De ce nu MIERE??

De ce nu MIERE?? | Autor: korinna

Link direct la acest mesaj

De ce nu miere pana intr-un an??ce efecte negative stiti voi ca ar fi???de ce nu se recomanda pana intr-un an???
Multam!!

KORINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

korinna...pentru ca..una miere (dupa cumtze noroku) poate contine o bacterie care nu poate fi inactivata de sist digestiv al bebeului sub un an. (si o keama clostridium botulinum parca). Si bacteria asta mai umbla si prin mezeluri afumate si alte cele........

Luizax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

iar de la bacteria aia se face botulism!
päpä

Nu conteazä ce-ai pierdut...Conteazä ce-ai câstigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Pentru ca provoaca sau mai bine zis poate sa provoace botulism. Ca sa fim siguri evitam mierea pana la un an.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Eu chiar am discutat problema asta cu doctorita Aniei care mi-a spus ca nu este voie miere nepasteurizata, adica taman aia naturala naturala. Prin tratare termica balaurelul ala care provoaca botulism (la Suceava a facut anul trecut o femeie de la gogosari in otet nesterilizati suficient) dispare. Texte....

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cretoiu A. spune:

Buna fetelor!
Pediatra mea a spus ca pe linga botulism mierea provoaca di deshidratare rapida la bb. pt ca este foarte absorbanta a lichidelor digestive(eu ii spusese, ca de obicei la adulti se bea cai indulcit cu miere in constipatie)prin "osmoza". Pina la 6 luni nu i-am dat deloc, dar de cind ii ies dintii l-am uns cu miere combinata cu tinctura de propolis pe gingii(altfel urla numai la tictura) si nu am observat nici o schimbare(e drept cantitatea inghitita era infima).Dar ma intreb, pina acum copii care cresteau cu "tzoc"(biscuiti inmuiati miere si ceai, pusi in tifon si dat sa suga-cel putin asa imi amintesc ca ii faceam sorei mele acum 16ani) si nu au avut probleme...?!
Pupici la mamici si bb.-ici
Anto si Sebi

ACretoiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Anto, pai n-au avut probleme aia care-au avut noroc. Fiindca se pare ca asta-i secretul: nu orice borcan cu miere contine bacteria respectiva...e ca la loto: dupa noroc...si daca norocul nu loveste pe oricine, pai nici ghinionul nu iarta pe toata lumea : de curind a fost expus la tv olandeze si belgiene cazul unui copilas de 2 luni care a murit de botulism contractat din miere...
eu una inca n-am curaj sa-i dau lui snoopi desi are aproape 13 luni...

Sarbatori foarte fericite!

Mergi la inceput