Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (87)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

salut!

Super poze Noki, cristina n si am mai vazut ieri cateva , dar nu mai stiu ale cui !Oricum, avem bebelusi mari!
Flavia e si ea mare mucioasa, dar n-are temperatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Anda, bine-ai facut cu bona, pacat numai ca s-a intamplat intr-un moment neprielnic si fara preaviz.Dar, tot raul spre bine....

Ina, sanatate multa!

Flavia mea e o scumpa, ii place sa butoneze la tastatura, dar, culmea, foloseste si mouse-ul, adica pune mana pe el il misca putin, apoi se intoarece la tastatura si tot asa de 4-5 ori cu o moaca tare serioasa si concentrata; sau a invatat sa arunce o mingiuta si sa "alerge "dupa ea, si iar o arunca si iar o prinde,....,acum a trecut la aruncat si prins telecomanda, celularul si alte lucruri "pretioase"; sau cand se scoala dimineata si nu e aprins televizorul , ia telecomanda si o indreapta spre televizor.
Acum se lupta cu o sticla de vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Salutare si de la noi ! [hi]
De-abia acum citesc ultimele doua zile de postari, dar pagina curenta mi-a sarit in ochi.
CristinaN, si noua ne-a dat Ca gluconic in maternitate, ce-i drept oral, nu injectii. Poate fiind mai micuta au preferat asa... Vezi ca e un thread special la Parintii intreaba cu "Prematurii - esentele tari se tin in sticlute mici"

Pe scurt despre noi: de lunea trecuta am reinceput serviciul. Jumatate de norma, orarul mi l-am facut de la 10 la 14. E foarte bine asa, mai mult m-ar fi dat total peste cap. Si-asa, dupa cate o noapte dintr-aia (Cristi nu doarme bine de felul lui, darmite cand il mai supara dintzisorii, cum s-a intamplat), e cam greu. Restul timpului vreau sau stau tot cu el, nici treaba nu mai fac . Cu Cristi sta soacra, se descurca super-bine, se inteleg bine amandoi... Ma bucur cat de incantat e sa ma vada cand ma intorc, e tot dupa mine, scumpul mic . Cred ca as ramane la orarul asta forever, asa viata mai merge.

Mai citesc si sper sa ma tina puterile sa mai si raspund in seara asta. Daca nu, mai prind eu un moment.


Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

salut salut si de la noi!

n-am apucat sa citesc nimik din urma, imi merge netu ca un kkt, stau 100 ani sa mi se incarce o pagina..

in principiu "noi este bine". Raportam 9.3 kg si undeva spre 75 cm, nush exact cati pt ca pe langa mine si drita cred k mai trebuiau vreo 2 persoane sa tina piticu la o masuratoare..

eu sunt distrusa cu spatele de cand piticu se lupta sa mearga in 2 labute, dupa ce deabia am scapat de cutit, n-am voie sa car, sa fac efort etc, acum umblu cocosata cu piticul..nashpa dar asta e!
jupanu Razvan e plin de ambitii de genul: vrea sa stea singur in picioare (a ajuns la vreo 3 sec), vrea sa-mi scoata pamantul de la ficus, sa spele gersia cu limba...Oricum azi a fost mortal!
stateam noi pe jos in sufragerie cu ochii cascati la Hallmark, si cica luam gustarea: eu ii dadeam bucatele mici de miez de paine cu almette, el lua delicat si manca singur..nu va zic ce mozol s-a facut pe labutedar, cand a terminat se lingea delicat pe degete de numa'

si bomba zilei! fi-miu nu vorbeste propriu-zis, mie nu mi-a zis mama niciodata, suspectez eu ca ba-ba e un soi de mama. Dar tata zice de mult, si uneori chiar lui ta-su.In rest...scoate la cuvinte-sunete gen chineza vehe si graca moderna la greu. Oricum, scenariul era cam asa: ta-su la servici, noi acasa. Asta mic misuna prin casa si tot zicea tata, tata. La care eu: Nu e tata, tata e la servici, nu e tata, nu e tata. In fine, se aseaza piticu sa mestereasca ceva la o masinuta si tot mormaia ceva cu tata. si la un moment dat aud tare si clar: MUE TATA! a zis de vreo 2 ori si iar a dat-o pe chineza... bineinteles ca eram pe jos de ras...nici nu-i zic lui ta-su, poate scoate perla si cu el de fata..

Avem poze noi!SEPTEMBRIE 2006

noapte buna gagici, trec la munca de jos adik spalat bibe...

Adina si BB Razvan

Razvan-Nazdravan
Razvan la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

hello mamici!
multumesc anda si ina ca mi-ati raspuns, mi-e dor de toate fetele de pe-aici!
anda, si eu o patesc cu postarile mele, se duc cu o ora mai devreme si se intercaleaza cu celelate, naspa!
ah, si apropo anda, daca mai ai chef, ca am vazut ca ai gasit biletel cu astrograme, as indrazni si eu sa ma bag la inaintare, ce zici? imi pare rau de faza cu bona, aici nu te pot ajuta, chiar nu stiu pe nimeni. din contra, as avea si eu nevoie de cineva dar pt curatenie, o data sau de 2 ori pe sapt, ce ziceti fetelor, stiti pe cineva?
mai, uitandu-ma la nora-mea sarah cataratoarea am avut o revelatie: doamne ce-au mai crescut copiii nostri!!! incepand de luna asta incepem sa ne felicitam pt implinirea unui an, va dati seama? doamne, nu-mi vine sa cred... deja ma gandesc cum sa-i sarbatoresc ziua, fac planuri, poate la 2 ani il duc la gradi, si-acu un an... eram uda toata ca trebuia sa nasc... mai rau: ma suna noki la 4 dupa-amiaza ca e singura acasa, crede ca naste si oare ce sa faca??? sa se duca oare la spital??? rad cu lacrimi si acum...
ce amintiri frumoase am trait alaturi de voi, fetelor! chiar daca intru rar, imi suntem tare dragi!

cred ca o sa ma duc sa ma culc, ca deja devin lacrimogena.
va pup,

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

piticul la 6 si la 7 luni

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna seara fetelor!!!

Addya superbe pozele si mai ales replica lui Razvan. Asta e de filmat si de notat daca se repeta.Asa zicea nepotul meu la iepure="pulilii" de ne tavaleam cand il auzem iar la fluture i-a zis "futele" ca toti copii.
Noki minunata fata ai. Sa-ti traiasca. Al meu Stefan incearca de zor sa se catere pe tzarc pe exterior dar nu am reusit sa ii fac poza.
Anda pe bune ca arata cu degetul si mai si cere. Zice "tiu,tiu,tiu" si indreapta degetzelul spre lucrul pe care il vrea. Azi i-am facut poza dar...maine le descarc ca acuma imi e lene. Sau...daca ma invrednicesc...
Meems pe cat octombrie esti tu???
Buluci nu i-am facut taietei de casa ci i-am facut paste (melcisori sau spirale) in stilul taieteilor cu lapte. I-am fiert paste in lapte si apoi dupa ce s-au racit si au absorbit aproape tot laptele le-am pasat cu fructe. A bagat Stefan de s-au batut turcii.
Azi la pranz a papat piure de cartof,dovlecel cu unt sare si lapte de vaca si un ou amestecat. Maaama ce i-a placut!

Cam atat de raspuns...Noapte buna!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

quote:
Originally posted by dordia2000

Meems pe cat octombrie esti tu???

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005



Pe 29, la o zi dupa Natalici si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lavi uite despre masina de spalat vase

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:

Chiar ma laudam ieri, ca Albert a avut temperatura rezonabila, cand dimineata, in jurul orei 5, tremura copilasul meu din toate incheiturile. Nici nu am mai stat sa-i masor temperatura, i-am pus rapid un supozitor de Paracetamol si i-am dat 7 ml de Panadol Baby, iar pe la 6 avea 37,7.
Acum sta linistit si se joaca cu niste zdranganele.

Adelina si Albert (16.11.2005)




Cu riscul de a te supara, vreau sa-ti atrag atentia ca este foarte periculos ce ai facut tu: Panadolul are ca substanta activa tot paracetamolul si practic i-ai dat o supradoza de paracetamol. Ceea ce poate avea efect antipiretic mai mare dar poate sa aiba si efecte negative nasoale. 7 ml de Panadol imi suna si asta mult, dar probabil te-ai uitat tu bine pe cutie la doza si o fi conform greutatii. Nu le stiu pe de rost.

Intotdeauna cand are febra intai masoara-i-o si apoi iei decizia ce medicament ii dai.
Am mai zis:
38-38.5 paracetamol
38.5-39 nurofen (merge si paracetamol dar e mai eficient nurofenul la temp asta)
39+ algocalmin + impachetari cu apa calaie daca nu scade

Buluci macaroanele sunt absolut OK si de pe acum, cele care nu contin ou. Taiteii cu ou, contin si albus, deci dupa 1 an.

Alimente interzise intre 1 si 3 ani:
-carnea de porc, grasimea animala (untura, etc), salamurile, etc
-carnea de oaie (dar vad ca la voi ziceai ca se da; si eu stiu ca mielul e greu asa ca votez cu nu)
-condimentele picante
-ceapa prajita, rantasul
-fasolea si varza (pana la 2 ani am citit in cartea lui Ciofu)
-seminte, nuci, alune, fistic - sa nu se inece cu ele, dar macinate merg
-cola, cafea, alcool, ciocolata poti sa-i dai o patratica/zi dar nu mai stiu de la ce varsta, cacao in lapte e voie

Bineinteles de preferat nu prajit, nu alimente bogate in E-uri, nu dulciuri in exces, etc.

Feli multumesc pentru link!!!

fee e vorba de Pulmex Baby pe prospectul careia scrie ca se poate da de la 6 luni parca.

maria ce super-super programul de 4 ore!!!!
Si ai noroc cu soacra ca vezi tu cum e cu bonele..
Pana la urma ai ajuns la intelegere cu seful, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Vanish Oxy a scos 90% din piersica de pe cearceaf Vanish ruls

PS: eram datoare cu un raspuns: Joy hmmm, nu pricep decizia lui Stanciu, o sti el ce-o sti sau o fi omis...
El are niste alegeri mai ciudate - de exemplu dupa ce am terminat tratament ptr bronhiolita ne-a pus sa facem aerosoli cu Furosemid (diareic) pentru a preveni revenirea bolii. Pe net a gasit Doru un studiu in acest sens - cica Furosemidul este si bronhodilatator dar putini stiu. Ma rog! Eu i-as da Biotics preventiv.

Edit: Furosemidul este diuretic, nu diareic

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput