Durerea unei pierderi de sarcina (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Laura nu mai gandi asa, mai bine gandestete ca poate ai un bebic in burtica si trebuie sa ai grija de el acum. Stiu ca toate mai avem momente din astea. Pe 13 ma gandeam si eu ce bebelina mare as fi avut acum (5 luni!!), cand ii vad pe bebelusii celor care au nascut in aceeasi perioada si ce mari s-au facut...cand vad pozele lor...
Ii tot spun sotului ca vom avea un baiat si el m-a intrebat odata ca daca e asa ce facem cu lucrurile bebelinei ca le mananca moliile? Iti imagaginezi cum m-am simtit cand mi-am dat seama ca poate nu are cine sa le mai poarte si eu le-am luat cu asa drag.
Sper ca nu te-am intristat mai rau...
Ai sa vezi ca o sa vina si bb si o sa fie totul bine. Sunt alaturi de tine. Tare mult iti doresc sa fii deja insarcinata.

...la fel va doresc la toate...

Ileana 6+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Laura iubita,te inteleg perfect.Cum spune si Ileana, cu toate avem momente din astea.Trebuie sa fii constienta ca nimic din ce ai facut sau nu ai facut nu a dus la pierderea copilasului tau.Asa a fost sa fie!
Din pacate intotdeauna vom cauta un raspuns la intrebarea DE CE.Trebuie sa ne obisnuim sa traim fara nici un raspuns!
Gandeste-te ca vei avea un copilas care iti va umple sufletul de bucurie si atunci totul va fi bine!!!
Multi pentru optimista noastra! Esti mai bine acum,nu?
Fetelor va si pe voi si va doresc numai bine!



MIRELA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

laura, draga mea mi-au dat lacrimile. nu vorbi prostii nu esti nicidecum o ratata, imi spunea mie o prietena credincioasa tare, ca daca ni se intimpla ceva in viata este din cauza ca putem duce, sintem puternice si vom reusi sa trecem peste. nu-mi pot imagina cum e in cazul tau, dar citind ce-ai scris mi-am adus aminte cind l-am scos pe Dominic din spital, si mi-am adus aminte cind m-au chiuretat si eu n-am putut face nimic sa-mi ajut bebeul mort, si cum am inceput sa ma simt o mama mai putin buna ptr dominic, si plina de griji si se sentimente de vinovatie, si apoi cu discutia aia ca de ce l-am dat deja la gradi s-au accentuat sentimentele de vinovatie, si ma simt si acuma inca asa citeodata.......e normal sa simti asa, si sa iasa sentimentele astea, evita sa te mai vezi cu prietena ta o perioada, pe urma va fi mai bine.......dar si aia ce cap sa-ti ceara lucruri.....Doamne unii n-au minte deloc frategindeste-te ca poate esti insarcinata si trebuie sa fi bine ptr bebe, aminteste-ti ce vacanta fumoasa ai avut si prin ce locuri frumoase ai fost, hai capul sus nu ai de ales acuma, plingi si te descarca, du-te la o plimbare cu sotul, nu sta singura, si ai sa vezi ca va fi mai bine. uite te string eu in brate virtual, cum spunea mai sus bubuleana, hai curaj si vei reusi!nu vezi ce nume mi-am tras ?tot galben ca nu stiam ce si cum e, acuma stiu cum se face, mersi ptr Dominic, e bine acuma, mai are nasul putin infundat dar ce-a fost greu a trecut, am fost repede la urgente ca el de la alergie poate sa faca soc anafilactic, dar era sub control cu antidotul, acuma nu ajunge ca e alergic la lapte face alergii si la virusi, dar cu incredere si rabdare va fi bine intr-o zi, hai curaj mult si incearca si ceva tehnici de relaxare pe linga aerobic, si mai incet cu sportul ca nu e indicat prea mult la o viitoare mamica!

ileana, merci de arc, si merci ptr Dominic, e bine acuma, Doamne ajuta, poate va iesi din prima si luna viitoare sint la lista de mai-iunie si eu.......sanatate si tie si la bebic, si astept ecoul.

della, merci de incurajari, ar fi super sa fim impreuna cit mai multe de aici la odisee, ca dupa o sarcina(sau mai multe) pierdute altfel percepi o noua sarcina, si fetele care nu au trecut prin asta nu au cum sa inteleaga......oricum si orice ar fi eu, tot la subiectul asta cu voi ma voi simti cel mai bine si cea mai inteleasa!

mirela, e super ca avem cm-ul deodata, ca vom numara zilele luna viitoare deodata, e fain. sotul meu nu mai are rabdare sa treaca la actiune, dar i-am zis sa nu-si iroseasca fortele deja....ca luna nu e gata.....el, saracu, nu prea vrea alt bebe pina nu-mi fac dintii, dar i-am promis ca ma duc pe parcurs, si ca oricum nu ramin eu din prima si asa ca am timp........

mi_a, imi pare rau de pierderea ta, din pacate lista se lungeste, dar ma imbarbatez cu gindul ca macar sintem un grup traznet!



Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_a spune:

Laura , ma faci sa-mi dea lacrimile cand vad ca gandesti asa. Intamplator , am citit mai devreme povestea ta la "Medici de care sa ne ferim " si nu pot sa nu te admir ,vazand puterea de care ai dat dovada pt. a trece peste toate .Cum poti sa spui ca esti o ratata? Tu nu numai ca ai avut puterea sa iti revii din grelele incercari prin care ai trecut , dat ai forta sa ne ajuti si pe noi sa trecem peste toate ! Un om atat de generos , atat de puternic si atat de altruist nu este un ratat!EU ITI MULTUMESC PENTRU CEEA CE FACI PT. MINE ,poate fara sa iti dai seama !Sunt convinsa ca toate fetele de aici gandesc la fel.DDiti va da cu siguranta ceea ce meriti din plin si nu uita : ceea ce nu ne distruge ne face mai puternici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Laura, draga, ce zi groaznica ai avut, te inteleg. Ai fost foarte tare ca ai putut face fata. Are dreptate Flavia, nu inteleg cum de a putut sa-ti ceara prietena asa ceva. Ce fel de prietena este? Cat despre sentimentul vinovatiei si tot ce ai insirat tu ca simti, vreau sa spun ca NU esti vinovata! NU! Bubuleana a scris foarte corect si frumos, esti doar o fiinta extrem de calda, responsabila, iubitoare care a fost "lovita" de necaz. Nu stiu ce cuvinte asi putea sa-ti scriu ca sa te ajut sa treci peste starea asta, pot doar sa fiu alaturi de tine si de durerea ta .
Acuma, stau si ma gandesc si eu, azi este ziua cand s-ar fi nascut baietelul meu, Rafael (asa i-asi fi pus numele). Este groaznic si simt ca nu ma pot gandi la asta, mintea mea refuza sa gandeasca. Odata a mai definit, Alé, foarte bine, ce simt si eu, si anume un fel de "raceala" de parca nici nu mi-ar pasa, de parca nu ar fi vorba despre mine . E rau, foarte rau. De aici apare si un fel de mustrare de constiinta, sentiment de groaza, cum adica nu-mi pasa de pierderea mea? Nu stiu daca intelegi, intelegeti, ce incerc sa scriu. Nu mi-e chiar bine. De cand am pierdut sarcina, am impresia ca am murit, nici viata nu mai e viata. Cate o data cred ca sunt foarte bine, fac glume, sunt distractiva, inspiratya etc, si ma trezesc la realitate, ca defapt totul e jalnic, nimic nu mai are sens. Ma gandesc intr-una la scopul vietii, ce rost mai au lucrurile...
Ma opresc aici. Ideea este, ca azi probabil l-asi fi nascut pe Rafael, chiar daca ptin ajutat (daca nu a fost sa fie tot 16 ianuarie, macar 16 sa fi fost - asa discutasem in gluma cu doctorita...).



Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

quote:
Originally posted by mi_a
Tu nu numai ca ai avut puterea sa iti revii din grelele incercari prin care ai trecut , dat ai forta sa ne ajuti si pe noi sa trecem peste toate ! Un om atat de generos , atat de puternic si atat de altruist nu este un ratat!EU ITI MULTUMESC PENTRU CEEA CE FACI PT. MINE ,poate fara sa iti dai seama !

CORECT SPUS! Eu nu am reusit sa formulez asa de bine.
Laura, tu ne dai putere, prin TINE, prin dragostea ta de viata, prin puterea de care dai dovada!!! Te rog frumos, nu te mai consuma, tu ai facut tot ce ai putut sa fie bine. Ceea ce sa intamplat, sa intamplat, nu mai poti schimba, dar mai ai viitorul in fata ta. Eu stiu sigur ca copilasul (pe care deja il porti in tine) o sa te ajute sa iti recapeti bucuria si o sa te faca fericita

Adela


Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Doamne, fetelor, am mai tras o tura de plans citind mesajele voastre!!!
Bubule, Ileana, Mirela, Flavia, Mi_a, Adela va pup si va imbratisez pe fiecare in parte, sunteti niste prietene adevarate si stiti sa ma incurajati si sa-mi dati tarie!

Oricum mama i-a dat sotului meu gentuta si a avut grija sa aseze bine lucrusoarele care erau in ea (hainutele pregatite sa le aduca sotul pt iesirea din spital), eu nu le-am vazut si nici nu pot, inca!

Si sotul m-a mangaiat si mi-a spus ca o sa facem cel mai frumos bebe...Cand a venit eram cu okii iesiti ca la melc, de atata plans! Am mai plans un pic si pe pantalonii lui, dar a reusit sa ma calmeze Acum am venit din oras, am iesit si am baut un cocktail (nu ma certati, ca inca am voie).

Offf, bine ca a trecut si ziua asta urata, am intrat in Z 23, am ceva dureri pe la ovare, sper sa fie de la bebe si nu de la rushi

Flavia nu se poate face ceva tratament antialergie? Ceva injectii? Cum a capatat mititelul asa o "bucurie"? Multa sanatate si pupici lui Dominic

Adela daca ai dreptate (si te vad tare sigura pe tine) fac o cinste mare Mai avem cateva zile si aflam!!!

Ileana tu nu mai ai voie sa te superi! E momentul sa fii mai nesimtitoare

Mi_a multumesc pentru vorbele atat de frumoase

Bubule eu pe tine astept sa te felicit luni, ca sigur e cu okisori

Edit: Acu' ma doare tare ovarul drept! O fi bine, o fi rau? Oare ovulez sau se fixeaza un bebe? Ma duc sa ma culc, iar m-am intins cat o placinta!!!



Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Laura, imi pare atat de rau pentru momentele prin care ai trecut. Va cunosc pe toate doar de o saptamana, poate ca nu sunt omul potrivit sa dau sfaturi, dar as vrea sa stii ca sunt cu tot sufletul alaturi de tine. Sa nu mai spui niciodata ca esti o ratata. O persoana care isi doreste atat de mult un copil si care poate sa fie alaturi de alte persoane care au suferit sau mai sufera, NU ARE CUM SA FIE RATATA! Niciuna dintre noi nu a inteles de ce i s-a intamplat tocmai ei una ca asta, iar in adancul sufletului cred ca fiecare ne gandim ca poate a fost ceva ce nu am facut bine, dar nu este asa. Nu e vina noastra, trebuie sa luam viata asa cum este, cu bune si cu rele. Ne-am dorit toate copii, altfel nu am mai fi aici. Iar daca ne-am dorit atat de mult, e clar ca am facut tot ce ne-a fost in putinta sa fie bine. Doar ca la un momentat dat nu a mai depins de noi…Gandeste-te ca ai o familie frumoasa si sunt convinsa ca o persoana inimoasa ca tine nu va fi lipsita de bucuria unui copil. Doar ca mai dureaza ffffffffffff putin. Eu sper ca doar cateva zile pana ne vei da vestea cea mare…Asa ca nu mai plange si ai grija de tine!



