Prichindei martie - aprilie 2005 (113)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

Buna seara mamici

Despre Dodo,nu pot sa spun ca este foarte bine.
Aseara a fost foarte agitata si a plans toata noaptea.
Asta seara a mancat si a adormit.Acum 1/2 h s-a trezit,a plans si a vomitat tot laptele.Cred ca este tot din cauza gatului.
Azi a fost vesela peste zi,de mancat tot putin mananca,dar n-o fostez.Nu prea vrea sa bea nici apa,nici ceai.

Pupici

Ionela si Dora

Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE DIN VACANTA
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

A,connie,sotul meu a zburat cu Blueair miercuri si a fost foarte multumit.

Edit:s-a intors sotul meu si tocmai mi-a spus ca a fost jefuit,ca alt termen nu gasesc,de catre personal,din geanta lasata la bagaje,la cala.I-au deschis-o,au luat ce le-a trebuit,au inchis-o la loc si sotul meu abia "acasa"[la prietenii nostri] a constatat furtul,in valoare de 250 euro
Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:



connie, multumim de coplimentele pt Raduc (ai retinut bine ca asha ne place sa-i spunem). Radu , da , intr-o poza se joaca cu puzzle, ii place f mult sa scoata piesele, si apoi ma cheama in ajutor sa ii arat unde se baga, il si ajut, dar oricum e unul din jocurile lui preferate, in fiecare seara avem cam 20 min de stuadiat acest puzzle.Se straduieste f mult ca sa reuseasca sa bage o piesa, se enerveaza greu, e meticulos ca ta-su nu repezit ca ma-sa
Am vazut pozele la cules de castane:)
Sincera sa fiu nu nu va mai tineam prea bine minte, cel putin pe tine deloc. Calin e tare simpatic, nici cu falcutele lui nu mi-e rusine.
Eu ii dau de vre 3 zile lui Radu din nou sirop de echinaceea, catina si propolis, facut de TIS farmaceutic, cica intareste organismul, creste imunitatea. Pot lua si adultii! Coincidentza sau nu din primvara a mai racit de 2 ori, dar numai forme usoare, cu muci si fara febra , fara tuse.Si acum papa ca lupul, chiar mi-a zis soacra-mea ca ii maninca urechile

cenia, mi-am amintit din descrierea ta de un var de-al meu care mereu ma intreaba : ce-ti mai face ungurasul?
Am vazut apoi, sorter similar cu cel pe care il are Raduc, de la aceesi firma, dar e un cub. Si asta e inca in top de cand l-am cumparat!

De fapt toate jucariile au picat pt raduc, le tinem degeaba, acum puzzle, sorter si carti , soar la astea se mai uita , rareori mai canta la pian si NICIODATA nu se joaca cu macaraua sau alte masinutze ce le are pe la bunica . Mai calareste un caine mare, mai incearca sa faca si Lego, dar mai rar!

rrox, cand ai pus intrebarea cu cizmele m-ai atins tare, ca am umblat ieri de nebuna prin centru sa gasesc niste cizmulite imblanite pt raduc si nu am gasit nimic marimea lui. Maine mai am o shansa, merg pana la mall in capatul celalalt al orasului, dar daca nici acolo nu gasesc, nu stiu ce ma fac!Ca la noi de dim e cateodata asha de frig, la 7 cand pleaca el, ca e nevoie deja de incaltaminte imblanita!

elinia, cum mai esti? Stef? bona e ok? Va mai rasfatza cu prajituri?

gegea, ALOOOOO, pe unde sunteti?


Zilele trecute ne-a citit si noua medicul rezultatele de la anlize si a zis ca sunt ok .


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

mamacita, bravo pt nani. Si chiar merge la culcare, sau doar face conversatie?
Raduc are ceva cuvinte noi , deja vorbeste in 2 limbi
Spune : duj duj = dush, baie, dadadau=Radu
nien = nu, che = checs = biscuite
Daca incepe si in ungureste eu imi angajez translator

In seara asta l-a adus tati si si-a dat seama ca nu are cheile de acasa si eu eram la cumparaturi, asha ca la 7:30 seara, pe intuneric ei s-au dus si s-au dat in leagan in parc pana am aparut!

andira, am patit-o si eu anul trecut cu botoseii, acum daca vreau sa-l tin cu botosi, ii mai dau si o pereche de sosete antiderapante pe deasupra! Cand mergem in vizite merg cu papuci de schimb sau cu sosete andiderapante!
Altfel tu cum esti, cum iti merge la serviciu? Bunica cum se descurca cu fetele?

