Consilier matrimonial - a incercat cineva?

Consilier matrimonial - a incercat cineva? | Autor: zazzie78

Link direct la acest mesaj

Va intreb pentru ca asta ar fi singura solutie ca sa nu ajung la divort si as vrea sa stiu daca a incercat cineva si daca a dat rezultate? Nu prea am vazut nimic legat de subiectul asta, in Romania nu prea se practica, dar cred ca merita incercat...ce ziceti?

Roxana & Rares Voda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Noi am fost la 2+sexuolog. Nu a dat niciun rezultat pentru ca a fost prea târziu, ruptura se produsese deja. Pacat de bani. Tot la divort am ajuns si e mai bine asa - asta in cazul meu.
În relatia ta tu trebuie sa simti daca mai poate fi reparat ceva; consilierii matrimoniali nu sunt niste magi, care din cioburi sa faca un vas de valoare. Cum spunea unul dintre consilieri: "o vaza sparta poti sa o lipesti si sa o pui ca decor, dar nu mai poti pune apa in ea, nu o mai poti folosi." Inteleasa pilda?
PS: Vezi si semnatura mea. Când o componenta nu mai e, relatia are de suferit si de cele mai multe ori femeia. Barbatul isi gaseste "înlocuiotori"




O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionla si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

stiu ca nu sunt magi, ideea e sa incercam sa ne auzim unul pe altul, sa constientizam fiecare niste lucruri pe care celalalt le vede si persoana in cauza nu...e foarte complicat, de-aia cred ca vorbind despre asta mai avem o sansa. iubire e, dar cateodata nu ajunge...
a propos de bani, cat costa o sedinta, sau cum se contorizeaza? pe ora?

Roxana & Rares Voda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

quote:
Originally posted by blue eyes
PS: Vezi si semnatura mea. Când o componenta nu mai e, relatia are de suferit si de cele mai multe ori femeia. Barbatul isi gaseste "înlocuiotori".O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionla si sexualitatea.


Blue eyes, ai dreptate. Da am o intrebare: de ce numa' barbatu'???

In privinta consilierilor matrimoniali: de multe ori ajuta, important e sa nu mergi prea tarziu si ca fiecare din parteneri sa-si doreasca sincer sa salveze relatzia si bineinteles sa existe iubire . Am un exemplu concret o colega de serviciu care traieste acum cu sotzul ei o a doua primavara a iubirii, dupa ce in urma cu un an voia sa dea divortz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Lorelei, pentru ca barbatul are de multe ori pretentii mai scazute decât femeia si gaseste mai repede un înlocuitor: o vecina disponibila, ceva. Eu am niste pretentii acum...hehe...nivel universitar, ce mai dom'le?!




O relatie sanatoasa are la baza: schimbul intelectual, apropierea emotionla si sexualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

Ca sa revin, aveti pe cineva de recomandat? Sincer, nici nu stiu pe unde as putea sa ma apuc sa caut...
Cred ca barbatii se gandesc mai putin la chestii din astea profunde gen cum sa fac eu sa salvez relatia...Nu cred ca isi pun problema asa. Sau nu cred ca isi pun problema daca nu le zice cineva, sincer.

Roxana & Rares Voda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Zazzie, eu cred ca poate ajuta, am o prietena care se ocupa cu asa cevasi imi spunea ca sunt foarte rare cazurile in care relatia e pierduta, atunci cand unul din parteneri spune 'nu ma intereseaza, nu vreau decat sa se termine odata' si ceea ce fac atunci consilierii e sa-i ajute sa aiba o despartire linistita, pe cat posibil fara suferinte. In majoritatea cazurilor insa, din anumite motive s-a ajuns la o situatie in care unul sau ambii parteneri au senzatia ca nu mai exista sentimente din partea celuilalt. Si atunci trebuie ajutat fiecare din cei doi sa se exprime, sa-si arate disponibilitatea fata de partener.
Un nume nu stiu sa-ti dau, poate te ajuta fetele din Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

zazzie, nu m-am lovit de treaba asta (ceea ce nu inseamna ca nu m-am lovit de probleme grave de comunicare in relatie) dar ... cauta pe google "consilier matrimonial", da si cateva telefoane si vezi in ce bani se invarte treaba.

sigur ca merita sa faci asta. Chiar daca, sa spunem ... nu vei rezolva nimic, stii ca nu ai cedat si n-o sa ai ce sa-ti reprosezi din punctul asta de vedere fata de tine, partenerul tau si mai ales fata de copilul tau.

eu nu cred ca un consilier matrimonial repara relatia. Dar cred ca scoate la iveala urmatorul adevar: mai vrem sa luptam? mai are sens? mai avem pentru ce? Asa ca ... daca chiar nu merge macar iti va fi clar ca nu mai aveai pentru ce sa lupti si tot ajuta. Ca sa nu mai spun ca poti sa pleci cu o intelegere mai mare de acolo ... fata de tot ce s-a intamplat intre voi. Macar te ajuta sa intelegi ce s-a intamplat cu anii astia din viata voastra.

Vb cu sotul tau si incearca sa-l convingi ca mai merita sa faceti un ultim efort, din respect pentru 8 ani din viata voastra. Ca sa nu-i aruncati la gunoi cu atata usurinta. Spune-i ca poate sunteti prea obositi si uzati de atatea certuri si stres din viata de zi cu zi, incat poate au ramas lucruri pe care nu mai aveti puterea sa le vedeti.

Iti doresc mult succes si mi-ar place sa ne tii la curent cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Nu stiu nimic despre consilierii matrimoniali...insa ma batea gandul la un moment dat ! Poate ca ar fi fost bine sa fi facut asta inainte de a intenta divort ! Nu stiu.....insa cred ca merita sa incerci !

Merita petnru ca mai dai o sansa casniciei si e important !

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zazzie78 spune:

da, si eu zic ca merita, eventual daca se ajunge tot la divort macar stiu ca am incercat absolut tot. mi-e greu sa dau 8 ani din viata in cateva zile...si cred ca merita incercat mai ales pentru copii. repet, incercat, asta nu inseamna ca trebuie sa persist intr-o relatie care va esua mai devreme sau mai tarziu din considerentul asta. sper doar ca nu este prea tarziu. eu m-am gandit la asta mai demult, dar, cum citeam si un articol pe tema asta, barbatii sunt mai conservatori in privinta asta, drept pentru care mai greu de convins ca merita "sa arunci banii pe fereastra" asa...

Roxana & Rares Voda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by zazzie78
Cred ca barbatii se gandesc mai putin la chestii din astea profunde gen cum sa fac eu sa salvez relatia...Nu cred ca isi pun problema asa. Sau nu cred ca isi pun problema daca nu le zice cineva, sincer.

Roxana & Rares Voda



Vaiii....Ce mare ai crescut si cum le stii tu pe toate...

poze multe cu noi

Mergi la inceput