a 2a cezariana

a 2a cezariana | Autor: buburuza

Link direct la acest mesaj

Cele cu 2 cezariene, povestiti-mi, va rog, cum a fost a doua oara!!! Ati optat de la bun inceput tot pentru cezariana, ce temeri ati avut, cum a fost comparativ cu prima data din toate punctele de vedere. Mai vreau un bebe si tare mi-e frica. Am nevoie de incurajari. Fetita mea are aproape 6 ani si vreau sa ma hotaresc cat mai curand cu privire la al doilea bebe.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

buburuza, poti sa spui ce virsta ai?
Si daca tot raspund fetele m-ar interesa daca ati facut a doua cezariana dupa 35 ani.
Multumesc,ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

buburuza, eu am 2 cezariene, la interval de 1 an si 4 luni.
Cum a fost a doua? exact ca si prima; ba chiar am senzatia ca mi-am revenit intr-un timp mai scurt. Eu am trecut f usor peste cele 2 operatii (prima a fost de urgenta; a doua datorita uterului cicatriceal). Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme mai ales ca a trecut mult timp de la prima cezariana.
Mult succes si curaj.

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

David are 2 ani jumate, si se pare ca sunt din nou insarcinata. Am intrebat medicul daca e ok, daca uterul e ok, si mi s-a spus ca totul e ok, ca in 2 ani jumate a avut tot timpul sa isi revina.

Nu am inteles de ce vrei cezariana. Poate vei putea sa nasti totusi normal. Sau e vreo problema de sanatate.
Oricum - ca sa raspund la intrebarea ta - am vazut si femei cu 3 cezariene.

Multa bafta!


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

A doua cezariana 37 de ani
A doua oara mi-am revenit mai repede decat prima data( bine, nici prima data nu a fost rau)
Curaj, ca nu e greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Am aproape 31 de ani si vreau cezariana pentru ca nu vreau sa risc. Am inteles ca este cel mai indicat sa nasti si a doua oara tot prin cezariana datorita taieturii de pe uter. Credeti ca merita sa risc? Nu prea cred ca as avea curaj. A nascut cineva dintre voi normal dupa o cezariana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si la mine refacerea dupa a doua cezariana a fost mult mai rapida decat prima data(contrar asteptarilor medicului)
la prima cezariana(25 de ani) cred ca o luna de zile m-a ajutat sotul sa ma ridic din pat si a doua oara(28 de ani) cand a venit soacra-mea la spital a doua zi si m-a vazut ca umblam pe hol singura(ea se astepta sa fiu lesinata ca prima data in pat) i s-a facut ei raude grija sa nu cumva sa patesc ceva...
important este ca bb sa fie sanatos noi mamicile uitam repede de durere...cand avem minunile langa noi.
Doamne ajuta ca totul sa fie bine

ps eu mi-am legat si trompele la a doua cezariana

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Si pe mine ma intereseaza daca se poate totusi naste natural dupa o cezariana...doctoritza care m-a operat acum mi-a spus ca oricum depsre o noua sarcina se poate vorbi abia dupa un an de la prima nastere (ca sa aiba timp taietura sa se "sudeze" cum trebuie), iar despre nastere naturala dupa cezariana nici nu incape vorba...cica exista riscul sa se rupa uterul in timpul travaliului. Si se pot face trei cezariene, nu mai mult...
Dar as fi curioasa daca vreuna dintre mamici a nascut in Romania, repet in Romania, natural dupa cezariana...o "colega" de forum din Suedia, daca nu ma insel, zicea ca acolo se poate ramane gravida la 6 luni dupa prima nastere, dar se naste tot cu cezariana, iar daca se vrea nastere naturala trebuie asteptat 2 ani si se naste fara risc...nu stiu ce sa zic...mai astept si eu parerile voastre...

catrinutza - mamicutza de Mariuci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Mie mi-a spus medicul ca dupa 6 luni de la cezariana pot sa incerc sa raman din nou insarcinata,(din pacate,eu am pierdut sarcina la 26 de sapt. si mi-a facut cezariana),daca uterul s-a refacut.
Acum am 7 luni de la cezariana si avem ok-ul pentru o noua sarcina.
In ceea ce priveste nasterea normala dupa cezariana...e cam greu...nimeni nu risca o ruptura uterina.





MIRELA







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am doua cezariene, la interval de 2 ani si 2 luni, a doua a fost cu mult mai usoara decat prima, iar eu m-am refacut mult mai repede!
A contat si anestezia, la a doua am facut epidurala, iar la prima - generala. Epidurala e un miracol.
Dupa a doua am avut niste complicatii, nu curgeau lohiile, am ajuns la dilatatie , ma rog, a trecut. In rest...numai lucruri bune despre a doua cezariana!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput