PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

ce am facut? am zis un adevar ziceti voi fetelor unde am gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

studiind lista de prajituri m-am decis sa fac ,,televizor' cozonac si snikers''.sper sa mi iasa .
am sa postez si eu la randu-mi retete de prajituri incercate de mine.
azi am o zi compromisa la bucatarie,si voi sunteti de vina ca mi ploua in gura la ce am vazut pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

fetelor ,m-am apucat sa fac ,,televizor' nu vad in compozitie la foaia maro ,lapte cum se amesteca toate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Gabi, eu nu inteleg ce vrei sa spui!

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

Foaia maro:
125 g unt/margarina pt prajituri
5 linguri zahar
1 ou
1 lingura cacao
12 linguri cu varf cu faina
1/2 pachet praf copt
esente
Se amesteca toate acestea si se coc 2 foi pe dosul tavii.

Foaia alba - pandispan
5 oua, 5 linguri zahar, 5 linguri faina
Albusurile se bat spuma cu zaharul, se adauga pe rand faina si apoi galbenusurile. se coace.

la foaia maro nu vad cum sea mesteca toate ,fara lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

indragostita mai sunt.am inteles acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

-snikers e super buna , si cozonacii mi-au iesit ff buni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Rulada cu crema de cacao si finetti

Blat:

6 albusuri se bate bine spuma cu 6 lniguri de zahar,6 galbenusuri,6 linguri faina, 1/2 plic praf de copt.
Se coace in cuptorul preancalzit,cu hartie cerata in tava, pana se desprinde de tava.
scos dint cuptor copt cald se pune pe un prosop umed, se ruleaza si se lasa asa la racit.

intre timp facem crema:

4 oua intregi se amesteca pe foc cu 200 g zahar pana se ingroasa, apoi se pun 4-5 linguri cacao, dupa preferinte. Se amesteca bine si se mai tine pe foc un pic.
Se lasa crema la racit.
Se freaca separat un pachet de unt spuma care in prealabil a fost lasat la temp. camerei.
Din crema racita se adauga cate o lingura in unt pana se termina compozitia de crema. La sfarsit se pun 2 linguri de finetti(crema de alune)si se freaca bine cu mixerul pana se omogenizeaza.

Se desface rulada, se scoate prosopul si se unge inauntru cu aceasta crema.Se ruleaza inapoi si peste rulada de pandispan si se mai unge un strat foarte subtire de crema dupa care se pune frisca batuta cu 1 plic de intaritor frisca(se poate orna cu spritul). Deasupra se presara ciocolata rasa sau bobite de cicolata din comert(sau cum le zice).

poza aici

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PRAJITURA CU FOI DIN MIERE

–luata de pe culinar, reteta originala www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8809" target="_blank">aici
-am facut ceva modificari

Aluatul: 460g faina, 150 gr miere, 150 gr zahar, 50 g unt, 50 ml lapte, un ou, o lingutita bicarbonat .

-trebuie sa mentionez ca eu am facut portie dubla la aceasta prajitura si la aluat si la crema.


Mod de preparare:

-Intr-un castron smaltuit se pune mierea, zaharul, untul, oul intreg, laptele si bicarbonatul
Se bate cu telul, pe foc mic, pina compozitia incepe sa firba in clocot si sa se umfle ca o spuma, dublandu-si volumul.
-Vasul se ia de pe foc si imediat, se adauga toata faina, amestecand repede cu telul sau cu lingura de lemn, pina cand se incorporeaza bine.
-Se lasa sa se raceasca ca sa se poata lucra cu mana (nu trebuie sa fie rece rece)
-Se pune cate o bucata pe masa presarata cu un pic de faina (daca aluatul este caldut va fi mai usor de intins) si se intinde cit este tava voastra
-Se pune pe dosul tavi ( inainte de a pune foaia puneti faina pe dosul tavi), apoi in cuptor (inainte de a pune tava in cuptor intepati aluatul cu o furculita).
-Aici trebuie sa urmariti sa nu se arda foaia. Se tine in cuptor cam 5 minute fiecare foaie.
-Dupa ce scoateti tava din cuptor treceti cu lama unui cutit pe sub foaie.
Crema de gris pentru foi cu miere

-1/2 l lapte, 100 g unt sau margarina (io am pus rama), 70 g gris, zeama si coaja de la o lamaie mare , zahar vanilat.

-Intr-o oala se pune laptele, grisul, coaja rasa de la o lamaie, se amesteca totul pina se ingroasa.
-Crema atunci cind sa racit se pune untul si zaharul vanilat +zeama de lamaie.
-se face la sfarsit glazura de cicocolata topita la bain maire cu putin unt si apa.

Asamblarea:
O foaie cu miere
Gem de caise
crema cu gris
O foaie cu miere
Crema de gris
O foaie cu miere
crema cu gris
o foaie cu miere
Glazura de cioco (am pus eu la sfarsit si apoi am presarat in ploaie cocos alb)
poza aici

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am primit un dovleac si m-am gandit sa fac ieri asta:

Prajitura cu dovleac
Reteta originala este www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=8992" target="_blank">aici

-Intai se pregateste compozitia de dovleac. Eu am pus ½ dintr-un dovleac intreg.

Dovleacul se curata, se rade, se caleste pe foc cu 1 cana de zahar pana se inmoaie, se adauga 2 plicuri de zahar vaniliat,1 lingurita scortisoara, 2 lingurite gris.

Aluatul:

7 linguri lapte
7 linguri ulei
7 linguri zahar

Se pun intr-un vas pe foc si se fierbe putin
Dupa ce s-a racit se adauga
un ou
1 lingurita bicarbonat stins in 1 lingurita otet
450 g faina circa si se face un aluat potrivit placut la maini sa nu lipeasca tare.
Se imparte aluatul in doua si se intind doua foi.

Se pune foaia in tava (eu am pus hartie cerata in tava), apoi compozitia de dovleac, dupa care a doua foaie de aluat.
Se da la cuptor preincalzit pana se rumeneste.
Se pudreaza cu zahar.Se taie patrate in tava. Se lasa la racit apoi se scoate cu paleta din tava.

poza aici


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput