Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Miki, mie dupa ce mi-a facut laparo a verificat si permeabilitatea trompelor.Baga un lichid albastru. O zi sau doua am facut pipi de culoare albastra.Asa ca nu iti fie teama. Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Offff..Avalonul meu…. imi pare rau…Eu nu am intrat la sub. FIV si de aceea tot intrebam de tine..Te pup si sa iti ajute Dumnezeu sa mergi mai departe.
DJ MAMUCA Multzam mult!!!
Pitic bine ai revenit !!! Bafta multa-n continuare!!!
Lachi ia un ca imi era dorulet si de tine!!!
Tu ce ai mai facut???


PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Copilutzu, merci de intrebare... eu ce sa mai fac? am facut un chist intre timp de care sper sa fi scapat, ca iau anticonceptionale, vineri o sa aflu la eco si... dupa, sper sa ma pot apuca de un nou fiv. In rest, toate bune si frumoase. Pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Leostim cu toate prin ce treci, toate trecem prin asa ceva. Dozari hormonale ti-ai facut? Intr-adevar, stimularea nu se face mai mult de trei luni. Nu e suficienta HSG buna ca sa ramii insarcinata. Daca ai ciclu anovulator, inseamna ca ai o problema hormonala. Du-te in z 2-3 a CM si-ti fa analizele de FSH, LH, progesteron, estradiol si prolactina. Pentru analizele de Z14 tb. sa vb. cu un dr., ca sa vezi in ce zi sa le faci (se fac cam la ovulatie), data fiind sit. ta, nu stiu ce sa zic. Poate stiu fetele pe aici. Pe linga testele de ovulatie, ar trebui sa-ti iei temperatura bazala (TB): in fiecare dimineata, inainte de a te scula, cumiscari minime, iti iei temperatura, cu acelasi termometru (rectal sau intravaginal), incepind cu Z1, timp de citeva luni (medicii spun ca un an. Eu dupa trei-patru luni mi-am dat seama cum ma comport. In luna in care ovulezi ai sa vezi ca intr-o zi TB scade citeva zecimi, pt ca a doua zi sa urce brusc alte citeva zecimi. In ziua in care vine CM scade cu 1-2-3 zecimi si stii sigur ca vine. Iti notezi si faci un grafic.
Mergi si la alt dr. Vezi ca infertilitatea e o ¨vaca buna de muls¨pt. multi dr. care profita de nestiinta noastra. Si e de durata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lachi si Piticutz multumesc pt raspuns. Cred ca laparo ma asteapta.

Miki

Barbye are nevoie de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Bine v-am regasit fetelor. Ca de obicei va admir tenacitatea si rabdarea pe care stiu sigur ca eu nu le am.

Nu stiu daca va mai amintiti de mine. Am scris pentru o vreme aici.

Sunt insarcinata in 12 saptamani si pana acum totul pare sa fie OK. Doamne ajuta sa fie asa pana la sfarsit si sa nasc un bebe sanatos.

Eu am ramas insarcinata exact in luna in care ma pregateam pentru HSG si ma gandeam serios la IA. Dar Dumnezeu m-a ajuta sa raman insarcinata pe cale absolut naturala intr-o luna in care am prestat mai putin decat de obicei, si cele II liniute au fost o mare surpriza pentru mine. Ideea este ca se poate intampla si la 38 1/2 cati ani am eu.

Va doresc numai bine si Dumnezeu sa va aduca copilasii pe care ii asteptati cu atata drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leo_71 spune:

nucuta ,
cred ca ai perfecta dreptate cu "vaca buna de muls " pt ca altfel mi-ar fi zis sa-mi fac ceva analize .Iti multumesc pt sfat, astept sa vina cm si o sa-mi fac analize iar analizele din z 14 (sau alta zi )o sa caut un medic mai bun care sa ma ajute nu sa-mi ia doar banii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Val, sigur ca ne amintim. Ma bucur mult ca mai scrii pe aici. Sa nu te culci pe-o ureche si sa supravegheze dr. indeaproape sarcina cu tratament de sustinere. Tu se pare ca ai trecut deja de perioada critica (8-12 sapt.) dar sa fii atenta. Eu n-am luat nimic pt. sustinere, nici nu m-am menajat delok si n-a fost bine (e drept ca aveam 41 ani). Dumnezeu sa va ocroteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

dj_mama multumesc mult pentru sfaturi. Nu ma culc in nici un caz pe o ureche, merg la control des, am luat utrogestan pana de curand dar nu mai iau pentru ca dr. a considerat ca nu mai am nevoie, asa ca am ramas doar cu acidul folic si, in curand, vitamine.

Sambata mi-am facut dublu test si astept rezultatele. Sper ca totul sa fie bine.

Va tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Nusy, bafta maine! Poate ne vedem.
Miki, eu nu stiu cum e cu pozele astea. Inteleg ca pana la urma nu prea te-ai lamurit. Te mai cheama Dracea la o eco inainte de laparo?
As vrea sa mai fac si eu o eco de control, mai ales ca in ultimele zile m-a cam durut in partea dreapta (sper sa nu fie apendicul). Azi mi-am facut o turbinoplastie cu laser (un fel de cauterizare pe cornetele de la nas) si m-a cam durut; nu mi-a prins aproape deloc anestezia (cu xilina) pe partea stanga, de l-am dus la disperare pe doctor. Peste o saptamana voi simti daca respir mai bine sau m-am chinuit degeaba.
Val sarcina usoara si bebic sanatos.
Pup toate aspirantele.

Mergi la inceput