blat de pizza?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camellia spune:

Un aluat bun pentru pizza?
La o tava de cuptor: doua cutii mici de iaurt,jumatate pliculet de drojdie uscata,un ou ,faina cat cuprinde pentru a face un aluat ca de clatite dar un pic mai gros,un praf de sare.Unfeti tava cu ulei,intindeti bine compozitia,apoi adaugati salam,cascaval etc(eu pun si piept de pui taiat cubulete ),deasupra se bat 2-3 oua si apoi o dam la cuptor 25-30 de min.Cand marginile sunt rumenite pizza este gata .
Pofta buna !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Hai sa va spun eu cum se face o pizza reusita si care e secretul ei:

-inainte de a ne apuca de framantat punem 20 g drojdie in lapte caldut cu o lingurita de zahar sa se umfle, la lo cald, pe aragaz
-nu exista pizza reusita fara framantat si fara aluat dospit
-se pune cata faina vreti, 1 lingura de unsoare de porc sau puneti ulei daca n-aveti, sare, 2 oua,lapte pentru framantat. Se framanta totul bine. Se da la loc cald, la dospit dupa care se mai frmanata o data si se mai lasa pana se iarasi creste.
-nu se lasa pizza la cuptor mai mult de 10 minute, imediat dupa ce se desprinde de tava....si asa iese ca aluatul de paine.
-dupa ce s-a desprins de tava se rade cascavalul si se mai lasa 5 minute la cuptor.Cascavalul expres pentru pizza, cel patrat nu este bun pentru ca nu se topeste as acum trebuie si gutul e de sapun nu de cascaval. Cel mai bun e cascavalul cel rotund de orice fel...
-apoi se scoate si se taie dupa preferintein tringhiuri sau patrate.

sigur o sa va iasa pizza reusita.....

de-ale gurii

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Eu fac blatul de pizza din aluatul de piine. Reteta e standard:
- 1 kg faina
- 50 g drojdie
- o lingura zahar
- 2 lingurite sare
- citeva linguri ulei
- 500 ml apa

Dizolv drojdia in apa calduta amestecata cu zahar. Las pina se formeaza spuma, apoi torn in bolul cu faina, ulei si sare. Framint pina se formeaza un aluat care nu se lipeste de miini (citeva minute doar). Apoi las la dospit, fie in bucatarie, fie in frigider, nu conteaza, cam 45-60 minute. Dupa aceea impart aluatul: o parte pentru pizza, alta pentru piine, uneori mai congelez cite o portie de aluat.
Pentru pizza intind blatul in tava unsa cu ulei si obligatoriu las sa creasca nitel (e un secret aflat de la membrul Maya de pe culinar), cam un sfert de ora, abia dupa aceea pun umplutura. In acest fel blatul de pizza iese f. pufos. Coc la foc mare, in cuptorul incins dinainte. La mine se coace in mai mult de 10 minute, poate pentru ca fac intr-o tava mare. In orice caz, de fiecare data iese super buna.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica gen spune:

Balbina, uite ca aseara am facut pizza si am urmat sfatul tau, sa las la crescut si in tava. Eu de obicei o framantam, lasam la crescut dupa care pac in tava cu toate peste ia..iesea prea crocanta, si nici prea inalta (deci clar la cuptor nu mai crestea cine stie ce).
Drept care, a iesit o pizza super, pufoasa.
Am insa o intrebare, cum dau cuptorul? Eu bag tava in cuptor incins, foc mediu si imediat se rumeneste dedesubt, iar ea inca nu e coapta. Apoi o pun ultimele 10 min sus la cuptor, ca sa o ia si deasupra. Insa ar trebui sa iasa mai putin rumena.....

Si mie imi ia mult mai mult de 10 min, mai stiu pe cineva care o lasa tot 10 min si-i si iese, la mine ar insemna s-o mananc jumate cruda..

Gen, mami de Robert 2.11.2001 si Lexi 14.08.2006

Mergi la inceput