N-am curaj sa conduc (5)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Giul bine ca nu ai luat masina ca de aia merge lumea la munte sa se plimbe, cred ca va-ti distrat de minune, si ma bucur pt tine. Eu nu am condus de canteva zile,poate in weekend , desi aici ninge mai nasol si imi e teama.
Apoi Gabrielav am si eu o problema te rog sa nu te superi ca iti fac observatie dar tare (M-am facut canadianca la faza asta) "Ce cauta copil de 2 ani in dreapta ta?" Aici la noi este interzis sa ai copilul mai mic de 12 ani in dreapta in primul rand airbag-ul poate sa-l sufoce in caz de accident, daca il iubesti te rog frumos lasa copilul sa stea in spate in scaunul lui de bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Aici Lemoni are dreptate. Nici eu nu-l las pe fi'miu sa stea in dreapta, nici n-a cerut-o de altfel. Are aproape 3 ani dar merge in spate cu unul din noi sau cand conduce sotul singur (ca eu singura ...inca nu ) in spate singurel...si cu centura pusa. N-are scaun de bb, dar ii punem centura.
Oribila ceata asta. Am condus ieri un pic..dar nashpa de tot. Cred ca saptamana asta, sau cea viitoare, imi fac curaj sa ies singura. O iau pe maica-mea in dreapta si fac cateva drumuri scurte, la ore cand nu-i asa aglomerat. Va tin la curent daca am avut curaj si cum a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Nimeni nu mai spune nimik...sa inteleg ca lumea conduce mai mult , n-are timp de discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by DOR

Nimeni nu mai spune nimik...sa inteleg ca lumea conduce mai mult , n-are timp de discutii.



Buna dimineata!

Aici e o vreme oribila afara, ploua foarte tare si e asa de intuneric si vant puternic(care se simte, parca "fuge" masina in lateral)..
A fost groaznic de condus cand am venit la servici. M-am rugat tot drumul sa nu-mi apara vreun elan in fata ca n-as fi avut cum sa-l vad.

Cred ca sinteti tare curajoase sa conduceti in Bucuresti..eu nici nu vreau sa ma gandesc! Ma si vad in mijlocul unei intersectii cu zeci de claxoane nervoase in jurul meu.
Ma gandeam sa inchiriez o masina cand mai vin, dar pentru Bucuresti cred ca-mi trebuie cu sofer cu tot.

Asta-iarna am fost la Roma, unde era o nebunie in trafic. Dar mi s-a parut ca sint mai flexibili decat in Bucuresti. Claxonau intr-una oricum, dar nu asa nervosi.
Masinile erau parcate pe strazi asa de aproape una de alta si uneori chiar blocate de alte masini. Ma intrebam cum ies de acolo..
E adevarat ca foarte multe erau putin lovite/zgariate, nici nu cred ca merita sa le repare..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Eu am fost ieri pana la Cora ocolind bineinteles ca s-o iau si pe soacra,am prins si bariera la gara obor ,am mers cu lumanarea efectiv,era ceata,aglomeratie pe strazi,cine se baga inainte ,se baga si acum venind pe contrasens calcand linia continua,te forteaza sa-i faci loc,insa n-am mai vazut atitudinea sfidatoare,ci mai multe gesturi de multumire.Acuma as putea fi angajata ca observator de politie in marea majoritate soferii poarta centura ,in mult mai mica masura vorbesc la telefon,incalca si linia continua ,insa in intersectii mai mici ,vorbesc de una inaintea trecerii peste liniile de la obor ,cei de pe drumul cu prioritate nu se mai inghesuie ca chiorii- oricum nu aveau loc dincolo de intersectie ,se opresc la trecere si astfel masinile care schimba sensul ,au loc si fluidifica traficul.Mi s-a parut ca se merge avand o atitudine schimbata , -cu grija si imi place ,eu oricum mergeam asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Ha-ha-ha....giul, n-ai scapat de soacra...apropo...lumanarea n-are legatura cu soacra.
Nu te supara, dar m-a amuzat foarte tare mesajul tau.
Taximetristul soacrei=esti o nora beton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Fetelor... eu conduc de aproape 8 ani. Si nu prea ma vedeam la acea ora in stare sa conduc. Dar a fost fff util.
Trebuie sa aveti in minte urmatorul lucru: puteti face acest lucru la fel de bine ca altii... oare nu puteti sa va paziti pielea??
Mergeti incetut, pe banda voastra si CURAJ!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

cand citesti ca poti sta 11 ore sa declari un accident minor...mai fetelor,unde oi fi citit eu ca odata cu noul cod vor exista niste formulare cu care doar vinovatul sa mearga la politie,asigurari...nu sunt inca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Pai am auzit la tv ca nu o sa mai fie valabila povestea cu formularele la asigurari. Ca cica se incurajeaza infractionalitatea. Adica vinovatul sa nu mai recumoasca. Ceva de genul asta. Asa ca feriti-va!



Andreea, mami de baiat cucuiat (muuuult prea des) - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Azi am condus si eu prima data pe zapada si culmea aveam curaj mai mare .Aiurea rau , oricum nu am mers prea mult, asa de proba numai dar e bine ca m-am descurcat binisor.
ma pup singura sunt o curajoasa.

Mergi la inceput