** Mamici de Mai - Iunie 2007 ** (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Miki: DN 3 .09.1975, UM 31 iulie, DPN 7.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

quote:
Originally posted by tincutza

Miki: DN 3 .09.1975, UM 31 iulie, DPN 7.05.2007


Tincutza Bine ai venit la noi.Sarcina usoara si un bebelus frumos si plin de sanatate iti doresc.
Te-am trecut pe lista


My baby development!
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Fetelor ce puteti sa imi spuneti despre TOXO??? Mi-e mi-au iesit negative. Ginecologul si medicul de familie mi-au zis ca e ok dar sa le repet peste 2 luni si sa le tinem sub control.
Dar dimineta am fost la Fundeni la Dr Uscatescu (pentru analizele de APTT - coagularea sangelui, care a iesit ok) si s-a panicat f tare. Mi-a facut imediat recoltare si sa ma intorc peste 1 sapt. pentru rezultate. Ca nu i-a placut deloc cum a iesit toxo.
Si mi-a venit rau pe acolo de era sa mor - cadere de calciu sau tensiune cred.

Mica 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Buna dimineata la toate burticile!
Am trecut doar sa va salut si sa va urez o zi buna. Desi...cam ploua. Mie mi-e foame intruna de dimineata.
Va

Simona 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Mica, toxoplasmoza e periculoasa cand o faci in timpul sarcinii, daca ai facut-o inainte nu e problema...
Dar ce valori au gasit ei acolo de te-au speriat asa?!
(io am niste valori monstruoase, am bolit ca un caine cand am facut-o, total atipic, dar asta a fost inainte de prima sarcina as aca totul e okay...Acum la mine IgG-ul e de zece ori mai mare decat praguld e pozitivare.)

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:


Eu ma duc cu analizele la doctor abia miercuri - cand sunt gata toate.

Toxoplasmoza mi-a iesit negativa si pentru igG si igM, dar la rubeola am niste valori la igG... De 1000 de ori mai mare decat pozitiv! m-am si speriat - e mult prea mare (si eu nu am avut rubeola sau alta boala contagioasa - cel putin nu o forma depistata. si nici fratii mei... Oricum, mama mi-a zis ca eu am facut cand eram mica vaccinul contra rubeolei). Poate au gresit cei de la medsana
Si la CMV (parca asa e numele, nu am analizele cu mine) mi-a iesit mult igG-ul. igM-urile le am pe toate negative (sub 1/2 din pozitiv)

Am o prietena care a terminat medicina si m-a mai linistit, dar a zis si ea ca nu stie foarte mult. Gasisem pe undeva pe net ca nu e bine sa ai nici igG-ul prea mare - dar nu ma iau dupa tot ce scrie

Stiti cumva daca e o problema sa ai igG-ul prea mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katthy spune:

Mica daca a iesit negativ care ar fi problema ?

Eu am facut anul trecut la institut analiza si a iesit asa:
- prezezenti Ac specifici anti T gondii. Ac totali la titru: 4/20

IgG = 32 ui/ml
IgM = negativ

Diagnostic serologic:
Infectie cronica veche cu T. gondii. Nu necesita tratament antiparazitar. Nu reprezinta risc pentru o eventuala sarcina.


Dr. mi-a spus ca sunt protejata. Asa este sau pot contacta iar boala?
Voi ce stiti ?

Azi am fost la echo si am vazut bb. Are 9.6 mm, 6 saptamani si 5 zile, bate inimioara si am luat prima fotografie

katthy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Esti protejata! N-ai probleme...:)

Io's iar racita cobza. Daca fac acum asa des inseamna ca nu mai racesc vreo zece ani d;acu' incolo...asa-i!?

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by mica0307

Fetelor ce puteti sa imi spuneti despre TOXO??? Mi-e mi-au iesit negative. Ginecologul si medicul de familie mi-au zis ca e ok dar sa le repet peste 2 luni si sa le tinem sub control.
Dar dimineta am fost la Fundeni la Dr Uscatescu (pentru analizele de APTT - coagularea sangelui, care a iesit ok) si s-a panicat f tare. Mi-a facut imediat recoltare si sa ma intorc peste 1 sapt. pentru rezultate. Ca nu i-a placut deloc cum a iesit toxo.
Si mi-a venit rau pe acolo de era sa mor - cadere de calciu sau tensiune cred.

Mica 6+



Eu nu inteleg nimic din mesajult tau. Cum ti-au iesit negative dar lu uscatescu nu i-a placut??? Ce nu i-a placut, vroia sa iasa pozitive???
Si ma rog daca au iesit negative, si medicul de familie si ginecologul au zis ca e ok cam ce ar vrea ei sa vada peste 2 luni???
Sa ne lamurim:
- ai pisica care face si maidanu' in casa?
- mananci fructe sau legume nespalate?
Daca nu atuncid e ce sa repeti? Nu ai pe ce da banii? Eu nu ii inteleg pe medicii astia nici sa ma pici cu ceara. Cate unii sunt asa de zelosi ca nu inteleg pur si simplu de ce te trimit sa faci de o mie de ori aceeasi analiza.
Concluzie: faci cum vrei dar eu una dupa toxo facuta de 2 x n-as mai repeta nimic peste 2 luni!
Mi-e rau!!!

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Poohy, pai din cate stiu eu igg inseamna ca ai avut candva boala, deci tu ai avut rubeola, ai imunitate sa dai si la altii daca zici ca ai asa valori mari, deci e ok, nu ai motive sa te panikezi.
Kathy, nu te supara pe mine dar asa o sa-i pui la indoiala toate spusele medicului tau? Ca daca nu il crezi cand zice ca e ok nu stiu de ce ne-ai crede pe noi. OK, am zis ca unii fac exces de zel, dar eu n-am terminat medicina.

Asa si acum sa va povestesc ce am patit eu azi cu analizele mele. Ma duc sa-mi recolteze, eram programata, cu borcanelu' de pipi dupa mine si imi da cu flit ca nu scrie pe trimitere codul diagnostic evident ca un facut nici medica mea de familie nu are azi program dimineata deci n-am putut sa rezolv problema si sa ma intorc tot azi, va trebui sa fac alt drum la ea si apoi alt drum la laborator, mai ales ca nu mai vreau sa merg la puls ca nu mi-a placut cum m-a luat proasta aia de dimineata de parca daca faceam analize gratuite ii datoram ceva ei, sau firma nu-si lua banii pe ele de la casa de asigurari. Asa ca ma bate gandul sa merg la romar, trebuie sa sun sa vad ce si cum. E mai departe dar asta e. Pana la puls faceam 5 minute cu masina, dar asa sunt eu daca m-a suparat ceva la o firma sau vreun magazin nu mai dau pe-acolo. Si dupa esecul cu analizele (pentru care special sotul meu isi luase liber in dimineata asta ca sa stea cu Filip cat merg eu la laborator, deci data viitoare probabil va trebui sa iau copilul dupa mine ) m-am dus sa-mi platesc si cablul si am stat o ora la coada in ploaia asta nenorocita ca asa se intampla la sfarsitul lunii. Am avut umbrela ca altfel nici nu stateam.
Altfel voi cum sunteti, vesele?

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput