Jamie Oliver - carte de bucate

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happyalex spune:

quote:
Originally posted by ilenutza

Am vazut ca pe TVR 2 este o emisiune cu J.O.

[...] eu as vrea sa le inregistrez!


www.culinar.ro/forum/index.php?s=&showtopic=11840&view=findpost&p=278678" target="_blank">Aici se gasesc filme cu J.O. (puse pe rapidshare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by DienutaS

Ilenutza, o sa va dau reteta pe care am laudat-o de cate ori am avut ocazia si pe care m-ai rugat sa o postez.Este putin adaptata de mine la unele ingrediente si cantitati.

Spaghetti tetrazzini (Paste la cuptor cu pui si ciuperci)

- o tavita pulpe dezosate(el spune 4, mi se par putine), taiate bucatele
- 2 catei usturoi taiati felii subtiri
- 400 g ciuperci "proaspete de diverse soiuri" taiate bucatele (diversele soiuri s-au limitat la universalele champignioane). Eu am pus mai mult de 400 g.
- 200 ml vin alb
- 450 g spaghete
- 500 ml smantana groasa (eu am pus mai multa)
- 200 g parmezan ras
- frunzele de la un fir de busuioc proaspat,am folosit si uscat, e ok
- sare si piper

Spaghetele se fierb conform instructiunilor de pe pachet.

Intr-o cratita mare in care incap toate ingredientele se pune ulei de masline si bucatile de pui condimentate cu sare si piper.
Dupa ce s-au rumenit putin, se adauga ciupercile, usturoiul si vinul.
Se fierb la foc mic pana carnea e facuta iar vinul a scazut putin.(Ciupercile lasa apa, dar nu e nicio problema, va scadea la cuptor.)
Se adauga smantana in cratita, se aduce la fierbere apoi se stinge focul.
Se amesteca totul cu spaghetele, apoi se adauga trei sferturi din parmezan si busuiocul.Se amesteca din nou.
Se pune totul intr-un alt vas sau poate ramane si in cratita in care s-a facut toata operatiunea, se presara deasupra cu jumatate din parmezanul ramas (eu il presar pe tot) si se da la cuptor pana sunt rumenite si crocante deasupra.
Cand repartizati spaghetele in farfurii, se mai pot stropi cu ulei de masline si se presara cu parmezan ras (daca mai opresti).

"E nemaipomenit- foarte lipicios, dar delicios!" JO




eu sunt cam pe dinafara cu bucataria, dar m-am apucat de reteta asta.

Rog frumos sa ma lamuriti si pe mine:
1. ciupercile se taie bucati?
2. la cate grade se dau la cuptor si cam cat tb tinute acolo (cu aproximatie)


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Ruxandra, ciupercile se taie bucati. Focul la cuptor trebuie sa fie potrivit si lasi pastele pana devin crocante deasupra, cam 10-15 min, daca e nevoie chiar putin mai mult.
Spor la gatit



Mari 18+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Multumesc Nemary.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Nu am facut inca reteta. Va las pe voi sa o incercati ca sunteti mai experimentate.

DESERTUL PUNGASULUI - 4 portii


- 4 biscuiti cu ghimbir
- 4 portocale rosii sau mandarine, plus zeama de la 2 portocale
- 4 portii de inghetata de vanilie
- optional - 50 g zahar tos

Sfaramati biscuitii cu ghimbir intr-un mojar sau puneti-i intr-un servetel curat si zdrobiti-i cu un sucitor. Apoi puneti-i pe o farfurie. Curatati portocalele sau mandarinele si desfaceti-le felii, avand grija sa inlaturati samburii. Pentru a servi, fie puneti o portie de inghetata pe fiecare farfurie si o presarati cu biscuitii sfaramati, fie asezati inghetata pe un strat de biscuiti zdrobiti, apoi decorati cu felii de portoca;e rosii.

Pentru o varianta mai de lux, fierbeti 6 linguri de apa cu 50 g zahar tos, la foc mediu, pana obtineti un sirop auriu. Luati-l de pe foc si adaugati zeama de la celelalte 2 portocale ca sa il diluati putin. Turnati siropul peste feliile de portocale, ca sa se marineze in sucul caramelizat. Impartiti biscuitii sfaramati pe 4 farfurii, acoperiti-i cu inghetata si cu felii de portocale caramelizate.


, mami de
Alexia Ioana
si
Iulia Antonia

Mergi la inceput