Sunt necajita un pic, nashei lu Raducu (22 ani) i s-a facut rau, a facut o criza de smasmofilie nasoala tare, cu incleshtarea limbii. La analize i-a iesit calciul 4. Daca aveti ceva sfaturi, va rog nu ezitati!

Va pup!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Mamacita: bine ca sunteti ok cu ochisorul,am fost si noi la oftalmo si ne-a spus ca avem strabism la ambii ochi dar nu e de operatie. ca o coincidenta cind am fost la Constanta locuiam vis-a-vis de restaurant Cetate, linga parcul acela fain de copii,b-dul Alex Lapusneanu si cum eram noi incintati de DAvid, o clipa ne stringem in brate si el buf se dezechilibreaza de pe gardutul pe care statea sprijinit si cade in gurita fara a apuca sa puna minuta! si-a spart buza si era plin de nisip.
Ligia:imi pare rau pt nasa ta. am intilnit multe cazuri de acest fel printre cunoscuti(in special femei)o cauza a declansarii crizei:oboseala acumulata cu consumul de cafea sau orice contine cofeina. sub tratament va fi ok. sanatate~
http://new.photos.yahoo.com/david_americanu/album/576460762318714985?change_count=1#page1


la lac
niste poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Mi-am revenit. Multumesc pentru sustinere. Te simti cu mult mai bine cand ti se spune de toti ca nu-i nici o pb. Parca v-am crezut mai mult pe voi decat pe dr. Complet irational, nu-i asa ?

Si ca sa va dovedesc ca imi pastrez simtul umorului, azi m-am dus la lucru cu o bluzita pe care scrie in dreptul burticii "FRAGIL".
Aratam ca naiba, bluza e mai larguta, si parca burta nu era suficienta ca sa-mi stea si bine, dar ce mai conteaza, vroiam doar sa transmit un mesaj.

Au trecut 36 ore, n-am nimic in afara de o vanataie si de o jena consistenta de la miscare, de la haine sau de la dormit pe partea stanga.

Andira, d'apai stiu ca s-au tinut cazaturile in lant la tine. Patania mea pare o biata muscatura de tantar.

Ma duc la nani, ca noaptea trecuta n-am prea putut dormi.

Dana si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Connie: poate ai sa rizi dar am vazut niste cizme cu blanita moi si faine in...Bazar, cum intri pe dreapta la papucaraie. pretul ieftin 170 mii, sunt chinezesti dar erau cu fermoar de sus pina jos lateral si cu siret in fata dar erau doar maro. o sa cumpar si eu ca am zis ca gasesc in oras. am o pereche din USA dar is rigide!!
http://new.photos.yahoo.com/david_americanu/album/576460762318714985?change_count=1#page1

la lac
niste poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Aoleu, ligia, ce tare ai strigat ca te-am auzit de-aici si nu am rezistat sa nu scriu!

De unde incep si cu ce termin? Ca mi se incurca ideile in cap, toate navalesc si se iau la bataie care sa iasa prima.
Haideti ca o iau incet-incet... asa, ca babutzele...

