Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (89)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Mai voi in cazuri de diaree ce le dat sa pape in afara de orez fiert, morcov fiert si banana? Eu asta i-am dat dar...orez cu morcov deja nu mai vrea. Diseara in loc de lapte o sa ii dau ceai de menta cu cereale de orez.

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

gandacel, felicitari pentru bogdanel cel voinicel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

pt fetele ale caror bb-i au diaree va recomand HIPP-ORS- suc de morcov si orez special pt diaree testat de mine si de altii

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Originally posted by mandyksch

Salutare.
N-am apucat sa citesc chiar tot din urma, asa ca raspund la ce am citit pana acum.
In primul rand vreau sa va multumesc fetelor pentru felicitari. Din pacate insa aceasta promovare nu a venit chiar la mom. potrivit, pt. ca asta inseamna mult mai putin timp de petrecut cu bb si cu familia. Pe de lata parte nici nu puteam rata ocazia asta, asa ca...acuma trag ca magaru', pardon albina. Sper sa ma descurc.
Cristina (Negara), sa stii ca nu mi-au ramas urme de la ZZ, probabil ca am reusit sa nu ma scarpin f. tare.
Feli, inca nu stiu ce canapea vreau. Dar pt. ca vreau sa se poata si dormi pe ea (non-stop), probabil va trebui sa ma orientez spre ceva click-clack (gen Ema, ca acelea sunt uni). Imi plac si Carina, Mandy sau Sole, dar din pacate au un sistem italienesc (de inchidere/deschidere), care nu tin f. mult in timp. Ele se recomanda mai mult pt. dormit ocazional. Ori mie imi tb la dormit zilnic...ca stii cum e la doua camere...
Ina , imi pare rau de ce aud. Sper sa fie totusi ok pana la urma, important este sa nu iti pierzi speranta.Ai grija de voi.
Gabitaco, Noki, , nu va mai certati, hai ca nu merita sa ramaneti suparate una pe cealalta, fiecare avem momentele noastre mai bune sau mai rele. Viata e mult prea scurta...
Ripley, si tu? Ce mai face Anutzache? E mai bine? Sper sa isi revina cat mai repede. Ca vad ca avem o gramada de bebei bolnaviori pe aici. Miha, ce peripetii ati avut si voi, Dordia eu stiam ca nu ai voie sa ii dai lui bb papa dupa ce vomeaza. Acum e mai bine Stefanel?
La sondaje: eu ii usc parul cu prosopul (si are par nu gluma)..si ii pun o caciulita pe cap, vreo 15=30 minute. Pana acum a fost ok. Iaurt eu ii dau Milli, Zuzu sau OK, cateodata Napolact. Depinde ce gasesc.

Despre noi, cu riscul de a-mi urca lumea in cap. trebuie sa spun ca eu i-am dat ieri lui Kriszti, castane coapte, acuma nu va imaginati ca i-am dat nu stiu cat, cateva imbucaturi si i-au placut tare mult. Defapt nici nu ma mir caci sunt tare bune. Clar ca nu mai putem manca in fata lui ca e tare pofticios...ops oare cu cine seamana.

Va las, poate mai apuc sa citesc ceva.


Mandy si Krisztián (23.10.2005)


Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

gandacico,eu am intrebat de tine,kiar am zis unde,cum si de ce te-ai mutat??la cate camere?

pisi,bine-ai revenit,mai zi=i si lu'soru'ta sa mai posteze din cand in cand cate-o kestie de-aia,sa mai radem si noi...ma refer la o kestie umorisitca,a la dienutza...

e soacra-mea la mine,si ce bine e,mai imi deskid si eu orizontul pe net...

melku',bine ca ne-am impacat,dar de fapt nu eram certate,nu?in ce zona stai tu de nu vii la intalniri?!!!

gata,ma duc la bebe,cu sau fara soacra langa el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Fiica-mea tocmai s-a catarat jumate pe fotoliu.Am lasat-o 5 secunde singura si cand ma intorc era calare.A invatat-o tasu' sa se catere pe un postament facut din jucarii direct pe fotoliu, da' se pare ca nu mai are nevoie de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mda...cred ca in curand o sa am si io nevoie de sfaturile anti-diaree, asa ca please, Feli, detaliaza.

Bineinteles ca am muncita ca o proasta degeaba cu oreyul cu lapte + banana + morcov, ca nici nu s+a atins de el. De fapt, nu stiu daca ar fi mancat nici daca era altceva, ca a inceput sa urle de cum am pus-o in scaunul de masa, dandu-si seama ca urmeaa capitolul papa. Apoi a pus-o in carucior, crezand ca va papa mai bine acoo, dar nici gand.
Pana la urma am reusit o combinatie cretina gen iaurt cu ceva orez in el, dar cand s-a prins ca e dusmanul in el - orezul, adica, adio! papat!

Asadar, nu a papat decat vreo 4-5 linguritze. Deja a slabit, ma
intreb pana unde vom ajunge...

Anda- am facut asa cu catina- am strecurat-o de zeama care era de fapt mierea cu gust de catina si fructele le-am aruncat. Mi-a iesit un borcan cam de 400 ml de amestec, pe care l-am pus la frigider. Nu am avut curaj sa gust produsul finit..stii tu de ce.



Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 si www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank">3

Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki NUUU No way orez cu lapte daca a facut kk moale! Mai bun e iaurtul scurs bine de zeama, asa-i de regim.

Imi pare rau sa o contrazic pe Feli dar sticksurile, covrigeii si painea prajita toate sunt pt diaree, atata doar ca nu stiu in ce masura pot manca bebicii sticksuri, si sa nu fie cu multa sare la varsta asta.

Daca face kk cu firisoare de sange urgent la spital, la V Babes de preferinta pt cele din Bucuresti, poate fi dizenterie, care se trateaza numai in spital.

De regim e si carnea slaba fiarta, casul, cascavalul, telemeaua, macaroanele...

Tania banana e mai grea la stomac, daca varsa nu prea e recomandata.

Cand am fost eu internata la V Babes nu ne dadeau voie nici banana, nici mar copt, nici iaurt, ziceau ca toate astea in faza de refacere. Pe moment doar orez cu branza, macaroane cu branza, supa de zarzavat, carne fiarta. Si de baut ceai sau mucilagiu de orez/supa de morcovi pt bebei..

Dar acolo era regim mai drastic, inclusiv pt cei cu dizenterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Andaaaaa pe unde mai esti? Te caut la telefon, te caut pe chat, te caut pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Buna seara la toata lumea!!!


Bai noi abia am scapat cat de cat de bolile astea si vad ca apar la alti bebici ,Noki ,Dordia si Orlando a avut aceleasi simptome...
I-a trecut diareea cu Smecta ,ceai de menta la greu ,orez fiert ,morcov fiert ,orez cu nan fara lactoza (e indicat in caz de diaree ,sa nu dati late cu lactoza pina nu trece diareea),nan-ul facut in mucilagiu ,apoi enterol iar acum Biotics ,,ii dau 10 zile !
El inca mai tuseste si are nasu' plin de muci dar continum aerosolii si Ambroxolul ,ne-a mai dat Ketof seara ...
N-am apucat sa citesc din urma ,sorry ,nici nu cred ca am timp ,ca tre sa mai string pe aici ,spoi baita ,papita si somnic(Orlando ,nu eu))


Sanatate multa la toti puiutii bolnavi ,vad ca frigu' asta a venit cu ,,maciuci'' ,sper sa nu urmeze si altii!!!


ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZE DE LA MUNTE

Mergi la inceput