caut cartea Sandei Marin - format electronic

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

as dori si eu, daca se poate, cartea sandei marin si a lui radu anton roman.

adresa mea de mail este:

mihaelabardan@yahoo.com



www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

a expirat aia cu muraturile. o are cineva sa o incarce inapoi ??
pliiz ! si mersic !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

fetelor,SANDA MARIN ,e BARBAT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

quote:
Originally posted by giul

fetelor,SANDA MARIN ,e BARBAT.



Asa stiam si eu!!!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Serios???!!!!!! Eu stiam ca e femeie.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happyalex spune:

quote:
Originally posted by giul

fetelor,SANDA MARIN ,e BARBAT.

No way!!!! A fost cat se poate de
quote:
"Acestea", (Sanda Marin femeia si Sanda Marin -barbatul)" sunt doua persoane diferite ,mai bine spus au fost ,deoarece Sanda Marin a murit de mult prin 1961. Ea a trait,scris si editat Cartea ei de Bucate intre cele doua razboaie mondiale ,prima editzie fiind 1936. Eu am editzia VII de prin 1941. Are o prefatza de M. Sevastos. Se pare ca acesta care era scriitor a scris si el o carte de bucate ,dar n-am vazut-o .
Dupa 1945 nu s-a mai editat pana dupa 1960 , cand s-a dat o editzie modificata de Roda Visinescu. Aici retzetele sunt simplificate ,mai dietetice si cu ingrediente mai putzin deosebite,de ex: castane,oua mai putzine,
fructe exotice.Editziile care s-au facut dupa aceia sunt dupa cea din 1960.
De fapt Sanda Marin este un nickname . De fapt era profesoara de matematica si a scris aceasta carte ca un hoby.
Celalalt personaj Marin Sandu,este bucatar si a scris putzin. Se vede in cartea lui Radu A. Roman la bibliografie diferentza. "


P.S. Am citat-o pe Higeea de pe Culinar

Mai multe despre Sanda Marin :

Cine este Sanda Marin?

"Adevaratul nume al Sandei Marin este Cecilia Maria Zapan (nascuta Simionescu). A venit pe lume in decembrie 1900 la Iasi, intr-o familie din elita intelectualitatii orasului. Tatal ei, carturarul Ion Simionescu, a fost un reputat naturalist, paleontolog si geograf, devenit profesor universitar de foarte tanar (nu avea nici 30 de ani). Micuta Cecilia s-a bucurat de cea mai aleasa educatie. Stapanea la perfectie germana, franceza si engleza, a studiat pianul la Paris si apoi in tara, cu faimoasa Florica Muzicescu (profesoara lui Dinu Lipatti si a lui Dan Grigore) si a crescut intr-o casa vizitata de spirite luminate ale vremii : carturari, scriitori, muzicieni, actori, pictori. Casatorita cu Mihai Zapan (doctor in chimie), Cecilia Maria si-a transformat caminul intr-o oaza de bucurie pentru prietenii pe care ii incanta exclusiv cu creatii gastronomice proprii . Pe la inceputul anilor '30, nemultumita de cartile de bucate existente pe piata, Cecilia Maria Zapan s-a hotarat sa demonstreze cu forte proprii ca gatitul este cu adevarat o arta. Nefiind prea sigura de succesul cartii, si-a ales un pseudonim care urma sa devina o adevarata parola pentru gurmanzi : Sanda Marin.
Editia integrala a "Cartii de bucate ", scrisa de Sanda Marin a fost lansata de de doi filosofi din elita spiritualitatii noastre contemporane: Gabriel Liiceanu, directorul Editurii "Humanitas" (care a publicat aceasta editie ) si Andrei Plesu...."

Mi-a mai placut din acest articol si un fragment din dizertatia lui Andrei Plesu :

"Am crescut sub semnul cartii Sandei Marin. In copilarie, credeam ca e un singur cuvant, "sandamarinul", care denumeste o ustensila cu care poti gati orice. Mai tarziu, cand am aflat ca este vorba despre o carte scrisa de o doamna, am rasfoit-o cu voluptate si trebuie sa recunosc cinstit ca mi-a starnit apetitul pentru problema feminismului"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

quote:
Originally posted by buburuzica_2005

Va rog frumos as dori si eu cartile Sandei Marin si ale lui Radu Anton Roman la adresa andra_retezeanu@yahoo.com.
Va multumesc anticipat



Daca se poate as dori si eu cartile... simonaclau@yahoo.com
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Doresc si eu cartea Sandei Marin in format electronic
Trimite-ti la smolei2004@yahoo.com

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smolei_2004/album?.dir=/759fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Pardon nu stiu cum sa scriu underline
smoleiunderline2004@yahoo.com

http://pg.photos.yahoo.com/ph/smolei_2004/album?.dir=/759fre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

quote:
Originally posted by Happyalex

Luati de aici:

Sanda Marin

Radu Anton Roman


Bonus:Sa gatim a la Gheorg



as vrea si eu cartea dar nu merge sa fac download?

mai este acolo ?
multumesc!

Mergi la inceput