La intoarcerea din vacanta, am gasit pc-ul cu mici probleme, pentru ca in scurt timp (cca 10 zile), monitorul sa se obrazniceasca si sa nu vrea sa se mai deschida deloc. Ma rog, "mari cunoscatori" s-au bagat in seama afirmand ca is probleme cu placa de memorie (sau cum s-o fi numind), asa ca am inlocuit-o pe cea existenta, iar dupa nici 24 dee ore s-a ars si dusa a fost. Concluzia imediata a fost ca de vina e procesorul(?), dar ma incapatanez si astept cuminte sa putem cumpara un laptop numai al meu. Printre picaturi, profit de laptopul lui "Ducu" (mai nou, asa-i zice Daria lui tati), dar el avand mai mereu de lucru, e cam greu sa mai fac fata cu scrisul si cititul.
Asta ca sa intelegeti de ce nu am mai dat navala la scris si sa ma scuz oarecum ca, desi am promis poze si povesti, eu am disparut fara nici un semn.
Astazi am ajuns la zi cu cititul (realizare mare...).
Continui despre noi...
Daria s-a luptat vreo 2-3 zile cu niste mucisori (chiar la 2 zile dupa ce-am revenit din vacanta ), dar fara alte implicatii. Am aspirat la greu (pentru prima oara, de altfel), am folosit Karvol si a fost gata, spre marea noastra bucurie.
Apoi, a fost ceva promotie de care Daria s-a gandit sa profite si, in consecinta, a primit toti caninii (in cateva zile), iar, daca am vazut eu bine (ca nu ma lasa defel), parca-parca se mai lupta si o maseluta. Mananca la fel de bine, 3 mese principale plus 2 de lapte/iaurt, numai ca la idei masa de pranz sunt in mare pana si sper sa mai fur cate ceva de la voi.
Pronunta cuvinte mutlisoare pe limba noastra("piticu"=piticul, "papucica"=papusica, "pocu", =porcul, "bubucia"=bubutza,"bavo"=bravo, pe ta-su, pe langa Ducu il striga frecvent "tati", dar pe mine numai "mama", desi tanjesc dupa putin alint verbal din partea ei si o rog mereu sa-mi zica "mami";cere "apa", "papa", "api"=lapte, spune ca o cheama "Dada" si ca are "unu" ani... si mai poceste ea si altele, dar ma opresc aici).
La capitolul nazdravanii si smecherii, e tare inventiva... La ora de nani, ne bagam amandoua in patul mare si stie ca daca e nani, nu mai are voie sa coboare, asa ca ii vin in cap tot soiul de tertipuri (se cere la kk/pipi, pe un ton alarmant si chiar o ia la picior-desi cand chiar trebuie, nu se mai cere, din pacate, deoarece in vacanta nu am carat olita dupa noi si s-a dezobisnuit-, cere apa din 5 in 5 minute, il striga pe tati si ii zice "nani"-suna cumva a invitatie la dormit... s.a.m.d)
No, hai ca ma opresc... nu de alta, dar striga Eugen in diperare sa merg in pat, ca nu poate adormi fara mine...
Va pup, dragelor si revin (de data asta, siguuuuuur)



Geani si Daria (03.04.05)

Daria, carliontata pupacioasa

Varsta Dariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocrainic spune:

Salutare,
Nu am mai apucat sa citesc nimic. Acum sunt de garda, lucrez tot weekendul, dar nu m-am putut abtine sa va spun ca am aflat ieri ca vom avea al doilea baietel!!!!! E totul bine la eco, este bine format si dezvoltat!
Trebuie sa fug acum, caci deja m-au sunat sa vad niste copilasi bolnaviori (fac pediatrie!)
Pupici tuturor!
PS Trebuie sa ma ajutati cu niste idei de nume, caci sunt total pierduta de data asta. As vrea sa fie la fel, sa se scrie la fel si in engleza si in romana.Pupici

http://community.webshots.com/user/dcrainic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonela spune:

Dragelor, vine v-am regasit!

Sa va spun cite ceva despre noi...Andrada e putin racita, ne luptam si noi cu mucisorii de citeva zile deja, intr-o seara n-a putut adormi din cauza nasucului infundat. Desi eu nu prea inteleg cum vine asta, pentru ca, in acelasi timp, nasucul ii curge si il stergem/suflam de citeva zeci de ori pe zi, dar cind bea lapticul din biberon sau cind doarme mi se pare ca sunt obturate caile nazale si nu poate respira, iar daca cere si suzeta inainte de culcare nu poate respira nici pe gurita si atunci e jale!!! I-am dat doar ocscilo si sirop de plante Imunorezistan, acum am luat si picaturi Vibrocil. Incerc sa scap de mucisori cu pompita, dar nu prea se vad in nasuc si nici nu se aspira. Sa vad cum e azi, daca nu e mai bine ma gindesc sa-i iau si eu "batista bebelusului".

Ieri seara, dupacem-am intors eu de la munca, am iesit in parc. Ne-am dus pe jos pentru ca Andrada nu mai are rabdare sa stea in carucior mai mult de 5 minute si atunci mi-e cam greu sa am grija si de carucior si sa alerg si dupa ea...Am mers 2 statii cu tramvaiul pentru ca am vrut eu sa mergem in parcul Moghioros. Problema n-a fost in timpul calatoriei, atunci a stat cuminte, doar ca am ajuns in parc si vroia doar in brate (!!!) si pe mine ma doare rau de tot spatele...Pina la urma am convins-o sa mearga pe jos ("vezi, mami, ca si alti copilasi merg pe jos?!!") si am ajuns cu bine in "zona bebelusilor", unde nu era nimeni in afara de noi la ora aia... Stateam frumos pe un scaunel-buturuga si nu m-am uitat 5 secunde la ea - tot imi arata un bebe in carucior si mi-am indreptat privirea spre locul respectiv - si cind mi-am intors capul inapoi ea deja era pe burta si plingea!!! N-am ideecum acazut, dar era pe burta cu gruita plina d enisip si se rostogolise int-o parte. M-am uitat rapid s avad daca se lovise iar, daca nu-i curgea singe, etc. Dar mai mult se speriase, asaca in 102-20 sec s-a linistit. A ramas,totusi, cu urme, pe care le-am observat dupa citeva minute - cite o julitura mica pe barba si pe obraz si buzita putin umflata...De-abia ne trecuse umflatura de la buzita de la cazatura anterioara (in casa, la fel ca Irina ta, Andira! )

In rest...suntem ok. Ieri cind am plecat la serviciu a plins taaare dupa mine, nu-mi explic de ce, la inceput era ok, iar acum de citeva zile plinge cind ma vede ca plec si striga mereu "mama". Eu sper sa nu fie ceva in neregula cu bona, sa i se fi schimbat comportamentul, sa se fi plictisit asa repede!!! Eu nu vad nici o schimbare importanta, dar eu stiu ce se intimpla in lipsa mea??? Sper totusi sa fie doar o perioada trecatoare!!!

Si noi avem tot trei mese pe zi, dar intre mese Andrada rontaie biscuiti, covrigei, citeodata(mai rar) napolitane, fructe (mere, banane, kiwi, pere etc.) I-as da eu si iuart simplu sua cu fructe, dar din pacate nu putem deocamdata...

Danuta, imi pare rau pentru ce ti s-a intimplat! Sper,insa, sa nu fi patit nimic! Ai grija de tine! Si mie mi s-a intimplat, nu mai tin minte in ce luna eram (5-6?) sa cad pe scari destul de nasol, dar n-am apucat sa ma lovesc la burtica, ca am pus mainile jos, din reflex...M-am speriat rau si am vorbit cu doctorita care m-a linistit, la fel - ca daca n-am picat exact pe burta, bebe e bine protejat acolo si n-ar trebui sa fie probleme...Mi-a placut faza cu tricoul! Pupici

OCrainic, bravo, felicitari, sa fie sanatos baietelul si tu sa te simti bine, sa ai o sarcina usoara!

Felicitari Gabrianah, o sarcina usoara si un bebe sanatos! Esti o mamica curajoasa, ma bucur sincer pentru tine, chiar daca noi nu ne-am "conversat" deloc pe aici si nu ne cunoastem!

Gegea, pupici Dariei! Cunosc perfect episodul cu hai la nani...Mai ales in ultima vreme nu prea mai merge asa cuminte la culcare, ne striga, vrea papa, vrea apa, varea mama, vrea tata, etc. Cred ca la noi e din cauza ca nu mai suntem toata ziua cu ea si seara cind ne vede vrea s astea cit mai mult timp posibil cu noi!! Ma bucur ca ne mai scrii!

Connie, am vazut pozele, sa-ti traiasca nazdravanul!

Cenia, n-am vazut decit niste poze din oct.2005, ce s-a intimplat cu cele din oct.2006?? Pupici lui David!

Ionela, multa sanatate Dorei!
An-ka, la multi ani cu intirziere!! Toate cele bune!

Raresionut, eu nu ma pricep la interpretat rezultatele analizelor, sper ca e ok Rares, fetele care stiu mai multe in domeniu deja ti-au spus cite ceva...

Zuzu, imi pare rau ca n-am raspuns la intrebarea ta cu lintea, dar eu nu stiu nimic despre ea - nici cit de des poate fi data la copilasi, nici retete, nici altceva pentru ca eu n-am mincat niciodata. Si mi-am zis ca nu te ajuta cu nimic ca-ti spun eu ca nu stiu, dar ai dreptate, uneori e bun si un raspuns de asta decit nimic! Data viitoare o sa fiu mai atenta!

Am scris cam mult, va pup!

Simona si Andrada (28.04.2005)

http://community.webshots.com/user/Simonela28

Mergi la inceput