Andreea C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Fetelor, eu nu am mai avut rabdare, Ieri mi-am trimis sotul sa imi ia un test de sarcina si azi dim am facut testul. Negativ….Acum sper ca o prosta ca poate, cine stie, a fost prea devreme, cu toate ca pe prospect scrie clar e eficient cu pana la patru zile inainte de data la care astepti CM. Iar eu il astept teoretic luni. Va tin la current.


Della, m-am uitat la pozele tale, ai niste copii minunati! Tu nu ai voie sa spui ca nimic nu mai are sens. Eu cred ca viata ta are sens tocmai datorita lor!

Ileana, am fost in vara la monitorizare timp de 2 luni. Cu ovulatia stau bine, doar ca endometrul era prea subtire. Am facut 2 tratamente diferite, dar nu am reactionat la nici unul. Doctorita vroia sa mai fac un al treilea, bazat pe injectii, doar ca eu stau in America o perioada si a trebuit sa plec. Aici nu avea cine sa imi faca injectiile sau sa ma monitorizeze. Asa ca am renuntat momentan. Cel putin pana in decembrie, cd merg acasa, bineinteles, daca nu se intampla nimic pana atunci. Surprinzator este ca anul trecut am ramas insarcinata fara nici un fel de tratament, e adevarat, dupa un an si jumatate de cd renuntasem la pastile. Cum se ia maca? Oricum, sau trebuie luat o perioada anume?

Ella, sa stii ca ii dau dreptate doctorului tau. Cd am fost insarcinata am citit o gramada si eram aproape disperata de frica ca s-ar putea intampla ceva. Si pana la urma s-a intamplat…Laura, am hotarat si eu exact ca tine: data viitoare o sa fiu relaxata si nu o sa mai pun raul inainte. O sa fac tot posibilul sa reusesc sa fiu optimista.

Ingrid, speram sa fii obosita cu folos!



Jocelyn, Mi a, Mirela, Mari, Flavia, Vivela un pentru voi



Andreea C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Laurici, am citit mesajul pe care l-ai scris ieri si am ochii plini de lacrimi. Tu nu ai voie sa gandesti asa, esti o femeie absolut minunata, sa nu-ti mai treaca niciodata prin minte ca esti ratata!!! Ratate, din punctul meu de vedere, sunt femeile care isi omoara cu buna stiinta copiii pe care ii au in burta. Tu esti o luptatoare si in curind o sa fii cea mai fericita mamica din lume. Ti-am vazut pozele, esti tare frumoasa si vesela si o sa fiti niste parinti absolut minunati.Sper ca astazi esti mai bine, tu esti exemplul nostru de optimism si imi esti tare draga!

Eu zilele astea sunt la ovulatie si cu greu ma abtin sa nu ma apuc de bebe. Dar au trecut abia trei luni si mai am de asteptat pana in octombrie. Miercuri ma duc la medic sa imi faca o eco si sa vada daca m-am refacut pentru un nou bebe. Am mari emotii, eu am un fibrom descoperit in sarcina trecuta si mi-e teama sa nu fi crescut si sa imi faca probleme la sarcina viitoare. Nu cred ca as putea suporta o veste proasta de la doctor. Imi pun atit de mari sperante pentru luna octombrie....Ieri ar fi trebuit sa ii facem botezul lui bebe, asa ne propusesem, asa ca si eu am fost tare trista. Dar incerc sa ma mentin pe linia de plutire, incerc sa fiu optimista si incerc sa cred in steaua mea norocoasa!
Pupici multi la toate fetele!!!

Cristina

POZE

Mergi la inceput