ajutoooor! ifectie urinara BB

ajutoooor! ifectie urinara BB | Autor: Doina

Link direct la acest mesaj

scriu pt o prietena care are probleme cu bebelusa de 3 luni si care a facut infectie urinara a debutat cu caca verde, voma si temperatura, s-au dus la spital si va puteti imagina ca la o bebelusa atit de mica i-au pus perfuzii pt rehidratare si cu atibiotice in... cap! i-au ciuruit si minutele in cautarea unei vene si pt ca nu au reusit i-au pus perfuzia in cap... BB a pierdut 200 gr, dar acum se simte mai bine si vor trebui sa mearga la spital pt injectii cu antibiotice timp de 7 zile. Va rog ajutati-o cu un sfat ca eu chiar nu stiu ce sa-i spun! a mai fost cineva in situatia asta? ce e de facut? cum e posibil un BB atit de mic sa faca o infectie atit de urita? da-ti ne un sfat cit de mic, o idee... aici in Franta nimeni nu-ti spune nimic la spitalsunt tare zgirciti cu sfaturile si explicatiile
pupici la toate mamicile, bebicile, burticile

Doina&Carlita-iubita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

cred ca peste tot medicii nu dau explicatii, isi fac doar treaba mai bine sau mai rau...
se pare ca bebeii sint destul de expusi la infectii urinare, in special datorita faptului ca pur si simplu atunci cind fac caca,acesta sta mai mult sau mai putin in pampers si de la caca asta ajung in caile urinare mai multe bacterii,coliforme, cea mai banala e Escherichia Coli sau E.Coli, dar si altele ; daca infectia apare trebuie tratata cit mai precoce, chiar daca arata inspaimintator perfuziile pe cap la bebei le salveaza viata; trebuie ascultat medicul si facut tratamentul cit mai corect;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

Alexa, fata mea cea mare a facut pe la 11 luni infectie urinara; se stie ca infectia urinara este destul de frecventa la sugar si apare mai des la fete. si fata mea a trebuit sa faca un antibiotc injectabil, Fortum, si asta ptr ca se ajunsese intr-o stare destul de grava "multumita" medicilor (schimbasem vreo 4) care ziceau ca face febra din cauza dintilor. examenele de control ale urinii se vor face timp de mai multe luni ptr ca e posibil ca infectia sa apara din nou. sigur i s-a facut o urocultura si antibiograma; daca vrea, poate sa-i faca si o ecografie a cailor urinare ptr a exclude existenta unei malformatii.
Sanatate multa bebelusului!

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Fetita mea a avut pielonefrita,o infectie la rinichi pe la 10 luni..Am facut tratament cu antibiotica o buna perioada,apoi control cu cateta sa se vada daca fluxul urinei e corect si zeci de controale la urina,analize ale urinei,adica....Am inteles ca poate reveni si de atunci tot controlam urina la intervale regulate...
Noua ne-a spus medicul ca ar putea fi si de la piscina si de la raceala,n-am inteles tocmai bine ca e medic neamt...
Stiu ca trebuie sa bea ffff multe lichide si in special ceaiuri.
SANATATE!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Buna, fetelor!

Merci pentru raspunsuri. Eu sunt mamica cu pricina...
Am iesit ieri de la spital cu Adélie (3 luni si o saptamina), acum suntem mai bine... In sfirsit, cu o gramada de antibiotice de facut si o gramada de examene la orizont...
E adevarat ca este impresionant sa fii cu un bebe asa de mic la spital, mai ales cind este al tau si cind ii curg lacramioarele de i se umplu urechiusele
Sa speram ca a fost totusi bine ca am descoperit la timp si ca nu vor mai fi probleme
Va pup pe toate, sanatate!!!

O&A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Uffff,Otilia,ne pare tare rau ce auzim,ca Adelita e bolnavioara.
`Va dorim sanatate muuuulta si sa auzim doar vesti bune!
Pupam cu drag,
Alina si Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

otilia multa sanatate tie si fetitei; crede-ma ca stiu prin ce ai trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mm spune:

Buna Otilia!
Si baiatul meu a avut infectie cu E.Coli , dar la virsta de 5 luni, si o faza f. nasoala, cu 40,6 grade temperatura. Si noi am fost internati 7 zile, cu antibiotice....branule sau bradule .....cert e ca ni s-a recomandat sa-i facem bianual analizele urinei. Slava Domnului, ca de atunci pina acum nu am mai avut probleme de genul asta.Si au trecut 2 ani de atunci!!!!!
Intr-adevar e impresionant, eu plingeam alaturi de Mihai cind ii facea injectiile.......si nesimtitele de asistente ma lasau singura in rezerva sa-i fac impachetarile cu cearceafuri reci, ca sa-i scada temperatura...........BINE CA AM TRECUT SI PESTE ASTA!!!!
Va urez multa sanatate, amindorura.
Marittamarina

quote:
Originally posted by Otilia

Buna, fetelor!

Merci pentru raspunsuri. Eu sunt mamica cu pricina...
Am iesit ieri de la spital cu Adélie (3 luni si o saptamina), acum suntem mai bine... In sfirsit, cu o gramada de antibiotice de facut si o gramada de examene la orizont...
E adevarat ca este impresionant sa fii cu un bebe asa de mic la spital, mai ales cind este al tau si cind ii curg lacramioarele de i se umplu urechiusele
Sa speram ca a fost totusi bine ca am descoperit la timp si ca nu vor mai fi probleme
Va pup pe toate, sanatate!!!

O&A

Mergi la inceput