intrebarea nr. 2 despre de ce nu putem forward

intrebarea nr. 2 despre de ce nu putem forward | Autor: adrienne12

Link direct la acest mesaj

Florin,Am primit un mesaj de la un user care imi atragea atentia ca exista optiunea de a trimite articole de pe DC unor prieteni.M-am uitat, am verificat, merge, functioneaza.M-am uitat si la codul care face asta (am cut and paste). Nu poate acel info.asp fi folosit pt. a face forward la topice de pe DC?Multumesc.Adriana<script language="javascript">function SendToAFriend(){ if (( document.MailAFriend.EMailAddress.value.length==0 ) || ( document.MailAFriend.FromEMailAddress.value.length==0 )){ alert('Ambele adrese de posta electronica sunt necesare.\nNici una din aceste adrese nu va fi inregistrata de sistemul nostru si nu va fi folosita cu alte scopuri!\nPrin specificarea unei adrese incorecte articolul nu va fi trimis!'); return false; } return true;}</script><CENTER>Pentru a trimite acest articol unui prieten trebuie sa introduci 2 adrese de mail valide.<FORM NAME="MailAFriend" METHOD="POST" ACTION="info.asp?id=959" onSubmit="return SendToAFriend();"><DIV class=cm1><table width="100%"><tr><td align="right"><b><FONT size=1>Trimite acest articol la adresa (adresa de mail aprietenului) </FONT></B><INPUT TYPE=HIDDEN NAME=AFYFORMACT VALUE=MailAFriend></td><td><INPUT NAME=EMailAddress SIZE=10 MAXLENGTH=50></td></tr><tr><td align="right"><b><FONT size=1> de la (adresa ta de mail) </FONT></B></td><td><INPUT NAME=FromEMailAddress SIZE=10 MAXLENGTH=50 VALUE=""></td></tr><tr><td align="middle" colspan=2><INPUT TYPE="SUBMIT" value="Trimite!" ALIGN=ABSMIDDLE></td></tr></table></div></FORM></CENTER>

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dede spune:

moama, da' chiar esti varza complet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adriana,
Ceva iti scapa din principiu. Nu se va face forward de pe nici o informatie ce este stocata pe server sectiunea forum utilizand ca si emitent o adresa sau o informatie de tip desprecopii.com
Daca cineva in mod privat face copy&paste a unor informatii ce sunt stocate si apartin www.desprecopii.com este deja o actiune privata a acelei persoane si contravine disclaimer-ului si implicit dreptului de proprietate comerciala si a dreptului de a nu facilita actiuni de tip SPAM. Acea persoana va utiliza in mod unilateral propriile metode de a transmite informatiile copiate si nu va avea in spate o functionalitatea a acestui site. Doar administratia poate decide daca si in ce fel dispune gestionarea informatiilor de pe servere catre alte destinatii decat cele locale.
Nu faptul ca nu se poate face forward e problema ci faptul ca forumul este intern ca sa zic asa si functioneaza pentru userii inregistrati. Asa cum fiecare user isi asuma responsabilitati de utilizare a informatiei pe acest forum tot asa www.desprecopii.com isi asuma responsabilitati pentru corecta lor gestionare.
Daca iti este mai usor sa intelegi gandeste-te ca ai ajuns intr-un apartament care are pereti de sticla. Oricine poate vedea lucrurile din acea incapare, dar daca doresti sa intri trebuie respectate anumite cerinte si nu exista facilitati de genul vreau sa trimit scaunul acesta afara din casa cu destinatarul X si expeditorul voi adica nu eu. Eii asta se poate face tehnic dar nu se va face practic.
Si pentru ca vad ca esti in dezvoltare software propunerea mea este alta:
"Nu ar fi mult mai super sa gandesti proiecte pentru viitor care sa dezvolte functionalitati pentru acest site (si nu numai), sa le propui si nu este exclus sa fie aplicate?"


E doar o idee tip propunere.

Nota: Tin sa precizez ca pe acest site totul este "for free".

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Marius,
ceva iti scapa din [var global]...

Received: from dcbazadedate ([xxx.xxx.xx.xx]) by dcbazadedate.forum.desprecopii.com with Microsoft SMTPSVC(6.0.3790.1830);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Marius, fac intr-adevar meseria asta de 20 ani (de cind amn terminat Automatica). Ce am intrebat eu sint lucruri pe care alte forumuri le au deci ia-le pur si simplu ca pe niste nedumeriri personale.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Initial creeata de adrienne12

Florin,
[...] Nu poate acel info.asp fi folosit pt. a face forward la topice de pe DC?[...]



Ti-a raspuns Andrada la celalalt topic in care puneai intrebarea asta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86273&whichpage=2#2090788
quote:
Adriana daca imi dai adresa ta iti trimit topicul asta pe email.
Daca te uiti in jos stinga vezi "Trimite unui prieten".
A




Oana_B
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Aha... acum il vad.... mersi. Eu ma uitam strict in casuta cu raspun unde in dreapta e "raporteaza la moderator" si in stinga nimic.Multumesc. Chair e util pt. ca voiam sa trimit un topic legislativ unei prietene.

Mergi la inceput