Oare voi rezista?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

dienuKa eu cred ca totul deriva dintr-o lipsa de comunicare. Incearca sa-l faci sa te asculte si asculta si tu. Nu cu inima ci cu mintea limpede si cu mult calm. Faza in care e acum relatia vostra e foarte periculoasa pentru ca tu devii din ce in ce mai frustrata si el din ce in ce mai sceptic. Prietenii aia de care vorbesti sunt cu adevarat prietenii tai? Au fost langa tine cand ai avut nevoie, cand ai avut bucurii? Sotul tau trebuie sa fie cu adevarat prietenul tau. Sunteti singuri intr-o tara straina si va aveti unul pe celalalt. De aceea eu cred ca ar trebui sa aveti o discutie foarte serioasa si sa incercati sa redeschideti canalele de comunicare.
Nici eu nu am prieteni. Am o groaza de amici si am invatat ca nu trebuie sa-ti pui sufletul in palma cuiva cu usurinta. Si am mai invatat ca un om care a fost lovit uita greu si nu mai are 100% incredere in oameni. E misiunea ta grea sa-l faci sa vada iar viata frumoasa si prin echilibrul, maturitatea si dragostea ta il vei face sa aiba iar incredere.
Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva... Sper ca da.

Olga

We're walking in the air
We're floating in the moonlight sky
The people far below are sleeping as we fly
-Nightwish-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Merge pe un drum alunecos sotul asta al tau.
Daca nu vrea sa-l inseli, de ce te neglijeaza si sta la computer toata seara?


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nu sint in masura sa dau sfaturi, dar fiecare cuplu are problemele lui, ca este sau nu o diferenta mai mare de virsta. uite cuplul nostru s-a schimbat f mult in timp, sintem impreuna de 13 ani jumate si sintem casatoriti de 8 ani, am trecut prin multe , eu am avut 2 operatii grele, am stat 4 ani la distanta(unul in Ro unul in Fr), am emigrat, am pierdut o sarcina.......si de cind s-a nascut Dominic, cuplul s-a schimbat f mult, noi nu mai avem deloc timp ptr cuplu, facem f putine lucruri singuri, inainte eram de nedespartit, chiar rideau prietenii de noi, si acuma .....e diferit, nu mai e atent ca si inainte, nu mai avem timp....e drept ca si ritmul de viata e infernal, el are scoala, lucreaza, eu lucrez, copilul e la gradi de la 1 an jumate......
si viata voastra e agitata, cu studiile tale, nu e usor, si sotul meu a facut 2 ani de zile asa si ne vedeam doar 1 ora pe zi, nu e un ritm de viata, sigur se va schimba treaba si la voi cind nu vei mai fi la scoala, dar trebuie sa iesi, sa ai prieteni, eu pot sa spun ca sint norocoasa sa am prieteni buni, aici departe nu stiu ce m-as fi facut fara acesti prieteni adevarati, care sar de fiecare data cind avem nevoie. e drept ca sint prieteni si prieteni dar tre sa-i alegi. si voi aveti un copil mic, asta a schimbat cuplul, dar dupa ce vei avea si tu un job si veti avea orare mai normale, sigur va fi mai bine.
mult noroc

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

""NU STIU CE VARSTA AI TU DAR INCLIN SA II DAU UN PIC DE DREPTATE SOTULUI(DIN CELE SCRISE DE TINE)-POATE SUNT PUTIN MAI SUSPICIOASA CAND E VORBA DE INCREDERE (SUNT CAPRICORN)
DAR, EU CRED CA NU EXISTA PRIETENI CI NUMAI CUNOSTIINTE-CACI MAI TOTI SUNT ORI INVIDIOSI, GELOSI CHIAR RAUTACIOSI(PE CE AI)
PRIETENIILE ADEVARATE (AM CITIT ASTA CHIAR INTR-O CARTE DE PSIHOLOGIE SI AM TESTAT-O PE PIELEA MEA ) SE FAC INCA DIN COPILARIE SI ACELEA SUNT DURABILE.
ACUM NU STIU TU 'POTI ALEGE SI CULEGE"
NICI EU NU AM PRIETENI DAR NICI NU DUC LIPSA SI NICI NU SUNT GENUL- SUNT PRIETENII MEI DAR II BARFESC DE CATE ORI AM OCAZIA- CUM AM OBSERVAT CA SE FACE.
SI AM MAI AUZIT CEVA DE LA UN OM BOGAT DE AICI CARE A AVUT SI O MARE PIERDERE FINANCIARA ODATA
"CAND CONDUCI UN PORCHE AI 1000 PRIETENI , CAND CONDUCI O BICICLETA -10 IAR CAND MERGI PE JOS......"
IN INCHIERE TRAIASCA INTERNETUL SI TOATE CELE BUNE""
Mathilda ,mama bun mesaj credeam ca sunt singura care gandeste asa.Ma gandeam ca e ceva gresit cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienuKa spune:

Am 19 ani!Lemoni si mathilda va multumesc de incurajari.Daca stau bine sa ma GANDESC AVETI F MARE DREPTATR in legatura cu prietenii.Mai ales ca sunteti si voi in strainatate ca mine,si stiti ca prietenii (cel putin din tara )sunt mai mult pe interes.Multumesc pt intelegere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Va rog nu abuzati de majuscule.
Lorelei_19, moderator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:



Dienuka, eu privesc lucrurile astfel:
-a fost dezamagit de prieteni si considera ca nu merita sa ai incredere in oameni??? OK, asta pot intelege, prietenii adevarati ii numeri pe degete, atunci cand ai noroc sa ii ai. Da' ce, la un film sau la o cafea trebuie sa iesi numai cu prieteni adevarati? Adica ce-are daca iesi cu o colega de la cursuri si mai comentati si voi putine ultimele tendinte in moda sau ceva de genul asta???? Sa nu iti faci prieteni in care sa ai incredere e una, sa te izolezi complet de societate e alta.
-vrea sa te protejeze? da' el nu stie ca oamenii in general nu invata "lectia" pana nu se dau cu capul de sus??? Sau...nu are incredere in discernamantul tau???? Mie mi se pare lipsa de apreciere si de respect din partea lui...sa iti conduca viata in modul asta. De fapt mi se pare ca incearca sa se protejeze pe EL, nu pe tine...nu are prieteni si tu fiind singura persoana apropiata lui vrea sa te aiba sub control tot timpul, ca nu cumva sa te piarda si pe tine si sa ramana singur. Iar tu, avand 19 ani, esti in "pericol" sa fii curtata de alti baieti mai apropiati de varsta ta, sa fii atrasa sa mergi la discoteca....adica sa ai o viata normala pentru o fata de 19 ani!!! Iar asta pentru el inseamna riscul de a te pierde. Asa ca mai bine te inchide in "castel" si te pazeste bine, sa nu care cumva sa "evadezi".
-ti-ai pus problema vreodata, chiar daca poate acum ti se pare absurda, cum ar fi sa nu mai fii cu el? Daca ar veni o zi cand viata va va desparti... tu pe umarul cui o sa plangi, o sa fii singura cu copilul si grijile de zi cu zi intr-o tara straina??? Nu mi se pare sanatos ca intregul tau univers sa se invarta in jurul unui singur om! (exclud de aici copilul, pentru ca el nu poate reprezenta un confident,un sfatuitor...intra in alta categorie de relatii). O relatie atat de inchisa are toate sansele sa se autodistruga. Tu practic nu ai libertatea de a face ce iti place, iti cenzurezi personalitatea (care la 19 ani este in plina formare!) si vei ajunge intr-o zi sa nu mai stii cine esti, ce vrei si ce iti place sa faci!
Cred ca trebuie sa incepi sa rupi aceste lanturi incet-incet...nu brusc, pentru ca sigur vei genera o criza. Dar ia-o treptat: iesi intr-o seara la un suc cu colegii de facultate..si nu lipsi prea mult. Suna-l cat esti plecata ca sa stie ca te gandesti tot la el, chiar daca esti cu alti oameni in momentul ala. Apoi iesi intr-o zi la cumparaturi (nu tb neaparat sa cumperi ceva, te plimbi prin magazine sa-ti clatesti ochii) singura. Daca nu primeste bine aceste schimbari, discuta cu el cu calm si explica-i ca ai nevoie de spatiu si timp numai pentru tine din cand in cand, ca esti nefericita stand toata ziua in casa. Daca vei incepe serviciul, nu inseamna ca viata ta sociala va fi mult imbunatatita, pentru ca vei fi ca la armata: servici-casa/copil/sot-studii...atunci chiar nu vei mai avea timp pentru tine....si oricum, la servici vor fi oameni de toate felurile, cum ramane cu gelozia??? Comportamentul lui nu este, pentru mine, o dovada de dragoste ci de egoism.
Nu uita: "Omul este un animal social"!
Iti doresc numai bine si fericire!!! Depinde de tine sa iti schimbi viata, nu-i permite sa iti dicteze cum trebuie s-o traiesti, nu esti un bun al lui, esti o persoana cu sentimente, idei , principii care trebuie respectata.




Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici

All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

E gelos? Asigura-l ca e unicul, cel mai iubit, cel mai drag, cel mai cel, asigural ca e centrul universului tau.

Te-a indepartat de prieteni?... Are cu 10 ani mai mult decat tine si nu se simte in largul lui intre prietenii tai de aceeashi etate. El nu are prieteni, gaseshte persoane apropiate de varsta lui, eventual fete de varsta lui, care sunt casatorite si au copii, relationeaza cu acele cupluri, si implica-l si pe el in a relationa cu ei.

Nu e musai sa legatzi prietenii, si asigura-l de asta, doar cunoshtiintze cu care sa ieshitzi impreuna la un suc in weekend.

Sotului meu nu ii plac prietenii mei dinainte de a ma casatorii, deloc, m-a rupt de parintzi, m-a izolat de toti, si mai stau si departe de anturajul meu.

Mi-am facut noi prieteni, si ocazional vb cu vechii amici la tel sau net, cand el nu e acasa, doar atunci.

Si eu l-am determinat sa lase la o parte vechile prietenii, deoarece aveau legatura cu vechiul anturaj in care se invartea si exa lui, dar el ... ca si mine, fara sa afecteze relatia noastra, ma mai suna si imi mai spune ca mai iese la o bere cu nu stiu care amic vechi cu care nu s-a mai vazut de mult. Am zis ok, dar nu o face des, si numa deranzeaza.

Sta la calculator mult? Din lipsa de preocupare, dependentza de calculator si dorintza de relaxare. Nu are nimic cu tine personal. Nu trebuie sa mai depinzi de el pentru distractie.

Invita-i colegi de serviciu cu sotziile acasa la voi ,cu care stii ca se intzelege mai bine, rude, ceva, implica-te singura in activitatzile lui, de exemplu, napusteshte peste el la calculator daca il vezi ca rade sau consulta vre-un site interesant.

Cat e el plecat cauta siteuri care crezi ca e posibil sa-l intereseza si pe el, stati impreuna la calculator, impartashind ce ai descoperit, iar tu... ieshi cu copilul in parc cat mai des, si intra in vorba cu oamenii din jururl tau care sunt cu copiii, ai sa fii surprinsa cati oameni sunt in situatzia ta, cautand cineva cu care sa mai schimbe o vorba, o alta mamica si dati-va intalnire la un suc cu bebeii dupa voi.

La mine a functionat


diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Si mai vreau sa-ti mai zic ceva. El e constient ca poate te pierde din cauza varstei, si a faptului ca esti tanara si o sa te saturi de el, e egoism, si pana la urma de aia iubim, sa fim iubitzi, motivatzia pentru care avem relatzii cu ceilaltzi este pentru a ne oglindi in ochii altora.
Tu lui ii esti deajuns, te iubeste prea mult si nu vrea sa te piarda, dar nici nu vrea sa se lupte din greu sa te tzina langa el, asha ca si-a asigurat linishtea excluzand orice tentatzie, prieteni, posibili pretendentzi, etc. Te considera a lui si vrea sa ramai a lui, nu e nimic in neregula cu asta ... cred.
Cand ieshi la un suc cu cineva, cheama-l si pe el cu bebe, sau roaga-l sa stea el cu bebe, dar nu mult, cat sa iei aer, suna-l daca intarzii, si suna-l de acolo, cat mai des, spune-i ca te plicti fara el, ca nu e la fel, ca nu mai stai mult si vii acasa, cand ajungi acasa sari de gatul lui si spune-i ce dor ti-a fost de el, dar ca ieshirea ti-a facut tare bine, ca te simtzi mai relaxata, ca-i eshti recunoscatoare ca sta el cu bebe o juma de ora sa mai respiri si tu ca tare te oboseshte bebe. Succes




diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

quote:
Originally posted by mathilda

dienuKa
NU STIU CE VARSTA AI TU DAR INCLIN SA II DAU UN PIC DE DREPTATE SOTULUI(DIN CELE SCRISE DE TINE)-POATE SUNT PUTIN MAI SUSPICIOASA CAND E VORBA DE INCREDERE (SUNT CAPRICORN)
DAR, EU CRED CA NU EXISTA PRIETENI CI NUMAI CUNOSTIINTE-CACI MAI TOTI SUNT ORI INVIDIOSI, GELOSI CHIAR RAUTACIOSI(PE CE AI)
PRIETENIILE ADEVARATE (AM CITIT ASTA CHIAR INTR-O CARTE DE PSIHOLOGIE SI AM TESTAT-O PE PIELEA MEA ) SE FAC INCA DIN COPILARIE SI ACELEA SUNT DURABILE.
ACUM NU STIU TU 'POTI ALEGE SI CULEGE"
NICI EU NU AM PRIETENI DAR NICI NU DUC LIPSA SI NICI NU SUNT GENUL- SUNT PRIETENII MEI DAR II BARFESC DE CATE ORI AM OCAZIA- CUM AM OBSERVAT CA SE FACE.
SI AM MAI AUZIT CEVA DE LA UN OM BOGAT DE AICI CARE A AVUT SI O MARE PIERDERE FINANCIARA ODATA
"CAND CONDUCI UN PORCHE AI 1000 PRIETENI , CAND CONDUCI O BICICLETA -10 IAR CAND MERGI PE JOS......"
IN INCHIERE TRAIASCA INTERNETUL SI TOATE CELE BUNE



matilda draga SUBSCRIU si iti dau perfecta dreptate.
fata are de fapt nevoie de viatza sociala nu de prieteni.

Mergi la inceput