Cum e cel mai bine sa nasti?

Cum e cel mai bine sa nasti? | Autor: ralu.c

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Sunt in 30 de saptamani si urmeaza sa nasc la spitalul Polizu cu doctorita Petrache. Desi am incredere in ea, la ultimile vizite, mi s-a strecurat o temere in suflet si voiam sa va cer sfatul.
Eu am fost operata pe cord deschis, in 1995 de o problema congenitala. Nu a fost foarte grava si s-a vindecat bine. Drept urmare, medicii cardiologi de la Fundeni, spun ca pot sa nasc normal, cu anumite precautii.
Acum, obosesc foarte usor si ma tem ca nu as face fata efortului unei nasteri normale si poate se vor ivi complicatii pentru bebe.
De aceea as fi preferat nasterea prin cezariana.
Doctorita mi-a zis ca in cazul cezarienei, va trebui sa-mi faca anestezie generala, ceea ce eu as fi vrut sa evit din mai multe motive.In plus, mi-a cerut recomandare de la cardiolog, pentru cezariana.
In cazul in care se decide sa nasc normal, se va recurge la forceps, ca sa ma ajute... Dar nu sunt deloc incantata de acesta metoda pentru bebe. Am auzit mai multe povestiri despre asemenea situatii, in care copilasii au ramas nenorociti pe viata. Doctorita spune ca se intampla astfel de cazuri pentru ca forcepsul se aplica prea tarziu. Nu imi va face nici epidurala, pentru ca ar fi contraindicata, desi nu inteleg de ce, din moment ce se poate opta pentru anestezie generala.
O sa merg la cardilog sa ii cer parerea si lui (de fapt ei), dar am senzatia ca sunt in pericol.
Voi ce ziceti?



Raluca 28+ cu Tudor Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Uite aici informatii cu carul.

Numai bine! Sarcina usoara!

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput