Cirese de Mai-Iunie 2006 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Intru si eu pe fuga sa va spun ca nu ne-a trecut raceala si ca nu suntem mai bine...asa cum credeam ieri.Suntem la fel de rau...muci muuuuultzi,tuse productiva si nasoala ca nu scuipa nimik...ochishorii roshi si plini de lacrimi.Am fost de dimineatza la medicul de familie si bineintzeles ne-a dat antibiotic.Cum n-am chef sa i-l dau fara sa aud inca o parere ne ducem la 13.30 la Medlife la dr. Marcu Mihaela(m-am hotarat la ea dupa ce am tot citit topicul despre pediatri).Daca si ea zice ca e nevoie o sa-i dam...Ufff...tare mila imi e de ea...Vreau sa se faca bine mai repede...nici pofta de mancare nu are...abia mai bea 100 ml lapte...Zilele astea nu i-am mai dat nici fructe...m-am gandit ca e mai important sa se hidrateze(si ea nu bea nici ceai nici apa...decat lapte).Asa ca ii fac laptele mai diluat,(pun cu o masura in minus) si ii dau mai des...la 2.5-3 ore...

Revenim cu vesti de la doctor.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:

Camelia.tIn alta ordine de idei......nu stiu ce decizie sa iau. Va spuneam de otita pe care am facut-o. Luam Augmentin de luni seara. Ieri dupamasa(spe seara)i-au parut niste bubite pe burtica si spate.Am vorbit cu dr si zicea ca daca i apar si pe fata sa intrerup antibioticul ca poate fi rubeola. Nu i-a aparut pe fata dar nici nu s-au retras de pe corp. Aseara i-am dat antibioticul.......nu stiu ce sa fac cu doza asta de dimineata.Daca e rubeola stiu ca nu e ok antibioticul, dar daca nu e si intrerup tratamentul pt otita.....
Ati mai patit vreuna asa ceva? Sa fie o reactie la antibiotic?


Camelia eu nu am patit asa ceva, dar teas sfatui sa incerci sa intrerupi o zi sa vezi efectul, adca daca trec bucitele sau nu asa ai sati dai seama daca e de la antibiotic.
flacaul sa se faca bine cit mai repede.(apropo eu daca aveam baiat il chema Andrei ca pe taticul meu)


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daryana spune:

VIVI, imi pare rau de micuta ta ca se chinuie asa... e o viroza tare pacatoasa pe care am agatat-o si eu... e bine ca mai consulti un medic inainte sa-i dai antibiotic... pupici si sanatate, te steptam cu stiri noi...
Iulyp lamulti ani, sa fii fericita si iubita!
Diana R, Lacri si CamiM multumesc ptr sfaturi, m-am linistit dupa ce mi-ati zis voi, ca pana atunci stateam cu termometrul in mana disperata ca o sa inceapa copilul sa urle de foame si mie nu-mi scazuse febra sub 38, sarumana inca o data ! David inca rezista pe baricade, nu a prins nici un virusel si de asta sunt cea mai fericita...
CamiM, felicitari ptr primul mama... trebuie sa va punem pe listuta cu progrese...mai zice si David ceva asemanator, nu foarte clar insa, cand e foarte suparat si molfaie cu nervi suzeta... nu vreau sa stiu ce inseamna asta in limba bebeluseza, dar cred ca e de rau...

Pozici David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by vivighe

Intru si eu pe fuga sa va spun ca nu ne-a trecut raceala si ca nu suntem mai bine...asa cum credeam ieri.Suntem la fel de rau...muci muuuuultzi,tuse productiva si nasoala ca nu scuipa nimik...ochishorii roshi si plini de lacrimi.Am fost de dimineatza la medicul de familie si bineintzeles ne-a dat antibiotic.Cum n-am chef sa i-l dau fara sa aud inca o parere ne ducem la 13.30 la Medlife la dr. Marcu Mihaela(m-am hotarat la ea dupa ce am tot citit topicul despre pediatri).Daca si ea zice ca e nevoie o sa-i dam...Ufff...tare mila imi e de ea...Vreau sa se faca bine mai repede...nici pofta de mancare nu are...abia mai bea 100 ml lapte...Zilele astea nu i-am mai dat nici fructe...m-am gandit ca e mai important sa se hidrateze(si ea nu bea nici ceai nici apa...decat lapte).Asa ca ii fac laptele mai diluat,(pun cu o masura in minus) si ii dau mai des...la 2.5-3 ore...

Revenim cu vesti de la doctor.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe



Imi pare rau pentru Ingrid,un sa fie repede sanatoasa.

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Sunt in f f mare criza de timp, insa vreau sa spun 2 vorbe ca sa nu se creaza ca sunt suparaciosa...

La multi ani, Iuly_p, Raalucutza (desi ti-am mai urat si in avans) ...btw: nici mie nu mi-a urat nimeni nimic (cu execptia Ellei careia ii sunt inca recunoscatoare), desi era in plina verva citirea si scrierea cireshelor, ..., nu-sh-de-ce mi s-a parut totusi normal ca lumea sa nu observe...

Uite un pt toate sarbatoritele lunii acesteia, in caz ca nu mai apuc sa le nominalizez...

Bun venit noilor intrate!...

Multa, multa sanatate micutilor bolnaviori!

Felicitari progresistilor (pt dinti, stat in fundulet etc - stiti voi care)...

Noi inca nu avem progrese notabile... Razvan a facut 3 ani si am lungit o petrecere 3 zile si 4 nopti de stat la bucatarie si curatenie pt mami...

Pana pe 25 o sa fiu cam zgarcita cu scrisul (multe, multe de finalizat), insa dupa..., o sa revin in forta!

Va pupic pe toti si toate... Multumim Lacri pt primirea poetica...

Va urez toate cele bune!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Doroti, multumim pentru atentie. Datele ei la nastere sunt: 3.450 kg si 52 cm
IulyP, La multi ani!

Fetele diversificate nu vreti sa incepem sa ne impartasim progresele in acest domeniu? Eu la acest moment sunt cam in impas si m-ar ajuta sa stiu cum faceti voi sau poate pe voi v-ar interesa si progresele noastre. Uite incep eu:
Bibi mananca patru mese acum din care doua de lapte (210 ml); una de fructe si una de legume. Cea de fructe: mar sau para/piersica mixata cu 1-2 masuri de lapte; cea de legume: supa cu de toate si mixat: cartof, morcov, conopida si dovlecel. In curand vrem sa incercam dovleacul copt si sa adaugam o lingurita de ulei la supa. Masa de fructe i-as cam scoate-o si as transforma fructele in suc pentru ca mi se pare ca bea cam putin lapte. Voi ce parere aveti? Cum stati? Hai nu fiti secretoase!

Geo si Bibi (22 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica_g spune:

Ahhh! si multumim Adib pt mail-le trimise! Le-am citit si ne-am amuzat! Unele dintre ele nu le-as incerca acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

quote:
Originally posted by vivighe

Intru si eu pe fuga sa va spun ca nu ne-a trecut raceala si ca nu suntem mai bine...asa cum credeam ieri.Suntem la fel de rau...muci muuuuultzi,tuse productiva si nasoala ca nu scuipa nimik...ochishorii roshi si plini de lacrimi.Am fost de dimineatza la medicul de familie si bineintzeles ne-a dat antibiotic.Cum n-am chef sa i-l dau fara sa aud inca o parere ne ducem la 13.30 la Medlife la dr. Marcu Mihaela(m-am hotarat la ea dupa ce am tot citit topicul despre pediatri).Daca si ea zice ca e nevoie o sa-i dam...Ufff...tare mila imi e de ea...Vreau sa se faca bine mai repede...nici pofta de mancare nu are...abia mai bea 100 ml lapte...Zilele astea nu i-am mai dat nici fructe...m-am gandit ca e mai important sa se hidrateze(si ea nu bea nici ceai nici apa...decat lapte).Asa ca ii fac laptele mai diluat,(pun cu o masura in minus) si ii dau mai des...la 2.5-3 ore...

Revenim cu vesti de la doctor.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe



Multa sanatate sisucces la doctor!

Doina, Oana(03.04.2003) si Doru(23.06.2006)

Album Oana si Doru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Cand am un pic de timp, nu merge netul...revin

Doina, Oana(03.04.2003) si Doru(23.06.2006)

Album Oana si Doru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Diana am vazut pozele cu Timi si Valdut. Tare dulci amandoi.Sa va traiasca si sa fie sanatosi.

**********************************************************
adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)-3.1kg, 52cm

Baieteii lui mami AICI
Varsta Fineas

Varsta Andrei


Mergi la inceput