PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

SUNT ASA DE BUNE......

Prajitura cu cafea- facute de pe culinar

5 galbenusuri, 150 g zahar – se freaca
1 lingurita bicarbonat
2 lingurite ness
putina cacao

Se face un piscot maroniu. Se bat 5 albusuri cu 150 g faina. Cand e frecat galbenusul, se adauga 5 linguri apa fiarta.

Crema
4 oua intregi, 1 cana zahar se bat pe aburi
3 -4 lingurite ness
Cand e rece, se adauga 250 g unt.
Se taie piscotul se umple cu jumatate crema si jumatate se pune deasupra.
150 g nuca prajita se taie bucati mari si se pune peste crema.
1 albus se freaca cu 3 linguri zahar praf si 1 lingurita ness.


Tort cu crema de cacao sau ness

Se face un blat obisnuit, din 6 – 8 oua.
Albusurile (6) se bat spuma cu 6 linguri de zahar, se adauga galbenusurile, pe rand, apoi 6 linguri de faina + praf de copt. Se coace.
Crema : 3 oua intregi + 200 g zahar se omogenizeaza, se adauga 3 linguri de lapte, se fierbe pe foc mic (sau pe aburi). Se bate cu telul, permanent, pana fierbe, se adauga ness sau cacao.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

multumesc, vero!

presupun ca se coace piscotul ala, nu?
ori sunt eu cam obosita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Elbi, da se coace

Bafta.....
sa pui poze daca poti!

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Intru aici sa ii multumesc Veronicai pt. prajitura televizor.O cautam demult si reteta ei mi-a iesit perfect.
Am facut si tortul de zahar ars dar am adaugat "imbunatatirea" Monikai adica am copt totul in acelasi timp.A iesit o bunatate.Nu am poza ca s-a mancat imediat.Promit ca data viitoare nu mai pierd momentul.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

quote:
Originally posted by katy

Intru aici sa ii multumesc Veronicai pt. prajitura televizor.O cautam demult si reteta ei mi-a iesit perfect.
Am facut si tortul de zahar ars dar am adaugat "imbunatatirea" Monikai adica am copt totul in acelasi timp.A iesit o bunatate.Nu am poza ca s-a mancat imediat.Promit ca data viitoare nu mai pierd momentul.

Katy






Brava tie, imi pare bine de reusita ta !!!!
(si mie imi reusesc prajiturile Veronicai, (thanks ) sper sa mai scrie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Katy, ma bucur ca ti-a iesit prajitura "Televizor".
Nici eu n-am poza....numai data viitoare cand mai fac am sa pun ca asa cum am zis n-am avut aparat foto digital atunci.
E buna ideea Monicai cu Yortul de zahar ars...eu asa am avut reteta si asa am facut-o dar cu siguranta data viitoare fac asa cum a scris Monica.
Monica[flo]
------------------------------------------------------------------
Azi vreau sa fac ceva prajitura sau tor, dar sincer nu stiu de care......
Sotul de abia asteapta. Vedem...oricum pun poze, normal.






de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

Veronica si Adriana, ma bucur ca va intereseaza reteta pusa de mine. Vreau sa-mi cer scuze dar nu am avut timp sa mai intru pe forum pentru ca am avut de invatat sa ma prezint la un concurs.
M-am grabit sa o scriu si nu am fost atenta.se pun 4 oua, pe rand.Nu stiu sa modific in reteta dar am sa incerc sa editez din nou reteta corect scrisa.

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

PRAJITURA DE CRACIUN ( chec cu fructe confiate si uscate)

Pentru 2 tavi de chec (25 /10 cm) sau in tava intinsa si se taie bucatele (2 cm pe 2 cm ) si se glazureaza.
Aluat: 200 amestec fructe uscate ( prune, caise), 200 fructe confiate (sau daca nu aveti, rahat taiat bucatele), 250 g amestec dulce de mac macinat, 200 g smochine uscate, 200 g migdale macinate ( cred ca merg si nuci in loc de migdale.), 100 g stafide, 150 g ml vin rosu (sau ceai de fructe) pentru inmuiat fructele uscate, 150 g margarina, 100 g zahar ( 50 g daca nu vreti prea dulce pentru ca fructele sunt destul de dulci) , 4 oua, 200 g faina, 1 pachet de praf de copt.
Se amesteca fructele uscate, smochinele, crema de mac ( cum o faceti pentru umplutura de cozonac, cred ), stafidele, fructele confiate, migdalele cu vinul (sau ceaiul de fructe) si se lasa peste noapte la inmuiat.A doua zi se amesteca margarina cu zaharul si se adauga cate un ou pe rand, apoi faina si la sfarsit amestecul de fructe. Se pune glazura de ciocolata alba sau neagra (se acopera ca niste praji de cofetarie, pe toate laturile ) si in mijloc migdale decojite sau fructe confiate. Se servesc in ambalaje din acelea ca pentru bomboane ( cu fustite crete, scuze dar nu stiu cum sa le spun acum, au ele o denumire specifica ).Ce mi-a placut mie e ca se pot pastra mai mult timp intr-o cutie din metal si apoi le puteti glazura si din cauza aceasta se pot face mai inainte de Craciun ..

Adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Sunt sigura ca toate fetele care urmaresc acest topic si pun in aplicare retelete o fac din pasiune pentru arta culinara, pentru rezultatul muncii si pentru a-i ferici pe cei dragi.

Retetele sunt minunate si multumim celor care le posteaza, chiar daca altcineva le-a conceput.

Nu e minunat ca stim de ele, ca putem sa ii fericim si noi pe copiii si musafirii nostrii?

Daruind vei dobandi!
Multumim!

Rog pe cele care au descoperit initial retele, sau le-au conceput, sa impartaseasca si ele bucuria noastra. Si daca au mai multe detalii de adaugat, le asteptam cu placere!

Sa avem pofta si spor la lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

ALUATUL FRAGED cu diferite compozitii :

300 gr faina, 7 linguri apa, 1 lingura otet, 1 margarina (pt.Romania folositi Unirea) se framanta f.bine si se pune in frigider cel putin 3 ore. Se imparte in doua.
Foaia de dedesubt se intinde direct in tava, inclusiv in sus pe margini, cu degetele, ca pe o plastilina. Partea naspa e foaie de deasupra: se intind cu facaletul pe un blat presarat cu faina bucatele cat de mari poti de aluat. Se pune peste compozitia din mijloc cate o bucatica cate o bucatica, ca niste petice. Prima oara m-am chinuit groaznic nestiind ca se poate din bucatele... Pe deasupra se unge cu pensula cu un galbenus si se presara mac, chimen sau nimic.
Se tine la cuptor la foc nu f.mare pana este rumenita pe deasupra (aprox 40-45 min).

COMPOZITIA poate fi din:

1) 1/2 kg telemea rasa amestecata cu 1/2 branza vaci, 1 smantana mica, 7 oua (merge si 5, dar princioiul e cu cat mai multe cu atat mai bine), 3 linguri de gris. Se amesteca bine si va rezulta ceva cam molicel, dar nu-ti face griji ca se incheaga la cuptor. La reteta asta cel mai bine e deasupra cu mac.

2) 1 kg branza vaci, smantana, stafide, gris, zahar vanilat - asta e compozitie dulce si merge deasupra doar ou si dupa ce se raceste zahar pudra

3)mere rase si calite cu zahar. Tot zahar pudra deasupra

4) spanac calit in unt cu putin zahar, sare

5) 2 conserve de ciuperci chinezesti cu 1 smantana mare si 3-4 oua,sare. Si asta e bestiala. Deasupra merge doar ou


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput