .....

Si inca ceva...daca de plata impozitului pe venit se ocupa intreprinderea la care lucrez , cum procedez cu cei 2% pt ONG-uri ????


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mmm, fetelor ... Stop joc, trebuie sa-mi explicati niste lucruri ca sa mergem mai departe: mare parte din discutiile despre acest proiect sunt legate de legea asta . Ori e ceva ce imi scapa, ori imi transmiteti un mesaj pe care nu stiu sa-l interpretez. Deci, eu din tot ce s-a scris am tras concluzia ca e una din variantele:
a) fara legea asta nu poate sa apara o astfel de fundatie
b) degeaba facem fundatie ca pe noi ne doare ca nu e lege (si atunci inseamna ca vorbim de lucruri diferite, legea tb sa ajute pe toata lumea, fundatia numai cazurile disperate - deci o fundatie isi are totusi sensul pt ca mai bine putin decat nimic)
c) fundatia ar trebui sa aiba ca scop principal promulgarea unei legi care sa sprijine persoanele aflate intr-o astfel de situatie; si-aici n-am nimic impotriva pt ca eu ma gandesc ca, cu cat crestem, cu atat putem avea idealuri tot mai mari
Va rog... luminati-ma !
Liana30 - multumesc sper sa am acelasi efect si asupra celor care ar putea sa finanteze :-)
andrabirni - pai eu am mai aflat una-alta: ca fundatie poti aplica si pt fonduri nerambursabile, am vorbit deja cu cei de la ARC (Asociatia pentru Relatii Comunitare) - ei te pot ajuta sa atragi resurse din comunitate; plus ca m-am gandit la tot felul de alte metode: sa aplez la diverse comunitati de afaceri (intamplator, in lumea asta ma invart si cam stiu unde sa caut), sa organizam tot felul de evenimente (aici am resurse- PR bun) in care poti face cunoscuta cauza pt care lupti - sensibilizand astfel opinia publica(asta duce la cresterea notorietatii si odata cu asta mai multa credibilitate, acces mai facil la fonduri, sponsorizari mai usor de obtinut, influenta mai mare care poate fi folosita ... in diverse moduri). Sunt multe de spus si eu niste idei ... care sunt convinsa ca vor avea succes dar nu vi le scriu pt ca mi-e teama sa nu credeti ca ma aberez
Am mai primit azi niste materiale pe care sper sa am timp sa le citesc la noapte si sa ma mai informez.
Plus - in ceea ce priveste banii - nu uitati ca nu plecam de la zero - fiind o fundatie infiintata de o companie, pleaca deja la drum cu un minim de resurse
Copilutzu - partea de actiune sociala despre care tot discutam din pacate nu va fi de competenta unei astfel de fundatii; exista experti dar evident ca daca vom reusi sa ajungem mari cred ca vom putea face propuneri
Cat despre nume ... uite ca am fost muza ta pt ca e foarte frumos; desi cred ca ar suna mai corect "Buds of our Hope" (mi s-a ridicat parul in cap ! ). Dupa ce ne "valideaza" cineva traducerea in engleza il trec pe prima pagina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

pisix drepturile de autor sunt ale tale


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Pisix intentiile sunt remarcabile dar studiile de piata se fac in anumite conditii. Sunt convinsa ca stii asta.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput