Clubul celor curajosi si nebuni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Tora, si noi avem o poveste frumoasa... Si pot spune ca am fost si mai nebuni..
Ne-am cunoscut pe un site de invatat limbi straine, eu voiam sa invat portugheza, el lb romana. El brazilian stabilit in State, eu... romanca. Amandoi divortasem de ceva ani... eu mai credeam in iubire, el nu.. La inceput am vorbit pe acel site, incercand sa invatam fiecare cate ceva, apoi ne-am scris multe e-mail-uri si, intr-un final (dupa ce m-am trezit cu un buchet imens de trandafiri la usa) i-am dat nr de telefon. Vorbeam cu orele... Apoi am inceput sa ne vedem cu webcam-ul si asta timp de cateva luni. Anul trecut in 19 august a venit in Romania iar in 18 sept ne casatoream...Pozele le puteti vedea in semnatura Deja avem un an de casnicie si suntem

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Vianne, frumoasa povestea ta. Dar cum a vrut el sa invete tocmai limba romana? De ce? E un pic nepractic fata de o spaniola, franceza, italiana. Sau pe astea le stia deja?

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Clover, multzam!
Si de ce romana? Spaniola o vorbeste f bine, italiana si franceza nu il atrageau iar romana are gramatica f apropiata de limba portugheza si deja avea un curs de invatat limba romana acasa. Plus ca sunt o gramada de cuvinte la fel.
Dar cred ca pur si simplu asa a fost sa fie...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Da-r-ar nebunia asta si pe mine in curind!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Simbata am fost in parc cu fetele, o vreme superba, erau vreo cinci nunti, isi faceau poze in parcul superb, cu tot alaiul de fotografi dupa ei... Unde te intorceai vedeai o mireasa :)

Si mergeam asa cu fetele care mincau din inghetata si ce imi spun ele?... Mami, daca te casatoresti si faci nunta noi vom fi "flower girls" adica fetele alea care imprastie petale in fata miresii... Da, zic eu rizind din toata inima... da' pina atunci e muuult timp... cred ca veti fi domnisoare de onoare :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Alyssa, eu iti doresc din tot sufletul sa ti se intample. Ai trecut prin atatea si meriti din plin... Dar.. stii cum e... RABDARE.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by IEPU

Ma inscriu eu in club.

Am fost casatorita 10 ani si nu mi-au ajuns sa ma obisnuiesc cu "stilul" fostului meu sot. In cateva cuvinte as putea spune asa: un om atat de frustrat si complexat incat ura bucuria de a trai a celorlalti si succesele lor. Pe mine se razbuna ca eram la indemana pentru pumni si insulte.

Si intr-o zi mi s-a cerut sa colaborez pentru o lucrare de serviciu cu un coleg detasat din alt departament. Si nu a mai contat ca eram casatorita si aveam un copil de 6 ani, nici ca el e mai tanar cu 6 ani decat mine. Am fost sigura ca el este jumatatea mea si imi place sa cred ca il voi gasi in toate vietile mele viitoare.

De atunci au trecut aproape 4 ani si nu i-am gasit nici un cusur. Seamana cu mine la fire atat de mult incat mi-ar fi si greu . Dar important este ca avem aceleasi puncte tari si aceleasi slabiciuni, asa ca este exclus sa ne gasim reciproc vina. Ne place sa facem aceleasi lucruri asa ca ne simtim bine impreuna indiferent ce am face.

Sper sa nu fie departe ziua cand stiinta va gasi o explicatie pentru compatibilitatea sau incompatibilitatea dintre oameni si le va putea cuantifica. Mi-ar placea sa poata avea fiecare un receptor de unde magnetice care sa declanseze o alarma in posetuta atunci cand "jumatatea" este in preajma. Ar fi mai multi oameni fericiti si nebuni de iubire.


Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)
http://community.webshots.com/myphotos?
action=viewAllPhotos&albumID=550146097&ran=6628



ft frumos, felicitari!!

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Ma inscriu eu in club.

Am fost casatorita 10 ani si nu mi-au ajuns sa ma obisnuiesc cu "stilul" fostului meu sot. In cateva cuvinte as putea spune asa: un om atat de frustrat si complexat incat ura bucuria de a trai a celorlalti si succesele lor. Pe mine se razbuna ca eram la indemana pentru pumni si insulte.

Si intr-o zi mi s-a cerut sa colaborez pentru o lucrare de serviciu cu un coleg detasat din alt departament. Si nu a mai contat ca eram casatorita si aveam un copil de 6 ani, nici ca el e mai tanar cu 6 ani decat mine. Am fost sigura ca el este jumatatea mea si imi place sa cred ca il voi gasi in toate vietile mele viitoare.

De atunci au trecut aproape 4 ani si nu i-am gasit nici un cusur. Seamana cu mine la fire atat de mult incat mi-ar fi si greu . Dar important este ca avem aceleasi puncte tari si aceleasi slabiciuni, asa ca este exclus sa ne gasim reciproc vina. Ne place sa facem aceleasi lucruri asa ca ne simtim bine impreuna indiferent ce am face.

Sper sa nu fie departe ziua cand stiinta va gasi o explicatie pentru compatibilitatea sau incompatibilitatea dintre oameni si le va putea cuantifica. Mi-ar placea sa poata avea fiecare un receptor de unde magnetice care sa declanseze o alarma in posetuta atunci cand "jumatatea" este in preajma. Ar fi mai multi oameni fericiti si nebuni de iubire.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

ma primiti si pe mine in club?

Nu's asa de curajoasa si de nebuna ca altii, dar o doza destul de maricica din fiecare am.
Am fost impreuna cu cineva 7 ani din care 3 casatoriti, am simtit ca relatia nu mai merge, mi-a luat ceva vreme sa fac pasul final, dar in decembrie 2002 l-am facut, am divortat, i-am lasat lui garsoniera cumparata impreuna (ce-i drept, mi-a dat partea mea de bani pe ea, dar au fost vreo 3000 $ pe-atunci) mi-am luat bagajele si am plecat cu chirie.
Pe EL il stiam dinainte de divort, dar eram doar amici atunci, si el era despartit de curand de sotie (ei avusesera 10 ani de casnicie in spate).
La inceput cred ca am cautat doar un umar pe care sa plang, relatia a inceput sa prinda contur in timp.
La nici 6 luni de cand eram impreuna m-am trezit gravida. Eram confuza dar imi doream bebelusul. Si l-am avut, chiar daca la inceput el n-a prea fost de acord cu decizia mea. La nici 5 luni de la nasterea Malinei m-am trezit din nou cu 2 liniute pe testul de sarcina. Dupa multe peripeti, am hotarat sa-l pastram si pe al doilea bebelus, asta in conditiile in care noi inca stateam cu chirie si exista riscul sa-mi pierd job-ul din cauza atator "concedii pre si post natale". Povestea-i lunga, poate multe fete de aici o stiu, cine n-o stie gaseste in semnatura cele 2 "aventuri".
Uneori nici mie nu-mi vine sa cred ca in nici 4 ani de zile am reusit sa fac atat de multe lucruri (un om pe care-l iubesc si care ma iubeste alaturi, 2 copii si propria casa), mi-aduc si-acum aminte de revelionul 2002-2003 cand eram singura si deznadajduita si credeam ca totul s-a sfarsit!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput