Parndorf

Parndorf | Autor: carolinah

Link direct la acest mesaj

Vazand subiectul cu outleturile din Romania mi-am amintit ca am auzit de un mare outlet store din Europa: Parndorf. Inteleg ca e in Austria, relativ aproape de Ungaria.

Stie cineva de el?
Ce gasim acolo interesant?
Care ar fi perioada cea mai buna de cumnparat de acolo (dpdv aprovizionare, preturi etc).
Cum ajungem acolo? Tren, autocar, masina... Cati km pana acolo de la Buc, de ex?
Gasim cazare in zona? etc

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

carolinah eu de vreo 3 ani de acolo imi fac cumparaturile.fiind aproape de arad ,la fiecare iesire afara trecem pe acolo.
defpat ce este:o strada pe care fiecare casa este o reprezentanta de firme,dela adidas la nike,mango(eu iubesc mango de acolo plec cu cele mai multe)etc...
este destul de mare mai ales ca acum s-a mai deschis ca un fel de centru unde e chiar si jolidonul sau triumph-ul nostru.
preturile sunt la majoritatea produselor mult inferioare celor din rom.ex:tricouri adidas,puma,9E.sunt si produse scumpe dar asta pt ca asta e pretul real,mai ales cele profesionale(pt alpinism,ciclism etc)
dupa granita dintre ungaria si austria mai sunt 50 km si aproxi inca 50 pana in viena unde te poti caza la etap care e f ieftin.noi stam in general la pensiuni in ungaria,pt ca sunt multe aproape de granita.
din szeged(nu stiu daca am scris corect) pana acolo este autostrada si e f bun drumul mai ales comparativ cu noi.
sper ca ti-au fost de folos inf .tot ce pot sa-ti spun e ca merita,acolo gasesti absolut orice nu numai produse ca pt romania pe care se cer si o groaza de bani.....


alina
sa o ajutam pe barbye!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Mi-ar placea in cazul asta sa merg sa imi fac acolo cumparaturi de Craciun (candva in oct, ca de obicei). Nu stiam daca se poate ajunge acolo cu masina. Cat faci de la Szeged pana acolo?

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

carolinah ia o harta si uita-te pe ea pt ca depinde de masina drumul e f bun,e autostrada.
merita sa mergi cam cu 2 sapt inainte de craciun ,ei incepand cu 1 dec fac fff mari reduceri nu ca la noi sa se scumpeasca.
dar fata de orice magazin de la ei acest cartier cum ii zic eu au tot timpul reduceri!deci poti merge linistita si in oct.
e situat chiar langa autostrada budapesta-viena,la 50 km dupa granita.
cu masina e ff simplu de ajuns.numai ca din buc e ceva de mers,fata de arad.

alina
sa o ajutam pe barbye!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Carolinah, nu stiu daca vorbesti germana, www.mcarthurglen.at/" target="_blank">aici este pagina oficiala a outlet-ului, sa-ti faci o idee cam ce magazine sint. In principiu ei au tot anul preturi foarte reduse, insa in decembrie e "jale", pina la 70 % reduceri!

Flavia si Bianca


Bia studioasa!

Sa o ajutam pe Barbye!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Multumesc, fetelor.

In principiu vrem sa mergem peste 2 saptamani acolo. M-am uitat si pe site-ul lor si pare OK. 70% reduceri la pretul de outlet? Wow!!!

Flavia, este vreo sarbatoare sambata pe 13 in Austria? Ca vrem sa mergem atunci si pe site scrie ca sarbatorile au inchis si sa nu am vreo surpriza...?

In principiu vrem sa plecam vineri dimineata la 6 din Bucuresti si sa mergem cat putem pana undeva in Ungaria la vreo pensiune (Alina, ne recomanzi una buna si relativ ieftina si aproape pe acolo?). Apoi sambata sa ne petrecem toata ziua la cumparaturi, seara ne intoarcem la pensiune si duminica dimineata plecam spre Bucuresti? Sper sa se poata asa, ca altfel ne-ar fi f greu dpdv timp.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Mersi mult. M-am incurcat, stiind ca vreau sa plec vineri pe 13.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Nu, Carolina, nu e nici o sarbatoare, dar 13 e vineri, nu simbata! Oricum nici vineri nici simbata nu e inchis!

Flavia si Bianca


Bia studioasa!

Sa o ajutam pe Barbye!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentin73 spune:

Carolinah, exact inainte de vama dintre Ungaria si Austria, practic la maxim 100m de vama este un complex superb, Paprika, pentru cazare, masa, etc. Preturile erau in vara de 30E sau 40E/camera, mic dejun inclus, in functie de dotari probabil. Noi am stat la cele de 40 si a super curat, camere mari, tot confortul.
Mai sunt si alte cateva pensiuni in acelasi complex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

ref la drum depinde cat de rezistent este soferul si de traseul ales

In principiu sunt de luat in calcul si urmatoarele
autostrada Bucuresti - Pitesti este in reparatie
Valea Oltului si drumul pana la Deva sunt foarte aglomerate - multe TIRuri
drumul Deva - Arad am auzit ca este bun (ca timp traseul se va lungi cu cca o ora). La asta se adauga si asteptarea in vama Nadlac.

Ca varianta
drumul Deva - Lugoj este OK
drumul Lugoj - Timisoara este oribil
punctul vamal Cenad nu este atat de aglomerat

de la granita pana la Viena sunt cam 3-4 ore de mers


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

imi pare rau dar chiar nu-mi aduc aminte cum se numeau pensiunile unde am stat in ungaria.....tot ce pot sa-ti spun ca in general sunt f ingrijite cam toate din ce am auzit si de la altii,sper sa nu nimeresti o exceptie.
as vrea sa-ti spun altceva fff important:sambata pandorful are program scurt,cred ca pana la ora 13 daca nu ma insel.asa era in feb anul asta cand am fost ultima oara.deci mai bine mergi de joi sa prinzi toata vinerea.intr-o dimineata nu vezi tot.si e pacat daca tot faci drumul asta.
drumul arad deva e destul de bun,chiar daca sunt tiruri,vama nadlac e mai aglomerata,bine ara fi sa nu prinzi ora 7 dim sau seara ca se schimba turele si sunt nesimtiti ,nici unul nu se grabeste si stai cam o jum de ora o ora sa astepti....pe vama turnu se trece mai repede dar e fff prost drumul ,cam 70-80 km dupa granita la unguri.
draga mea deja pe mine ma mananca sa dau si eu o fuga,dar pt ca nu cred ca o sa ajung anul asta,numai in ianuarie cand ma duc la sky in austria,abia astept sa-mi pov cum a fost fi daca ti-ai luat multe !!!!


alina
sa o ajutam pe barbye!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput