The best of aug-sept-oct 2004 (121)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

La multi ani puiutilor sarbatoriti in ultimele zile!!

Lilia, multi pupici Ameliei scumpa si curajoasa. Sa ii dea D-zeu multa sanatate, si voua multa putere. Bine ca a trecut greul!

Naty, tare frumoase poze.

Ana... numa o luna jumate?!!!!!! Pai esti o norocoasa. Mina, eu aud aici de la mamicile cu copii mai mari ca dureaza vreun an - doi. Tudor e efectiv de 3 luni jumate mereu cu muci, si tot in timpul asta mi-a dat si mie de 3 ori raceala. Acum iar sunt racita! Eu ma rog sa treaca mai repede, dar slabe sperante. Mai ales ca vine iarna!! Si medicul imi spune ca e normal, ca ii trece unuia, ia de la altul!. Mina, recomandarea mea este: nu il tine acasa!!! Daca nu are febra sau vreun episod urat de tuse, du-l, ca nu ai ce ii face. Si clar pierzi acomodarea.

Elyanne, pupici pe burtica. Eu i-am lut o trusa de scule de jucarie si un laptop( nu radeti de mine). Si doua seturi de piese de construit. Laptopul a fost la oferta, si spuneau ca ii invata literele, cifrele, samd. Mi-am imaginat ca are o interfata mai prietenoasa, dar e intr-adevar pentru copii de la 5 ani. Asta e, in dulap. Desi a fost taaaaaare incantat de el!

Pupici

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Multumesc mult, fetelor. Sunteti toate foarte dragute. Adevarul e ca mi-a placut tare mult sa fiu mireasa, de asta eram asa de zambitoare!

Lilia ma bucur mult ca a venit ziua sa auzi aceste cuvinte! Sa va dea Dumnezeu sanatate si toate necazurile sa se fi dus!

LA MULTI ANI!
ALEXANDRA,
MAIRA REBECCA,
AMALIA,
STEFAN,
PATRICK,
LUCAS,
IOANA MARIA AMINA,
MANUELLA,
MIHAI ANDREI
si, cu un special, ILINCA


Noi am fost duminica la doctor, cu ajutorul unei fete extraordinare, careia ii multumesc mult pentru ajutor (nu dau nume ca nu stiu daca vrea). Se pare ca manuta Ioanei e bine, la radiografie nu se vede nimic.

Eliana pupici pe burtica si la Meme, sa fie cumintica si sa o lase pe mami sa stea linistita!

Raluca, mami de Ioana - Alexandra
casatoria civila, burtica si Dodolina piticuta pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
nanusha la 2 ani
nunta si luna de miere
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Am vazut cateva poze cu Tudor al Laurei. Vai, ce mare si frumusel e cretzulicul tau! Si ce petrecere mare ati avut!

Raluca, mami de Ioana - Alexandra
casatoria civila, burtica si Dodolina piticuta pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
nanusha la 2 ani
nunta si luna de miere
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Buna dragele mele,

Va multumesc pentru urari! Sa dea Domnu sa avem niste copii sanatosi si norocosi! Mi-aduc aminte cum eram acum 2 ani, cate emotii si cate asteptare, si apoi am vazut-o pe Ilinca, am vazut ca e bine si sanatoasa, si toate grijile au disparut. Si acum mergem la Circ, vorbim si conversam, ne alintam ( parca mai mult ea pe mine, ca asa de iubareata e ca parca eu nici nu mai apuc sa zic sau sa fac ceva, ea toata ziua ma pupa si din " Draga mea, scumpa mea si grasa mea mica" nu ma scoate!).

Am pus in semnatura, in albumul "nunta noastra", niste poze, cand aveti timp si chef sa va uitati....

http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

La multi ani piticontilor sarbatoriti saptamana trecuta! La Multi Ani si celor de azi Ilinca,Manuella,Mihail Andrei! Multa sanate si fericire le doresc!!
Mina: bafta la scapat de muci; eu stiu ca acomodarea dureaza un an (adica in tot acest an se imbolnavesc mai des pana isi fortifica sistemul imunitar)
Naty: super nunta si mireasa! (sa nu se supere mirele dar mireasa a fost mai frumoasa)
Ana: e super frumos tractorul; am vazut pozele cu Andrei in brate si rau am facut ca acum imi cere "cacoi" (inseamna tractor, va rog frumos sa nu radeti) toata ziua.
Bozo: de ziua lui a primit ceva ce inca nu avea si anume vapoare; ideea e ca i-am luat noi unul care pus pe apa face f frumos si sora-mea a retinut numai ideea initiala ca nu are inca vapor nu si pe cea finala ca i-am luat noi asa ca acum avem doua vapoare.Macar sunt diferite.
Copilu' meu e iar mucios; simt ca ma apuca crizele; de fapt v-am mai spus eu cum e treaba cu gasca noastra din parc: are unu muci si-i da la toti.Bine macar ca face faze usoare: adica stranut + muci nu febre si tuse si alte alea.
Eliana: am auzit ca remediile homeopate ar ajuta la ridicarea placentei.burtica cu gemeni.Nu-i baga in seama pe aia sfatosi care nu s-au obisnuit cu ideea de a avea (voi) gemeni.E problema lor.
Scriu cam alandala sunt un pic cu mintea in alte parti.
Am doua intrebari la voi:
1) Dati cartofi prajiti la copii? Eu da, si nu stiu dc e bine au ba.
2) asta e mai complicata si sper sa fiu in stare s-o formulez bine.Copilu' meu a facut pasiune pentru povestea lui Harap Alb; nu stiu cat percuteaza el acum (cu siguranta nu mult) dar e innebunit dupa CD-ul cu pricina.Partea proasta e ca CD-ul de-l am eu are o versiune jalnica a povestii, si-i ingreuneaza intelegerea (toata lumea are voci cam la fel si in general nasoale ).Eu compar cu povestea pe care o aveam eu pe disc cand eram mica.Aia era fenomenala si am stiut-o multa vreme pe de rost (si acum stiu pasaje, deci e ceva).Incepea cu "Amu' cica a fost odata un imparat care avea trei ficiori" - zis, dupa cum v-ati dat probabil seama, intr-o moldovineasca dulce si frumoasa.Ma gandesc ca nu se poate sa nu se gaseasca si varianta asta veche pe vreun CD.Ma poate ajuta careva sa-l identific?Va rog eu sa nu ziceti ca-s nebuna, va rog mult.Doar ca daca tot ascult non-stop o poveste macar sa fie frumoasa.

Ana: of doamne cat de simtitori sunt copii!Te darama cu declaratii de-astea! E un scump Stefan!Nu pune si tu la inima! Ei uita repede!

Cristiana mama lui Andrei (29Sep04) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Nature, seamana Ilinca cu tine... mai ales la ochi. Frumoase miresici! La ce biserica ati avut nunta?

Naty,

Ana, si Tudor urla mai nou dupa tasu. Cum il iau de la gradi zice ca vrea la tati acasa, si spune la toata lumea ca el se duce la tati. Mi-a urlat zilele trecute dupa el.. a trebuit sa vina sa se intainda langa noi in pat ca nu vroia fara el. Si, crede-ma in 2 ani nu s-a intamplat asa ceva. Cand a plecat la cumparaturi s-a agatat de el, nu vroia la mine, si a urlat pana s-a intors. Dragoste mare...



http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Cristiana:
1. Eu nu-i dau cartofi prajiti; de fapt, i-am dat o data sa guste si nu i-au placut:
2. Nu stiu de CD. Ioana nu vrea sa asculte povesti decat spuse de mine.

Apropos de povesti, acuma i-a venit ideea ca trebuie batute personajele negative si toata ziua vine cu cartea la mine "bati, mami, baba uata" (baba urata); "bati, mami, lupu au" (lupul rau),samd.

Si Ioana e super dragastoasa si pupacioasa, ma alinta intr-una.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra
casatoria civila, burtica si Dodolina piticuta pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
nanusha la 2 ani
nunta si luna de miere
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

multumesc mult Andreea ptr info !(pentru un motiv care ma depaseste nu pot sa-ti dau reply la pm asa cum era frumos)
Naty: multumesc frumos pentru rasp! Mi se pare super rezonabila intentia Dodolinei de ai cotonogi p-aia raii din povesti
Eu i-am dat cartofi prajiti si...i-au placut.Chiar mi-a atras atentia ca-s buni. Si la fel cu salamuri si cu ciocolata; Eu ma stramb toata, demonstrativ; el imi spune zambind cu gura pan' la urechi ca-s buuune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna fetelor!

cristia, si eu i-am mai dat la Stefan sa guste cartofi prajiti de la noi si i-au placut, dar inca nu i-am dat o masa compusa din cartofi prajiti si ceva, deci daca noi mancam, ciuguleste si el pe langa noi dar cam atat.
Cu povestile...eu te inteleg perfect!!!Pentru ca sambata ma apucat pe mine damblaua ca vreau pik-up sa reascult discurile din colectia pe care o aveam cand eram mica Si se pare ca avem noroc, bunica sotului mai are pik-up ca mai asculta romante asa ca zilele astea vom merge sa-l luam de la ea cu imprumut.Eu as vrea tare mult povestile in varianta aceea, povestite de acel povestitor care din pacate nu mai este si care le spunea atat de frumos... daca cumva afli unde se gasesc astfel de cd-uri vreau si eu!!!

bozo...pai deocamdata pot sa zic ca sunt norocoasa, si sper sa scapam ieftin. Episoade usoare cu cateva zile de mucisori am mai avut si noi, dar asa 3-4 zile si gata, binenteles ca nu am intrerupt cresa, dar acei muci verzi si lipiciosi au trecut intr-o luna si jumatate, de atunci uite ca sunt 3 luni si ceva si nu am vazut picatura de muc verde in nasul copilului
Si da...iti dau mare dreptate!Nu trebuie intrerupta gradinita daca ii curge nasucul si nu face febra!

elyanne, Stefan care pana acum a dormit singurel la el in patutz, dar cu noi in camera, de cateva zile nu mai vrea!Parca il arde patutul si mai mult decat atat vine cu tot felul de pretexte gen"mami, am babau sub patutz!" "mami, am vazut o fantoma sub patutz!" "mami mi frica!" In conditiile in care eu nu l-am speriat niciodata cu babau sau alte minuni...asa ca 2 zile doarme singur si a 3-a sigur se cere la noi.


Ana, mamica lui Stefan de 2 ani si....

ne jucam de-a cresa
ne jucam de-a pompierii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

andora, cum mai sunteti cu frica? Ati depasit-o?Stefan este acum intr-o astfel de stare, cum plec un pic de langa el vine in fuga ca "m-am peiiat!" si tot timpul imi spune ca ii este frica.Azi l-am intrebat de cine ii este frica si imi spune tot felul de bazaconii, ba ca de un nene, ba ca de o fantoma, ba de babau, tot timpul intreaba "ce suna" si il sperie tot felul de zgomote necunoscute.Am citit din ce ai mai scris tu pe la PSI ca ar fi ceva normal la copilasi dar as vrea sa-l ajut si nu stiu cum...mai ales ca eu nu l-am speriat niciodata cu nimic si la desene animate inafara de cele clasice nu se uita de multa vreme. M-am deghizat si in fantoma si ne-am distrat pe seama ei dar nu prea la ajutat decat in acel moment.

Ana, mamica lui Stefan de 2 ani si....

ne jucam de-a cresa
ne jucam de-a pompierii

Mergi la inceput