Fibrom uterin (16)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

La multi ani!!! Oanicika pentru ziua de astazi,Sf. Ion, daca o serbezi cu Ioanele multumesc pentru mesaj- antiinflamatoare n-am incercat, ma gandesc ca poate e ciclul venit mai devreme- trebuia pe 11.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

Fetelor, stiu ca nu am mai intrat de mult pe forum pentru ca imi era greu...,am intrat acum sa va spun faptul ca, sotul meu a hotarat sa divortam, prin acordul partilor, pentru ca nu dorim sa ne spalam rufele in public.Pe scurt nu doreste sa ma ajute in nici un fel in alergatura mea de a avea copil, ca daca "natural" nu s-a putut, chiar daca nu mi s-a spus ca acest lucru nu se va intampla, nu doreste sa faca nici o procedura, nu a vrut nici macar potent power si acid folic sa ia decat de doua ori.Mi-a spus in sambata aceasta si sant devastata...
Nu mai pot sa plang...
Nu mai pot nici macar sa respir cand merg pe stada..., simt ca ma sufoc.
Nu stiu cand o sa mai intru pe forum ca plang mereu...
Nu stiu daca merita sa plang si totusi asta fac...
Maryd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Mary,e intr-adevar o situatie foarte grea, dar poate a spus-o la suparare, nu e ceva definitiv. Lasa-l o perioada in pace sa-si aseze ideile si apoi incearca sa mai vorbesti cu el. Anii pe care i-ati petrecut impreuna nu pot sa nu lase amintiri frumoase si anumite sentimente care nu se pot sterge atat de usor.Incearca sa nu mai plangi si asteapta o perioada si apoi discutati. Daca te iubeste cu adevarat sigur va incerca sa faca ceva.Barbatii prin definitie sunt superancapatanati si orgoliosi dar incearca sa-l iei usor. Nu cred ca este atat de hotarat decat daca are pe altcineva.Si asta numai tu poti sa simti.Iti doresc multa putere sa poti trece peste aceasta situatie.

Multumesc mult Arinna,de urari,si tie de asemeni, desi eu abia in ultimii ani am aflat de la TV ca si Oanele se sarbatoresc tot acum. Oricum in casa mea in preajma acestei date e oricum mare sarbatoare. Sper ca ti-a trecut sau e asa cum spui tu ca ti-a venit mai repede.Si mie luna trecuta mi-a venit la 23 de zile si luna asta cred ca-mi vine la fel dupa cum au inceput sa ma doara sanii. Am vazut un preparat Vitex Fruit care contine vitex agnus castus, sa-l incerc si pe asta.
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Draga mea, Maryd,
stiu ca in astfel de momente, orice comentariu este inutil dar...Nu stiu povestea voastra si nu-mi prea vine sa cred ca poate divorta din acest motiv desi cred ca toate ne temem intr-un colt al sufleteului de asta. Daca are pe alta, toate sacrificiile tale alaturi de el, in speranta de a avea un copil, vor fi pangarite, deci nu merita. Pana la urma toti suntem raspunzatori numai pentru pacatele proprii, invata sa te bucuri de faptul ca pe tine te-a ferit Dumnnezeu de a face asa ceva si incearca sa-ti transformi iubirea in intelegere. Atata a putut el, de atata a fost vrednic, cu ce esti tu de vina?! Tot ce nu ne doboara, ne face mai puternici. Si tot ce conteaza in lumea asta este ca dupa toate bolile, dezamagirile si incercarile pe care le avem, sa ramanem cu sufletul curat in fata lui Dumnezeu. Sigur asta nu e posibil, cu totul, pentru ca fiecare avem greselile noastre mai mari sau mai mici dar eu zic macar sa incercam sa nu le inmultim. Nu vorbesc din carti vorbesc din experienta desi multi pot crede ca toate astea sunt vorbe in vant. Nu sunt. Te rog sa te gandesti ca puterea de a merge mai departe e in tine, pentru ca Dumnezeu te iubeste. Nu ai de unde sa sti ce e mai bine pentru tine, ce iti pare acum un dezastru poate iti va parea peste doi ani, un pas necesar pentru fericire. Cu ajutor de la Dumnezeu toate lucrurile se pot intoarce in favoarea ta. Tu incearca doar sa inveti din greseli pentru ca inevitabil o sa iti gasesti si tie motive indiferent care e motivul lui. Invata sa te ierti si sa il ierti si apoi mergi mai departe cu sufletul curat. Visul de a avea un copil, chiar daca pare acum mai greu, nu a devenit imposibil, nu-i asa?
Daca sotul tau totusi vrea sa divorteze din cauza copilului,( desi repet, undeva in suflet cred ca toate avem temerea asta si oricareia dintre noi i se poate intampla)este un infantil, poate merita sa mai ai rabdare cu el. Ar trebui sa se gandeasca la faptul ca altii accepta langa ei, femei care poate nu pot vorbi, nu pot merge, etc si asta numai din iubire. Ar trebui sa se gandeasca la faptul ca ar putea fi el in locul tau. Sau la faptul ca se va casatori cu alta care ii va da o fetita si mai tarziu fetita aceea va fi in situatia ta! Cum poate fi atat de ingust la minte??!!In situatia asta poate ar trebui sa treci peste orgoliul tau si sa-l ajuti sa isi depaseasca acest mod egoist si ingust de a judeca lucrurile. Din pacate sunt multi care gandesc asa dar din fericire sunt si oameni care isi depasesc limitele si devin mai intelepti. Asa ca merita sa incerci.
Sunt convinsa ca lucrurile nu sunt asa simple, albe sau negre precum le-am facut eu sa para aici si de obicei cand se ajunge la divort motivul invocat e doar varful unui iceberg dar oricare ar fi adevarul daca tu crezi ca este iubire de ambele parti, nu te grabi cu divortul, lupta daca e nevoie cu orgoliul tau si iarta tot ce e de iertat, repet daca amandoi vreti asta si daca simti ca exista iubire de ambele parti. Lupta atat cat poti pentru iubirea ta, da tot ce poti dar la final nu uita ca e nevoie totusi de doi in lupta asta si daca el renunta invata sa te regasesti pe tine inainte de el si sa mergi mai departe.
Te rog fi puternica si iarta-ma daca am gresit cu vorbele de mai sus. Le-am spus doar din dorinta de a te ajuta sa te bazezi doar pe tine pentru ca in tine sta puterea de a merge mai departe indiferent de greutati.
Nikol



Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Mada28, iti multumesc mult pentru raspuns. Partea cu ce te agiti atat m-a socat in prima secunda si nu am inteles la ce te referi, cu ce crezi tu ca ma agit. Dar apoi mi-a venit sa rad pentru ca ... ai dreptate. De felul meu ma agit cam mult si pana nu disec si nu inteleg lucrurile, nu sunt linistita. Si asta s-ar putea sa nu imi faca intotdeauna bine. Stiu ca nu e prea mare fibromul meu, dar cand l-am descoperit avea intre 5 si 8cm (fiind mai multi, intr-un conglomerat, marimea nu era peste tot aceeasi, ma refer la prima dimensiune care se specifica de obicei). Desi am facut ceva tratament cu plante nu pot spune cat e de relevant, pentru ca l-am facut in perioada in care oricum fibromul descrestea din cauza pierderii sarcinii. Deci da, am fost insarcinata, desi numai 10 saptamani, detaliile le poti afla daca citesti mesajele mele mai vechi. Toti medicii spun ca fibromul meu afecteaza o sarcina, desi din cate am citit nimeni nu poate afirma foarte riguros ca sarcina s-a oprit din cauza fibromului. Cert este ca am pierdut-o si ca fibromul, prin localizarea lui, putea fi un motiv. Mie imi ajunge ca sa ma grabesc spre operatie desi mi-e tare teama de riscuri. Iarta-ma daca te stresez cu intrebari dar ma gandeam ca e mai usor pentru toate cele de aici daca ne impartasim experientele. Iti doresc tot ceea ce iti doresti si tu. Sa auzim de bine!
MadaS, mersi de informatii, eu credeam ca vascularizatia mare are si un IR mare! Oricum la al meu scrie si in cuvinte ca e abundenta deci valoarea numerica in sine nu a mai prea contat. Nu prea inteleg cum creste vascularizatia in timp. Tot ca si dimensiunea, din cauza unui surplus de estrogeni?! Dar cred ca vorba lui Mada28 nu ar trebui sa ma mai agit atat.
Va pup pe toate si va doresc numai bine!
Nikol

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Draga Teonikol
Scuze daca te-a deranjat exprimarea mea. Poate nu a fost cea mai corecta dar nu a fost menita sa te deranjeze. Ma gandeam ca la dimensiunile acelea fibromul nu ar fi neaparat singurul motiv pentru care nu ramai insarcinata
Nu am stiut situatia ta cu pierderea sarcinii . Doctorii au pus-o pe seama fibromului? Daca da atunci inteleg si imi cer inca o data scuze.
Nu am stiut istoricul tau dar ma gandeam ca nu e neaparat nevoie sa te gandesti la operatie. Acum alta e situatia
Dar daca vrei sa-mi spui, cu ce plante ai facut tratament de a scazut fibromul atat de mult?
Mutumesc si scuze inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Maryd
Imi pare nespus de rau dar nu pot sa cred ca decizi sotului tau este doar motivata de acest aspect. Am trecut prin multe despartiri, stiu nodul acela din stomac care nu vrea sa cedeze la aflarea vestii si nu pot sa-ti spun decat ca sunt alaturi de tine.
Incearca totusi sa salvezi relatia daca doar acest aspect, copilul este cuiul lui Pepelea intre voi, si poate intr-o zi se va intampla minunea si vei ramane natural (asta nu inseamna ca tu trebuiesa te opresti in a-ti face investigatiile, dar toate mai discret, daca nu e el cauza incearca sa-l feresti de implicare directa, pentru ca se vede ca nu e cooperant. Barbatii sunt intr-adevar extrem de orgoliosi, dar e evident ca pt el motivatia de a avea un copil e mult mai mica decat a ta, altfel orice orgoliu paleste in fata motivatiei. Sunt si mimuni, persoane care raman dupa ani de incercari "natural", uneori Dzeu isi intoarce fata catre noi in ultimul moment. Chiar eu stiu cazul unei fete -laparoscopie, numeroase tratamente intinse pe ani, diagnostic de endometrioza, etc etc (ce-i drept, sotul "cooperant" ) si a ramas natural cand incetase orice tratement si era in plina procedura de adoptie, spre 36 ani...surprizele vietii sunt mari, daca mai e ceva de salvat in relatia ta, daca exista inca comunicare, nu renunta la sot asa usor...sau daca ai alta varianta, pe altcineva care crezi ca ti-ar fi mai aproape...numai Dzeu poate sa-ti lumineze mintea in momentele acestea.E evident ca in lupta acesta numai tu esti pe implicata major, si e una din putinele lupte ale femeilor in care totusi si barbatii trebuie sa fie prezenti si implicati.
Iti doresc sa ai toata luciditatea din lume in luarea unei decizii, si sa fie cea buna pentru tine si pentru visele tale.
Mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Maryd, eu cred ca ti-ar face mai bine sa stai de vorba cu cineva, macar cu un preot (nu chiar oricare, trebuie sa te rogi sa-ti scoata in cale pe cel potrivit). Du-te si te spovedeste si preotul eu stiu ca e inspirat de sus in ceea ce iti va zice.

As putea spune ca si eu am trecut prin asta dar mai ciudat este ca nici macar nu mi-a spus-o chiar direct dar asta nu inseamna ca nu a rumegat mult alternativa prin care treci tu. Ceea ce m-a sfatuit preotul m-a ajutat mult. Nu reproduc aici pt. ca asta a fost valabil doar pt. noi si nu este o reteta.
Sper sa-ti gasesti linistea si echilibrul. Ai incredere ca va fi cum e mai bine pt. tine . M-ai intristat si alt sfat nu stiu sa-ti dau acum. Sa-ti ajute Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teonikol spune:

Mada28, crede-ma ca nu m-am suparat deloc, nu aveam de ce, ti-am spus doar ce reactii am avut cand am citit mesajul. Oricum la cate probleme avem noi nu cred ca mai e loc de suparari de genul asta. Si apoi ti-am spus ca pe undeva ti-am dat dreptate. Uneori ma gandesc daca nu imi fac mai mult rau grabindu-ma spre operatie, in timp ce aud de fete care au nascut cu fibrom. Totusi medicii mi-au spus ca e greu de tinut o sarcina cu fibromul meu si istoria mea personala (fie ca a fost o coincidenta si cauza a fost de fapt alta, fie ca a fost chiar fibromul)confirma acest lucru. Singurul care mi-a spus sa mai incerc cu plante ca operatia ar trebui sa fie ultima solutie a fost Iosup, dar repet nu mai am curajul sa ma joc cu viata aceea micuta, acum ca stiu( fibromul l-am descoperit odata cu sarcina). Tratamentul meu cu plante a constat in tinctura de cretisoara, extract din mladite de zmeur si extract de coacaz negru. Desi aceste plante sunt indicate in fibrom, nu as putea sa recomand tratamentul ca fiind un succes total deoarece eu l-am facut in perioada de sase sapatamani dupa chiuretaj cand toti doctorii spun ca fibromul se retrage odata cu celelalte efecte ale sarcinii (in sarcina fibromul creste). Si in cazul meu, daca reusesc sa scad fibromul cu plante si raman iar insarcinata, in sarcina fibromul creste iar si mi-e frica sa nu ma lovesc de acelasi esec ca si la prima. Cam astea au fost dilemele mele inainte sa ma hotarasc pentru diph si operatie.
Acum, odata inceput tratamentul, operatia e obligatorie, din cate stiu , dupa ce revine ciclul daca nu te operezi, fibromul creste la loc chiar mai mult, asa ca la noi nu mai e cazul sa ne gandim la plante. Eventual dupa operatie, ca sa corectam dezechilibrul hormonal de care probabil ca ne mai putem lovi si daca scoatem fibromul.
Sa auzim de bine, la toata lumea!
Nikol

Dumnezeu e cel care a facut cerul si pamantul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

Fetelor,
va multumesc foarte mult pentru incurajari.Am intrat de cateva ori pe forum pana acum si am citit mesajele trimise de voi, dar nu am fost in stare pana acum sa va raspund.Ce pot sa va spun este ca miercuri s-a depus actiunea de divort la judecatorie.Sant sanse sa ne impacam, dar chiar daca el va dorii acest lucru in final, eu nu stiu ce voi face, deoarece el conditioneaza relatia noastra...in functie de niste aspecte pe care eu le consider puerile ( toate prietenele mele sant oripilate si imi spun ca nu este posibil asa ceva..., ca este imatur..., sa pun punct relatiei).
Maryd

Mergi la inceput